Dauguma Latvijos Seimo deputatų antradienį neeiliniame posėdyje nepritarė siūlymui pareikšti nepasitikėjimą premjeru Aigaru Kalvyčiu, nors opozicija griežtai kritikavo jo politiką ir prastą rizikingus laikus išgyvenančios ekonomikos tvarkymą.
Po beveik tris valandas trukusių diskusijų už tai, kad būtų pareikštas nepasitikėjimas vyriausybe, balsavo 38 deputatai, o „prieš” – 56. Vienas įstatymų leidėjas susilaikė, o likę penki išvis nebalsavo ar nedalyvavo posėdyje.
Kaip ir tikėtasi, A.Kalvyčio valdančioji keturių partijų koalicija, kuriai vadovauja jo centro dešiniųjų Liaudies partija ir kuri 100 vietų parlamente turi 58 vietas, atrėmė opozicijos puolimą dėl Kovos su korupcija (KKB) biuro vadovo atleidimo.
Nors parlamento neeilinio posėdžio darbotvarkėje buvo tik vienas klausimas – balsavimas dėl siūlymo pareikšti nepasitikėjimą vyriausybe, sprendimas užtruko, nes kalbėti iš tribūnos norėjo beveik visi opozicinės „Naujojo laiko” frakcijos nariai, taip pat ir kitų opozicinių partijų atstovai bei keli „Tėvynei ir Laisvei” deputatai.
A.Kalvyčiui buvo daromas didelis spaudimas. Praėjusį ketvirtadienį prie parlamento susirinko 5 tūkst. protestuotojų, kurie reikalavo jo atsistatydinimo.
Premjerui teko atlaikyti didelį spaudimą. Praėjusį ketvirtadienį prie parlamento susirinko 5 tūkst. protestuotojų, kurie reikalavo jo atsistatydinimo.
A.Kalvyčio, kuris laikosi užtikrintai ir sako, kad atsistatydinti neketina, trečiadienį laukia kitas svarbus balsavimas – parlamentas turi surengti pirmąjį 2008 metų biudžeto svarstymą.
„Esu įsitikinęs, kad išgyvensime ir rytojaus procedūras dėl biudžeto”, – sakė jis po debatų dėl nepasitikėjimo.
Opozicija manė, kad iš vyriausybės pasitraukus dviem ministrams, balsavimas dėl nepasitikėjimo galėtų atskleisti valdančiosios koalicijos silpnąsias vietas.
Vienas minėtų vyriausybės narių, buvęs užsienio reikalų ministras Artis Pabrikas atsistatydino, o kitas, regioninės plėtros ir savivaldybių ministras Aigaras Štokenbergas, buvo atleistas. Abu jie nesutiko su sprendimu atleisti KKB vadovą Aleksejų Loskutovą.
Opozicijos siūlymą balsuoti dėl nepasitikėjimo vyriausybe pasirašė 37 opozicinių „Naujojo laiko”, susivienijimo „Santarvės centras” ir partijos „Už žmogaus teises vieningoje Latvijoje” frakcijų deputatai.
Valstybės auditoriams atskleidus, kad KKB darbuotojai galėjo išeikvoti lėšas, rugsėjį A.Loskutovo darbas buvo sustabdytas, o praėjusią savaitę jis buvo atleistas.
A.Loskutovas neigia, kad pažeidė kokius nors įstatymus, o jo šalininkai tvirtina, kad jis tapo politinių intrigų ir asmeninių nesutarimų su A.Kalvyčiu auka.
Pasak kritikų, premjeras jį atleido dėl to, kad jis vykdydamas savo tyrimą pernelyg priartėjo prie svarbių premjero sąjungininkų – verslininkų ir politikų. A.Kalvytis sako, kad A.Loskutovo KKB padarė finansinių pažeidimų.
A.Kalvyčio vyriausybė taip pat buvo kritikuojama dėl to, kad esą per mažai stengėsi spręsti Latvijos ekonomikai gresiančio perkaitimo problemas.
Rugsėjį 12 mėnesių infliacija padidėjo iki 11,4 proc. ir buvo didžiausia nuo 1997 metų sausio.
2006 metais Latvijos ekonomika augo 11,9 proc. – greičiausiai nuo pat nepriklausomybės atgavimo 1991 metais ir greičiausiai visoje ES, kurią tuo metu sudarė 25 valstybės.
Dėl tokios ekonomikos konjunktūros nuolat būdavo perspėjama, kad galimas perkaitimas, o kritikai tvirtina, kad vyriausybės pastarojo meto planas dėl infliacijos pažabojimo buvo nepakankamas.