Prasideda valstybės milijardų dalybos

Vakar Seimas pradėjo svarstyti Prezidento Valdo Adamkaus kritikos sulaukusį ateinančių metų biudžeto projektą. Pirmosios diskusijos truko maždaug valandą.

Sutrumpintos diskusijos

Posėdį vedęs Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas diskutuoti, kiek širdis geidžia, neleido – taupydamas laiką jis nutraukė parlamentarų pasisakymus. Keliolika Seimo narių taip ir neišsakė savo nuomonės. Norintieji pasiūlyti, kaip išleisti į biudžetą suplaukiančius milijardus litų, galės tai padaryti raštu teikdami pasiūlymus.

„Lietuva nebėra pigių kainų ir mažų atlyginimų šalis“, – pristatydamas projektą pareiškė finansų ministras Rimantas Šadžius, tuo pačiu paminėdamas ir tai, kad biudžeto išlaidos, palyginti su šiais metais, padidės 7 mlrd. litų ir valstybė eilinį kartą išleis daugiau nei surinks į iždą. Formuojant įplaukas skaičiuojama, kad infliacija kitais metais sieks 5,6 proc.

Ne visi patenkinti

R.Šadžius atmetė Seimo narių priekaištus, esą Vyriausybė pinigus švaisto į kairę ir į dešinę. Ministras tik konstatavo, kad dauguma išlaidų atsirado būtent vykdant Seimo priimtus įstatymus.

Tačiau kai kurie parlamentarai abejojo, ar pavyks kitąmet surinkti trečdaliu didesnį nei šiemet biudžetą, o kiti piktinosi nepakankamu švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos finansavimu.

„Priėmę šį projektą mes sukursime tarsi valstybę valstybėje, nes valdininkai turės daug geresnes sąlygas nei likę Lietuvos žmonės. Galbūt verta palūkėti ir valstybės tarnautojų atlyginimus didinti bent pusmečiu vėliau?“ – klausė Seimo narys Eligijus Masiulis.

Didins algas

Tačiau jo argumentus iš karto atmetė finansų ministras, priminęs, kad atlyginimų didinimas numatytas vykdant Seimo sprendimus, o ne Vyriausybės norus.

Nors numatoma daugiau lėšų skirti švietimui, sveikatos apsaugai, socialiniams reikalams, tai nereiškia, kad šie pinigai bus skirti kardinaliai pagerinti šių įstaigų darbą. Pavyzdžiui, dauguma sveikatos apsaugos sistemai papildomai skiriamų lėšų – 1,557 mlrd. litų (240,9 mln. litų daugiau nei pernai) atiteks didinti medikų atlyginimams, bet ne gydymo įstaigų infrastruktūrai gerinti. Tiesa, ateinančiais metais numatoma skirti 38,7 mln. litų būstui modernizuoti. Tai du kartus daugiau nei pernai, tačiau niekas nesitiki, kad ir didesnė suma padės ženkliai taupyti šalyje sunaudojamą energiją.

Pensijos siūlymai

Kitais metais į biudžetą planuojama surinkti 25,3 mlrd. litų ir kartu su Europos Sąjungos lėšomis biudžeto pajamos sudarys per 29 mlrd. litų. Išleisti planuojama 26,4 mlrd. litų, o su ES lėšomis – 30,217 mlrd. litų.

Dar kartą šalies biudžetą Seimas ketina svarstyti lapkričio 22 d.

Vyriausybė Seimui pateikė ir siūlymus, kokia tvarka išmokėti senatvės ar invalidumo pensijos dalį 2008–2010 m.

2008 m. liepos mėnesį siūloma grąžinti pensijas asmenims, kurie nuo 2001 m. sausio 1 d. iki 2002 m. gruodžio 31 d. turėjo draudžiamųjų pajamų, dėl kurių dydžio jiems buvo mokama ne visa paskirta pensija.

2009 m. liepą pinigų turėtų sulaukti šiais kalendoriniais metais sulaukusieji 70 ir daugiau metų asmenys, kurie nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 2000 m. gruodžio 31 d. turėjo draudžiamųjų pajamų, dėl kurių dydžio jiems buvo mokama ne visa paskirta pensija.

2010 m. liepą žadama pensijas išmokėti jaunesniems nei 70 metų asmenims, kurie nuo 1995 m. sausio 1 d. iki 2000 m. gruodžio 31 d. turėjo draudžiamųjų pajamų, dėl kurių dydžio jiems buvo mokama ne visa paskirta pensija.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.