Briuselis ir Maskva nutarė steigti ekspertų grupę, kuri nagrinės siūlomą Europos Sąjungos (ES) energetikos rinkos reformą, praneša naujienų tinklalapis „EUobserver”.
„Mus domina aktyvios konsultacijos su Europos kolegomis dėl naujųjų energetikos iniciatyvų”, – pareiškė Rusijos pramonės ir energetikos ministras Viktoras Christenka po derybų su ES energetikos komisaru Andriu Piebalgu Briuselyje antradienį.
„Mes sutarėme dėl vieno bendro tikslo: abi pusės nori užtikrinti tiekimo saugumą ir nuspėjamumą, kas leistų sudaryti sąlygas ilgalaikei plėtrai”, – pridūrė V. Christenka.
A. Piebalgas pritarė Maskvos „pragmatiškam požiūriui” ir jos pažadams užimti politinę poziciją tik po to, kai įvyks konsultacijos ir bus išspręsti visi ginčytini klausimai.
Briuselis pasiūlė radikalią ES energetikos sektoriaus reformą rugsėjį, tuo keliose ES narių sostinėse, taip pat ir Rusijoje, sukeldamas neigiamą reakciją.
Pagal pasiūlytas taisykles, kurios įsigaliotų elektros ir gamtinių dujų rinkose, produkcija ir tiekimas būtų atskirti nuo perdavimo tinklų. Kitaip tariant, būtų atskirtas elektros energijos ir dujų tinklų valdymas nuo tiekimo ir gamybos. Pasiūlymuose aiškiai pasakyta, kad Komisija pirmenybę teikia nuosavybės atskyrimui, t. y., kai ta pati bendrovė negali būti ir perdavimo tinklo savininkė, ir energijos gamintoja bei tiekėja.
V. Christenka diplomatiškai išsakė savo abejones dėl šio ES pasiūlymo.
„Mes turime galimybę dalyvauti įvairių Europos energetikos sektorių plėtroje, rengti bendrus projektus su partneriais iš Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, – bet kur, kur pasiekiamas abipusis supratimas tarp partnerių”, – sakė Rusijos ministras.
„Ir tikimės, kad naujos iniciatyvos, kurias pasiūlė Europos Komisija, nesutrukdys mums siekti šių tikslų”, pridūrė jis.
Pagal V. Christenkos apskaičiavimus, Europos energetikos bendrovės investuoja į Rusiją apie 55 mln. JAV dolerių, tuo tarpu Rusijos kompanijos į ES – nuo 7 iki 8 mlrd. JAV dolerių.
Tuo tarpu ES komisaras A. Piebalgas pabrėžė ne tik Rusijos vaidmenį ES energetikos rinkoje, bet ir būtinybę ieškoti naujų tiekėjų, pridūręs, jog „tai jokiu būdu nepakenks ES santykiams su Rusija, kaip stambiausia ir patikimiausia tiekėja”.