Stovykloje – lietuviški akcentai

Goro provincijoje tarnaujančių Provincijos atkūrimo grupės (PAG-5) stovykloje galima pamatyti, kiek kilometrų yra iki Šiaulių, ir sužinoti praėjusio Europos vyrų krepšinio čempionato rezultatus.

Ramadano vakarienė

PAG-5 tarnauja per 130 Lietuvos karių, kartu su jais misiją atlieka Danijos, Kroatijos, JAV, Ukrainos kariai, civiliai tarnautojai iš Lietuvos ir Islandijos. PAG-5 misiją Goro provincijoje pradėjo gegužės mėnesį ir planuoja baigti lapkritį.

Pasak PAG-5 vado pulkininko Daliaus Polekausko, metų laikai Goro provincijoje – itin skirtingi.

„Pavasarį provincijos gyventojai kenčia dėl potvynių. Vasarą, kai temperatūra pakyla daugiau nei 30 laipsnių, alina sausra, o rudenį – dar pamatysim. Rugsėjį orai gana greitai vėsta, kariams jau tenka šilčiau apsirengti. Vietos gyventojai, neturėdami elektros, prisitaiko prie ankstyvos sutemos, pradėta šildyti savo molinius būstus, nerimauja dėl žiemos, kuri paprastai izoliuoja kaimus”.

Pasak vado, įtakos turi ir visame Afganistane įpusėjęs Ramadanas – musulmonų pasninko mėnuo. Gerbdami vietos gyventojus, kariai už stovyklos ribų nevalgo ir negeria, visi susitikimai organizuojami tik iki pietų.

Lietuvos krašto apsaugos ministro delegacijai, viešėjusiai Goro provincijoje, gubernatoriaus pavaduotojas padarė išimtį – pakvietė vakarienės.

Nusileidus saulei, vicegubernatoriaus namų stalas buvo nukrautas vaišėmis. Ant stalo garavo keptos mažutės vištos, šašlykai, itin birūs ryžiai, mėsos maltiniai, tradicinė duona. Desertui – vaisiai, pieniškas pudingas. Prie stalo sėdo tik afganai vyrai, vietinėms moterims prie stalo – ne vieta
Vakariečių moterų afganai nelaiko moterimis, o tarsi trečiąja lytimi, todėl joms kartu vakarieniauti nedraudžiama.

Vieni afganai vakarienę valgė su peiliu ir šakute, kiti – rankomis. Dažnam prie stalo vis suskambėdavo mobilusis telefonas.

Vakarienės metu už valgančiųjų nugarų stovėjo padavėjai. Po vakarienės likęs maistas vėliau atiteko jiems. Pasibaigus vakarienei, vietiniai svečiams įteikė dovanas: vyrams – marškinius, moterims, kaip patys šmaikštavo – „afganistanietiškas sukneles”.

Sirgo už Lietuvą

PAG stovykloje kariai seka Lietuvos aktualijas. Europos vyrų krepšinio čempionato virusas siautė ir čia. Kariai ant sienų iškabino žaidėjų plakatus bei varžybų rezultatų lenteles ir sakė aistringai palaikę Lietuvos komandą, stebėdami rungtynes internetu.

Goro provincijoje skambėjo krepšinio himnas „Trys milijonai”, kurį pramoko ir kartu tarnaujantys kroatai.

Dar vienas lietuviškas akcentas – prie stovyklos valgyklos stovinti kelrodė, nurodanti atstumus į įvairiausius miestus. Pagal rodykles, iki Šiaulių yra 3962 kilometrai, iki Pakruojo – 3992 kilometrai.

Stovyklos valgykloje maistas, kurį gamina amerikiečiai, – gausus ir įvairus, po sočių pietų galima pasigardžiuoti saldumynais ir vaisiais. Visgi kariai per pusmetį pasiilgsta lietuviškų patiekalų.

Stovyklos gale, trijose palapinėse, yra įsikūrę afganų prekybininkai. Čia netikėtai vietinis jaunuolis užkalbina lietuviškai. Basyras lietuviškai išmoko iš karių.

„Važiuosiu į Lietuvą, ten gražu – žalia. Mačiau kompiuteryje”, – svajone lietuviškai pasidalija Basyras

Teikia paramą

PAG-5 vadas džiaugiasi, kad kariai yra sveiki, gerai parengti ir dar neprarado motyvacijos.

Sunkumų kelia afganistanietiški keliai, tiksliau – bekelė. Net ir lėktuvų pakilimo-nusileidimo takas čia yra išpiltas skalda, kuri sudrasko atskrendančių orlaivių padangas.

Pasak pulkininko, PAG kariai padeda užtikrinti saugumą, plėsti vietos valdžios įtaką rajonuose, patruliuoja su vietos policija, organizuoja bendrus mokymus.

Vietiniams kariai teikia ir konkrečią paramą – mokykloms nupirko palapinių, vadovėlių, vaikams – mokyklinių reikmenų, policijai – motociklų, kai kurioms įstaigoms padovanojo kompiuterių, mečetėms – įgarsinimo įrangos. Karo medikai Čagčarano ligoninės gydytojams teikia konsultacijas, kitą reikalingą paramą.

Afganistane dirbanti Specialioji misija planuoja ir inicijuoja ilgalaikius provincijos vystymo projektus: Čagčarane pradėti statyti vaikų namai, kurių statybų dalį finansuos Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija (URM).

Vado teigimu, už Lietuvos vyriausybės skirtas lėšas penkiuose Goro provincijos rajonuose bus pastatyta 14 naujų mokyklų – jas statys provincijos gyventojai, kuriems už darbą bus atlyginta maistu.

Europos Komisijos ir Lietuva finansuos devynių policijų punktų statybas, numatoma statyti ir teismo bei prokuratūros pastatus. Pagal neseniai prasidėjusį Japonijos vyriausybės finansuojamą projektą raštingumo ir amatų pagrindus įgis 155 asmenys, dauguma – moterų ir merginų.

PAG-5 vadas sako, kad vietos gyventojai dabartinę situaciją provincijoje įvardija saugia.

APIE GORO PROVINCIJĄ:

Teritorija: 36 500 kvadratinių kilometrų.
Aukštis: 2-4 kilometrai viršų jūros lygio.
Populiacija: apie 660 tūkstančių gyventojų, 80 procentų – tadžikai, 15 procentų – hazarai, 8 procentai – puštunai, iš jų – 85 procentai sunitų ir 15 procentų šiitų.
Sveikatos sistema: beveik neegzistuoja.
Švietimas: per 80 procentų gyventojų – beraščiai.
Goras – viena iš skurdžiausių provincijų, vietiniai verčiasi žemės ūkiu ir prekyba.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Įvairenybės su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.