Seimo narė Vilma Martinkaitienė gali atsidurti viešųjų ir privačių interesų konflikto epicentre. Prieš kelerius metus etikos sargų išbarta parlamentarė ir vėl susirūpino atliekomis.
V.Martinkaitienė užsipuolė ir korupcija apkaltino esą atliekų rūšiavimo problemos nesprendžiančią ir siauriems verslininkų interesams atstovaujančią Aplinkos ministeriją. V.Martinkaitienės nemalonėn ministerija pateko parengusi Valstybinį strateginio atliekų tvarkymo plano projektą, kuris neseniai buvo pateiktas Vyriausybei.
Projekte numatyta ir šiukšlių deginimo galimybė. Manoma, kad dėl to mažės atliekų surinkėjų ir perdirbėjų pelnas. Tai galėtų atsiliepti ir Seimo narės šeimos verslui, nes jos sutuoktinis Raimundas yra pakuočių ir jų atliekų surinkimo bei perdirbimo organizavimu besirūpinančios bendrovės savininkas.
Kaltina korupcija
Prieš porą savaičių V.Martinkaitienė ministrams išdalijo savo parengtą raštą, kuriame kritikuoja Aplinkos ministerijos atliekų tvarkymo strategijos projektą ir jame numatytą šiukšlių deginimą.
Dokumente Seimo narė pasidalijo savo „pagrįstomis abejonėmis dėl korupcinės Aplinkos ministerijos veiklos”. V.Martinkaitienės nuomone, ministerija nebando spręsti atliekų rūšiavimo problemos. Esą naujasis projektas naudingas ne visuomenei, o tik šilumos gamyba iš atliekų suinteresuotiems verslininkams. „Aplinkos ministerija kartu su suinteresuotomis verslo grupuotėmis rado patogų verslininkams, bet žalingą šaliai bei prieštaraujantį Europos Sąjungos atliekų tvarkymo prioritetams sprendimą – deginti atliekas”, – dokumente piktinasi „darbietė” ir prašo Vyriausybės netvirtinti jai abejonių sukėlusio projekto.
Nepritaria ir vyras
Seimo narės sutuoktinis R.Martinkaitis irgi nepritaria Aplinkos ministerijos siūlomai strategijai. Pasak jo, sekdama ES pavyzdžiu Lietuva turėtų daugiau dėmesio skirti atliekoms perdirbti.
Tai, kad dalis šiukšlių nebus išvežama į sąvartynus ar atiduodama perdirbti, kelia nerimą atliekų surinkimo ir perdirbimo įmonėms. Jos baiminasi, kad pradėjus deginti šiukšles sumažės bendrovių pelnas.
„Aišku, mes labiau suinteresuoti šiukšlių rūšiavimu, antriniu jų panaudojimu ir tuo, kad būtų naudojama atsinaujinanti energija, o ne gaminama iš antrinių žaliavų”, – LŽ sakė R.Martinkaitis.
Įtarimų, kad V.Martinkaitienė galėjo įsipainioti į viešųjų ir privačių interesų konfliktą, kilo būtent dėl jos šeimos verslo. Tačiau Seimo narė neigia, kad reikalaudama nepriimti šiukšlių perdirbėjams ne itin palankaus projekto ji galėjo supainioti viešuosius ir privačius interesus. Pasak parlamentarės, jos šeimos verslas neturi interesų atliekų tvarkymo srityje, nes jos vyro R.Martinkaičio bendrovė tik išduoda pažymas apie įmonių perdirbtas šiukšles. „Nesvarbu, kokie būtų įstatymai ar strategijos, techninis darbas esant bet kokiems įstatymams ar nutarimams yra reikalingas ir čia nieko bendra su atliekų tvarkymu nėra”, – tvirtino V.Martinkaitienė.
Tačiau R.Martinkaičiui priklausanti įmonė „Ateities ekologija” interneto svetainėje prisistato kaip atliekų surinkimo ir perdirbimo organizavimu besirūpinanti uždaroji akcinė bendrovė. Skelbiama, kad įmonės verslo partneriai yra didžiausi Lietuvoje atliekų surinkėjai ir perdirbėjai.
Pelnas nedomina
V.Martinkaitienė ginasi, kad atliekų perdirbėjų interesai jai visai nerūpi, esą jai svarbiausi paprasti žmonės. „Esu Seimo narė ir atstovauju visuomenės interesams, įmonių pelnas manęs visiškai nedomina. Nesvarbu, ką jūs sumąstėte ir kas jūsų paprašė rašyti, tikrai stengsiuosi, kad Lietuvoje, kaip ir visoje ES, atliekos nebūtų deginamos”, – aiškino parlamentarė.
V.Martinkaitienė tvirtina, kad abejonių dėl Aplinkos ministerijos parengto projekto kilo ne tik jai, bet ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariams. Parlamentarams užkliuvo tai, kad šis planas esą prieštarauja ES atliekų tvarkymo strategijai ir vienai tarptautinei konvencijai.
Jei Vyriausybė patvirtins ministerijos parengtą planą, V.Martinkaitienė neatmeta galimybės, kad sprendimą apskųs Europos ekonominei komisijai ir Tarptautiniam teisingumo teismui.
Įžvelgia spaudimą
Aplinkos ministras Arūnas Kundrotas dėl tokių parlamentarės ketinimų nesibaimina, nes planas esą neprieštarauja įstatymams. „Jei Seimo narė turi baimių ir nori jų atsikratyti, gali kreiptis į kokias tik nori institucijas. Mes esame ramūs ir užtikrinti, kad viskas vyksta pagal tarptautinės teisės reikalavimus”, – tikino ministras. Jam neaišku, kuo naujasis projektas neįtiko parlamentarei. Pasak jo, rengdama planą ministerija tarėsi su įvairiomis suinteresuotomis valdžios institucijomis, asociacijomis.
Pasak A.Kundroto, pagrindo neturi ir V.Martinkaitienės pareiškimai dėl korupcinės ministerijos veiklos proteguojant tam tikras verslo grupes. Jis šiuose kaltinimuose įžvelgia tam tikrą spaudimą. „Jeigu Seimo narė turi kokių nors faktų ar jai kyla įtarimų, yra daug tarnybų, kurios galėtų tai kvalifikuotai ištirti”, – LŽ sakė A.Kundrotas.
Ministras nenorėjo komentuoti galimo asmeninio V.Martinkaitienės suinteresuotumo sprendžiant šį klausimą. „Kažkuo kaltinti parlamentarės nedrįsčiau, nes neturiu faktų”, – diplomatiškai kalbėjo
jis.
Jau gavo pylos
Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (SEPK) narys Algirdas Monkevičius mano, kad LŽ iškeltos abejonės dėl V.Martinkaitienės veiksmų turi pagrindo. Tačiau jis kolegės elgesio vertinti nesiryžo. „Gal tokia prielaida ir gali būti, tačiau reikia ieškoti faktų ir žiūrėti, kaip ji su visu tuo susijusi”, – LŽ sakė A.Monkevičius.
V.Martinkaitienė jau ne pirmą kartą įtariama galimu interesų konfliktu. Prieš porą metų parlamentarė išsirengė į Vokietiją, kur atliekų tvarkymo patirties ji sėmėsi ne iš oficialių valstybės institucijų, o iš verslo interesų Lietuvoje turinčios privačios įmonės.
Taip pat abejonių sukėlė ir aktyvus „darbietės” dalyvavimas rengiant Atliekų tvarkymo įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo buvo suinteresuotos ne tik jos buvusios verslo bendrovės, bet ir brolis Valdas Petkevičius, vienas iš kelių vaisvandenius gaminančių įmonių savininkų.
Taip pat spaudoje buvo pasirodę pranešimų, kad V.Martinkaitienė daro spaudimą verslininkams, buvusios darbovietės konkurentams.
Šiuos faktus išnagrinėję Seimo etikos sargai rekomendavo V.Martinkaitienei nusišalinti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą. Tačiau SEPK rekomendacijos parlamentarei nė motais. Pasak „darbietės”, ji paklūsta tik įstatymams. „Įstatymų aš turiu laikytis kaip visi piliečiai. Paisyti kažkieno nuomonės ar pavedimo man neleidžia Konstitucija”, – aiškino parlamentarė.