Papuošti namus gali ir senos grindys

Net ir kelis dešimtmečius jau atitarnavusių apsilaupiusių medinių grindų neverta skubėti keisti naujomis ir šiuolaikiškesnėmis. Senosios dažniausiai dar gali atgimti naujam gyvenimui sušvisdamos įvairiomis spalvomis arba tiesiog parodydamos natūralų medienos grožį.

„Senų grindų atnaujinimas – gana ilgas ir labai sunkus darbas – 30 kvadratinių metrų ploto grindų restauravimas gali užtrukti ir 7-10 dienų, – tačiau rezultatas labai efektingas. Lietuviai nuo senų senovės mėgsta medines grindis ir medieną. Atsiradus naujų gaminių buvo blaškomasi, tačiau plastmasinių grindų žmonės jau „atsikando”, vėl grįžtama prie medžio. Mediena – „šilta” ir jauki, su ja galima padaryti beveik bet ką”, – sako grindų atnaujinimu užsiimantis Darius Vyšniauskas.

Iš laivų

Nuo dažytų, net keliais sluoksniais, grindų naudojant karštą feną nuimamas dažų sluoksnis nepažeidžiant medienos. Stipriai sudėvėtos grindys šlifuojamos, pašalinami nelygumai, po to medienos atspalvio glaistu glaistomi plyšiai. Jei tarpai tarp grindų lentų nemaži, t. y. apie 5 mm, įspūdingai atrodo į juos įspraustos tokio pločio balanėlės. Baigiamieji darbai – grindų gruntavimas, jei norima – beicavimas, lakavimas.

D. Vyšniauskas pastebi, kad džiaugtis natūralia medžio spalva dažniausiai nori tie, kas daug metų gyveno ant dažytų grindų, linoleumo. Įdomesnių, egzotiškesnių atspalvių dažniau nori jaunimas. Rinktis, anot meistro, galima net iš keliolikos tūkstančių atspalvių. Vis dėlto šiuo metu populiariausia yra riešuto ruda, taip pat tamsiai žalia ir balzgana, primenanti šiuo metu mėgstamą balintą ąžuolą.

Grindys gali džiuginti ir įvairiausiais raštais – reikia tik nudažyti norimą piešinį, o meistrai visas grindis padengs laku.

Beje, dažyti kartais renkamasi ir tokiu atveju, kai nuvalius senus dažus paaiškėja, jog grindys nėra vienos spalvos. Pasitaiko, jog pusė kamabario grindų būna iš gelsvų, pusė – iš rausvų lentų, o kartais tarp jų įsiterpia viena kita pilka.

Uostamiestyje, anot D. Vyšniausko, dažniausiai pasitaiko pušinių lentų grindys, kitur – dažniau eglinių.

„Ten, kur gyveno pasiturintys asmenys, randame ir uždažytos Karelijos eglės, kuri mažiau „vaikšto”, yra kietesnė nei pušis”, – sakė D. Vyšniauskas.

Uostamiestyje taip pat pasitaiko ir maumedžio medienos grindų. „Laivų deniai būdavo daromi iš maumedžio, nes jis atsparus drėgmei. Matyt, likus lentų jomis būdavo iškalamos ir namų grindys. Jos netgi būdavo ir nudažomos laivams skirtais dažais, o jie namuose visiškai netinka, nes nuolat turi gauti vandens. Jei dažai labai atsilupinėję, atšokę lopais, galima įtarti, kad grindys buvo dažytos būtent tokiais dažais”, – aiškino D. Vyšniauskas.

Aliejus ir actas

Pasitaiko, jog restauruoti senų grindų neverta. Uostamiestyje tokių grindų esama Šermukšnių, Jurginų gatvėse pirmaisiais praėjusio amžiaus dešimtmečiais statytuose namuose. Čia, anot D. Vyšniausko, būdavo dedamos šlapios, prastos kokybės neobliuotos lentos, jos džiūdamos traukdavosi, be to, dažnai pasitaiko grindų ne iš vientisų, o iš atskirų, po metrą ar panašiai, sudurtų lentų. Atnaujinti tokias grindis įmanoma, tačiau gali būti tiesiog nelabai gražu.

Sudėtinga ir galbūt neverta grindų atnaujinti tuomet, jei reikia keisti kai kurias lentas. „Vinys jau būna perrūdijusios, jei lentą ir išplėši, kitos jau taip gražiai nebeįsprausi”, – sakė D. Vyšniauskas.

Tačiau, pavyzdžiui, įmanoma nesunkiai sutvarkyti girgždančias grindis – į lentų kraštus tiesiog sukami medvaržčiai, kad šios nekryptų nei į vieną, nei į kitą šoną.

Atnaujintoms grindims suteikiama 7 metų garantija. Žinoma, anot D. Vyšniausko, ir praėjus tokiam laikui, grindys gali atrodyti beveik kaip naujos – žiūrint, kaip jos buvo eksploatuojamos.

Kas kelerius metus medines grindis patariama nušveisti ir iš naujo nulakuoti – atrodys naujutėlės. Kasdienė priežiūra nesudėtinga, tačiau yra dalykų, kurių vertėtų vengti.

„Jei grindys įdaužiamos, reikėtų iškart tą vietą užlakuoti, kad medis negautų drėgmės, kitaip jis ims juoduoti, o juoda dėmė bėgant laikui didės. Negerai medinėms grindims valyti naudoti šarminius valiklius, skalbimo miltelius, indų ploviklius”, – perspėjo D. Vyšniauskas.

Atšviežinti grindims galima naudoti actą – šiek tiek jo įpilama į vandenį, kuriuo jos valomos. Tam puikiai tinka ir specialūs valikliai su sėmenų aliejumi – grindys atrodys šviežesnės ir ims gražiai blizgėti.

Medinių grindų nepatartina ir plauti – geriausia yra nuvalyti drėgna šluoste.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Interjeras su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.