Pakistane prasidėjo prezidento rinkimai

Pakistano įstatymų leidėjai šeštadienį pradėjo balsuoti prezidento rinkimuose, kuriuos, kaip niekam nekyla abejonių, laimės šalies karinis valdytojas Pervezas Musharrafas (Pervezas Mušarafas), šiuo metu užimantis ne tik šalies vadovo, bet ir armijos vado postus.

Prezidentą penkerių metų kadencijai Pakistane renka abeji nacionalinio parlamento rūmai ir keturių šalies provincijų įstatymų leidimo susirinkimai.

Generolas tikėjosi, kad jo perrinkimo procesas, po kurio jis ketina atkurti demokratinį valdymą 160 milijonų gyventojų turinčioje šalyje, vyks sklandžiai.

Tačiau Pakistano Aukščiausiasis teismas penktadienį priėmė netikėtą nutarimą, kuris nors ir leido rengti prezidento rinkimus, bet nurodė atidėti jų rezultatų paskelbimą mažiausiai iki spalio 17 dienos, kai bus išnagrinėtos opozicijos peticijos.

Tai reiškia, kad net jei P.Musharrafas ir laimės šios dienos rinkimus, po kelių savaičių jo pergalė gali būti anuliuota. Tokia įvykių raida sukeltų abejonių dėl generolo ateities, padidintų nestabilumą ir galbūt net paskatintų į kampą įvarytą generolą paskelbti karinę padėtį.

Strateginis JAV partneris kovoje su terorizmu P.Musharrafas, kuris į valdžią atėjo po 1999 metų perversmo, davė pažadą, kad pasitrauks iš armijos vado pareigų, jeigu laimės rinkimus.

„Tegu prasideda balsavimas”, – paskelbė vyriausiasis rinkimų įgaliotinis Qazi Mohammadas Farooqas (Kazis Mohamadas Farukas) ir deputatai ėmė mesti balsalapius į permatomą plastiko dėžę federaliniame parlamente Islamabade.

Slaptas balsavimas, prasidėjęs netrukus po 10 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku vyks iki 15 val. vietos laiku.

Vyriausybė tvirtina, kad P.Musharrafui nėra kliūčių laimėti pergalę. „Mes laimėsime rinkimus… dėl to nėra jokių abejonių”, – sakė informacijos viceministras Tariqas Azeemas (Tarikas Azimas).

„Tai bus gerai šaliai, ir leis pasukti sklandaus perėjimo prie demokratijos keliu”, – pažymėjo jis.

P.Musharrafas sutvirtino savo pozicijas penktadienį amnestavęs ištremtą ekspremjerę Benazir Bhutto (Benazir Bhuto) dėl kaltinimų korupcija.

Šis žingsnis ne tik sulaikė jo varžovę nuo galimo mėginimo atšaukti savo šalininkus iš parlamento, bet ir leidžia tikėtis, kad P.Musharrafas ryšis pasidalyti su ekspremjere, kuri spalio 18 dieną gali grįžti į tėvynę, valdžia.

Be P.Musharrafo, rinkimuose dalyvauja dar du pretendentai, tačiau jų galimybės laimėti yra labai menkos; tai B.Bhutto partijos pirmininko pavaduotojas Makhdoomas Aminas Fahimas (Machdumas Aminas Fahimas) ir buvęs teisėjas Wajihuddinas Ahmadas (Vadžihudinas Ahmadas), kuris atsisakė po karinio perversmo prisiekti P.Musharaffui.

M.A.Fahimas žurnalistams nurodė, kad Nacionalinėje Asamblėjoje, žemutiniuose parlamento rūmuose, B.Bhutto Pakistano liaudies partija susilaikys nuo balsavimo. „Mes negalime balsuoti už prezidentą, kuris dėvi karinę uniformą. Mes susilaikysime”, – sakė jis.

Dešimtys kitų opozicinių partijų parlamentarų atsistatydino praėjusią savaitę.

Federalinį parlamentą Islamabade ir įstatymų leidimo susirinkimus Pandžabe, Sindhe, Beludžistane ir Šiaurės Vakarų Pasienio Provincijose saugo sutvirtintos policijos pajėgos.

Ypatingų saugumo priemonių buvo imtasi, nes baiminamasi teroro išpuolių, kuriuos gali rengti kovotojai islamistai, paklusę Osamos bin Ladeno neseniems raginimams pradėti šventąjį karą prieš P.Mušaraffą.

Tuo tarpu opozicijos partijos sakė rengsiančios protesto akcijas.

P.Musharrafas pažadėjo pasitraukti iš armijos vado posto iki lapkričio 15 dienos, kai baigiasi jo kadencija.

Kai kas manė, kad po pergalės rinkimuose jis pasitrauks iš armijos jau pirmadienį, tačiau dabar jis veikiausiai lauks Aukščiausiojo teismo sprendimo, nes neigiamo verdikto atveju jam dar gali prireikti kariškių paramos.

Perėjimas prie civilinio valdymo yra laikomas esmingu žingsniu prieš 2008 metų pradžioje turinčius įvykti visuotinius rinkimus.

P.Musharrafas su Aukščiausiuoju teismu ypač susipriešino po to, kai kovo mėnesį dėl didelio visuomenės nepasitenkino žlugo jo mėginimas atleisti šio teismo vyriausiąjį teisėją Iftikharą Muhammadą Chaudhry (Ifticharą Muhamadą Čaudhrį).

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.