Padėkos gėlės akcijų ir piketų fone

Nors šiemet Tarptautinę mokytojų dieną ir temdė neįvykdyti Vyriausybės pažadai pakelti algas, dauguma Lietuvos pedagogų nusprendė likti orūs ir pilietiškumo pamokose mokiniams kalbėjo apie žodžio vertę ir žmogaus garbę.

Gynėjai patys nesusitaria

Mokytojų dieną Lietuvos švietimo darbuotojų profsąjungos (LŠDPS) pasitiko susiskaldžiusios. Mokytojų interesus turinčios ginti organizacijos pačios ginasi viena nuo kitos ir šią dieną minėjo skirtingai. LŠDPS vadovu vis dar besiskelbiantį Aleksą Bružą palaikantys profsąjungos nariai vakar Vilniaus mokytojų namuose rinkosi į eilinį suvažiavimą, po jo – į mitingą prie Vyriausybės, kur reikalavo ne tik padidinti darbo užmokestį 30-50 proc., bet ir ministrės Romos Žakaitienės atsistatydinimo. Piketuojančių pedagogų minioje pakalbintas Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojas Romualdas Beišinas sutiko, kad „mitinginė“ reikalavimų forma visų problemų neišspręs. „Žmonės norėtų, kad švietimo reforma įgytų aiškius bruožus“, – LŽ sakė R.Beišinas. – Pirmiausia reikia atstatyti pagarbą profesijai, tada reformuoti pačią reformą ir mokėti realius atlyginimus, didinti pamokos įkainius.“ Priešingu atveju, sakė piketo dalyvis, mokytojai nenurims.

Kita LŠDPS dalis, vadovaujama pirmininkės Rūtos Osipavičiūtės, teigė mitingui nepritarianti ir ragino Lietuvos mokyklose surengti pedagogų teisių gynimo akcijas, primenančias apie mokytojo profesijos svarbą. „Mokytojai kūrybingi ir jie patys pasirinko, kokiu būdu geriausiai pareikšti nepasitenkinimą dėl mažų atlyginimų ir prastų darbo sąlygų“, – sakė pirmininkės pavaduotojas A.Jurgelevičius.

Dar viena – Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga (LMPS) reikalauja pakelti atlyginimus ir mokytoją prilyginti valstybės tarnautojui. Šie reikalavimai jau įteikti Vyriausybei, todėl vakar sąjungos nariai palaikė Tarptautinės švietimo darbuotojų profesinės sąjungos akciją – vienos valandos „sėdimąjį piketą“. „Mokytojai sėdėjo savo darbo vietose, tačiau bendravo su vaikais ne kaip su mokiniais, o kaip su piliečiais“, – LŽ sakė LMPS pirmininkė Jūratė Voloskevičienė.

Duoto žodžio vertė

„Mokytojas per šventes – nelyginant arklys vestuvėse: galva apipinta gėlių girliandomis, o iš visur kitur drimba putos“, – rinkdamiesi į šventinį Tarptautinės mokytojų dienos minėjimą vakar juokavo Panevėžio pedagogai. Prie Juozo Miltinio dramos teatro prieigų, kur vyko minėjimas, būriavosi vienas kitas smalsuolis, tikėjęsis gyvenimu nepatenkintų mokytojų piketo. Tačiau jiems teko nusivilti – mokytojai rinkosi linksmi, nešini glėbiais gėlių.

LŽ Panevėžio mokytojai teigė apsisprendę nevykti prie Vyriausybės rūmų ir nekaitinti aistrų. Vietoj to tarptautinės mokytojų dienos proga nutarta savose mokyklose rengti pilietiškumo pamokas.

Apie tai, kad švietimo ir mokslo ministrė R.Žakaitienė, pažadėjusi mokytojams pakelti atlyginimus ir to nepadariusi juos suvedžiojo, pavardžių nerašyti prašę pedagogai teigė tiesiogiai su mokiniais nekalbėję. Apdovanotiems gėlėmis, jiems nesinorėjo pasirodyti verkšlenančiais vargšais. Tačiau per pamokas diskutuota apie duoto žodžio vertę, paprastai nusakančią ir paties žmogaus vertę. Mokytojai teigė, jog iš mokinių jiems buvę skaudu išgirsti, jog būti mokytoju iš jų nenori nė vienas. Moksleiviai tvirtino nenorintys būti nevertinami, dirbti vien dėl duonos kąsnio.

Tradicinė šventinė diena

Alytaus miesto mokytojai ne itin gausiai dalyvavo pikete Vilniuje, nors buvo sudarytos galimybės važiuoti visiems norintiesiems. Todėl mokyklose buvo tradicinė šventinė diena: sveikinimai mokytojams, minėjimai ir įprastas darbo ritmas.

„Mūsų mokytojai vietoj piketo pasirinko kvalifikacijos kėlimo renginį, kurį buvome suplanavę iš anksto“, – teigė Panemunės vidurinės mokyklos direktorius Zenius Kunigonis. Anot direktoriaus, tai nereiškia, kad alytiškiai patenkinti esama padėtimi, tačiau piketas nėra pati geriausia forma siekti užsibrėžto tikslo – tam geriau tiktų derybų stalas.

„Iš mūsų mokyklos išvažiavo keletas žmonių. Pritariu reikalavimams pakelti atlyginimus, tačiau piketo diena – mokytojų profesinė šventė, parinkta netinkama“, – LŽ sakė Šaltinių pagrindinės mokyklos direktorius Alfonsas Lietuvininkas.

Šiauliečiai išsiuntė peticiją

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Šiaulių susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė LŽ sakė, kad į sostinėje rengiamą piketą mokytojams nebuvo draudžiama vykti, tačiau visi pasirinko santūrų kelią – „sėdimąjį piketą“. Šiaulių mokytojai pasirašė peticiją, kurioje buvo minima, jog Lietuvos pedagogų darbas mažiausiai mokamas visoje Europos, o pedagogai verčiami dirbti darbus, kurie tiesiogiai jiems nepriklauso. Peticijoje, kuri bus išsiųsta visiems aukščiausiems šalies pareigūnams, reikalaujama didinti švietimo darbuotojų atlyginimus, parengti pedagogo pareigybės aprašą, kuriame nebūtų su ugdymu nesusijusių dalykų, įvesti nuo darbo stažo priklausančią pensiją pedagogams.

Mokytojai slėpė veidus

Uostamiesčio pedagogai savo požiūrį į mokytojų diskriminaciją išreiškė tyliai stovėdami centrinėje miesto Atgimimo aikštėje. Čia susirinko apie 100 pagyvenusių šios profesijos atstovų.

„Kur jaunimas? Jo nėra. Likome tik mes, šį darbą dirbantys daugiau nei 20 metų, – LŽ sakė „Žaliakalnio“ gimnazijos mokytoja Gražina Gumauskienė. – Jaunimas neturi jokių iliuzijų ir ieško geresnio darbo. O kadangi mes nieko daugiau nebemokame, liekame mokyklose.“

Klaipėdos pedagogai piktinosi Seimo narių elgesiu padidinti išmokas sau bei paklususių, jų manymu, neskurstančių medikų reikalavimams, tačiau pedagogams padidinti algas lėšų taip ir neradusiems.

Į Atgimimo aikštę neatėjo nė vienas valdininkas. Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus viršininkė Laima Prižgintienė išvakarėse vykusiame šventiniame Mokytojų dienos minėjime atsiprašė už valstybės abejingumą, tačiau į aikštę palaikyti mokytojų neatėjo nei ji, nei miesto meras. Mat vakar popietę Klaipėdos savivaldybės kolektyvas autobusu išvyko į Palangą, kur vyko Pajūrio savivaldybių administracijos darbuotojų sporto šventė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

3 atsiliepimai į "Padėkos gėlės akcijų ir piketų fone"

  1. xxx

    Panemunės vidurinės mokyklos direktoriaus Zeniaus Kunigonio noriu paklausti: gal jau gana diskusiju?! Kiek galima tik pliurpti ir pliurpti, kiek galima tas vargses mokytojeles kvailinti tusciom kalbom? Kur is mokyklu dingo vyrai, mokantys pastoveti uz bendrus interesus? Pono Zeniaus pozicija kazkokia nevyriska ir nevadoviska 🙁

  2. pritariu

    Is tikro, mokyklose dirba tik vyrai – dinkadrebiai, subobeje ir nevisaverciai vyru atstovai

  3. norejes piketuoti

    tauragiskiams, pasirodo, irgi algu kelti nereikia…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.