Pirmasis ir paskutinysis Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas įspėjo Rusijos piliečius dėl stalinizmo atgaivinimo rizikos, sakydamas, kad šalis pamiršta tragiškus savo istorijos puslapius.
„Mes turime atminti tuos, kas nukentėjo, nes tai pamoka visiems mums. Bet, deja, daugelis jos neišmoko.”, – sakė buvęs Sovietų Sąjungos komunistų partijos centro komiteto generalinis sekretorius ir architektas pertvarkos, pasibaigusios komunistinės sistemos ir paskutinės pasaulinės imperijos žlugimu.
Trečiadienį jis kalbėjo savo analitiniame centre – M.Gorbačiovo fonde surengtame apskritojo stalo posėdyje, skirtame metinėms, kai 1937 metais Sovietų Sąjungoje prasidėjo „didysis teroras” – represijos, kurių įkvėpėjas buvo diktatorius Josifas Stalinas.
„Mes turime iš savęs ne lašais, o stiklinėmis ir kibirais išsemti stalinizmą”, – pridūrė M.Gorbačiovas, kuris atsisakė įgaliojimų, kai sovietų valstybė 1991 metų pabaigoje subyrėjo į nepriklausomas valstybes.
Žmogaus teisių gynimo organizacijos „Memorial” duomenimis, nuo 1937 metų rugpjūčio iki 1938 metų lapkričio – buvo represuoti 1,7 mln. Sovietų Sąjungos piliečių, iš kurių 818 tūkstančių įvykdyta mirties bausmė.
Istorikų vertinimais, J.Stalino teroro aukomis nuo 1921 iki 1953 metų tapo maždaug 13 milijonų žmonių, kurie buvo sušaudyti arba ištremti į lagerius.
Nepaisant to, pastarosios sociologijos apklausos rodo, kad daugelis jaunų Rusijos gyventojų teigiamai vertina J.Staliną: 54 proc. J.Levados centro apklaustų liepą jaunuolių sakė, kad J.Stalino veikloje buvo daugiau tai, kas gera, o ne tai, kas bloga, ir kad jis buvo išmintingas lyderis.
„Dabar sakoma, kad J.Stalino valdymas – aukso amžius, N.Chruščiovo atšilimas – utopija, o L.Brežnevo neostalinizmas – aukso amžiaus tęsinys”, – sakė M.Gorbačiovas, kuriam daug kas Vakaruose dėkoja už šaltojo kario užbaigimą, o daugelis tėvynėje neapkenčia už „SSRS sužlugdymą”.
Prezidentas Vladimiras Putinas, Vakarų lyderių kaltinamas nukrypimu nuo demokratijos ir autoritarinio valdymo stiliaus sugrąžinimu Rusijoje, niekada negyrė J.Stalino.
V.Putinas ragino nepamiršti J.Stalino epochos nusikaltimų, nors siūlė neprilyginti Sovietų Sąjungos tirono Vokietijos diktatoriui Adolfui Hitleriui, taip pat pažymėjo, kad „be represijų, saugumo institucijos gynė valstybę”.