Rugsėjį pajūryje – senelių vasara

Ne veltui žmonės sako: „Rugsėjis – jau ne vasara, bet dar ir ne ruduo.“ Prasidėjusi bobų vasara grąžino saulėtas ir ramias dienas. Jos ypač džiugina poilsiaujančiuosius pajūryje.

Mūsų poetas Maironis taikliai apibūdino šį laikotarpį: „Jau baigės rugsėjis. Po orą bailiai voratinkliai draikės be vėjo…“ Tokius vasaros pabaigos šešėlius Rytų Europoje ir pas mus įprasta vadinti bobų vasara. Bulgarijoje – čigonų vasara, Amerikoje – indėnų vasara.

Tačiau rugsėjį pasidairius po Baltijos pajūrį, tokius grįžtančios vasaros orų ženklus galima būtų pavadinti ir „senelių vasara“, nes paplūdimiuose tuo metu ima vyrauti solidaus amžiaus žmonės, dažnai su ikimokyklinio amžiaus vaikais. Mat moksleiviai ir studentai jau įnikę į mokslus, o jų tėvai – į darbus.

Poilsiautojų nedaug

Po karštojo rugpjūčio, kai jūros vandens temperatūra prie Palangos buvo 22 laipsniai, daugeliui poilsiautojų atrodo, kad rugsėjį, orams ir vandeniui atvėsus iki 15 laipsnių, baugiai šalta. Bet juk tokia vandens temperatūra dažnai būdavo ir vidurvasarį, šiemet – taip pat. Be abejo, maudymosi mėgėjus baugina ir protarpiais sustiprėjantys jūros vėjai, mat jie labai sumažina jutiminę temperatūrą. Vis dėlto jūroje ir dabar galima pamatyti pavienių ar nedidelėmis grupelėmis besimaudančių žmonių.

Kur kas daugiau jų – kopose. Rugsėjo viduryje saulė dar siunčia apie pusę didžiausios – birželio – radiacijos, kurios visiškai pakanka sveikai įdegti.

Poilsiautojams, atvykusiems iš Rytų Lietuvos ir sostinės, kur jau rugsėjo pradžioje medžių lapai ėmė gelsti, Palangos gamta atrodo tarsi nė nepaliesta rudens. Vietomis po medžiais matyti pribirusių lapų, bet juos tikriausiai nukrėtė ne ruduo, o buvusios vasaros sausra. Liepos, beržai, juodalksniai, taip pat gėlynai ir pievelės tebestebina gaivia žaluma lyg vidurvasarį. Tokį gamtos vaizdą, matyt, palaiko Baltijos jūros drėgmė, o ir vasara čia karščiai buvo 2-4 laipsniais mažesni negu kitur Lietuvoje.

Kada laukti rudens?

Gamtininkai fenologai rudens pradžią sieja su augalijos spalvų pokyčiais ir lapų kritimu. Tačiau klimatologai teigia, jog tikrasis ruduo prasideda, kai spusteli pirmosios šalnos (1-3 laipsniai šalčio). Šis daržininkų baubas pražudo atvirame grunte augančias daržoves ir gėles. Šalnos, tarsi burtininko lazdele palietus, ryškiai nuspalvina lapuočius, ir lapai greitai pradeda kristi.

Rytų Lietuvoje tai nutinka vidutiniškai spalio 1-5 dienomis, Vidurio Lietuvoje – spalio 5-10, o pajūryje dėl jūros šilumos gerokai vėliau – tik spalio 15-20 dienomis. Dirvos paviršiuje šalnos gali pasirodyti savaite anksčiau. Panašiai gali atsitikti ir pirma laiko įsiveržus į šalį arktiniam orui.

Remiantis gretimų valstybių meteorologų prognozėmis, paskutinės rugsėjo savaitės orai Lietuvoje numatomi gana šilti, 2-3 laipsniais viršijantys klimato normą. Rugsėjo 26-27 dienomis šiek tiek palis. Šalnų šį mėnesį nelaukiama.

Europos orų prognozės centras (ECMWF) iki spalio vidurio numato Lietuvoje klimato normai artimus orus. Rusų meteorologai Rytų Europoje iki spalio vidurio prognozuoja vidutiniškai šiltus orus, antrą mėnesio pusę – nedidelių kritulių, bet dažnų šalnų.

Astronomai ir geofizikai skelbia, kad antrą rugsėjo pusę Saulės aktyvumas buvo sumažėjęs iki nulio. Tai galėjo nuraminti stichinius gamtos reiškinius visame pasaulyje. Tačiau nuo rugsėjo paskutinės savaitės Saulės aktyvumas tikriausiai didės.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.