Žemės ūkio ministerija su socialiniais partneriais įgyvendino Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos projektą, kuriuo buvo siekiama pagerinti bendradarbiavimą visų suinteresuotųjų ekologiniu ūkininkavimu ir ekologiškos produkcijos pardavimu, perdirbimu bei vartojimu.
„Ekologinių ūkių ir jų išauginamos ekologiškos produkcijos sparčiai daugėja. Tai skatina Europos Sąjungos išmokos ir didėjanti ekologiškų produktų paklausa”, – sako Žemės ūkio ministerijos sekretorius Vytautas Grušauskas spaudos konferencijoje pristatydamas Jungtinių Tautų Maisto produktų ir žemės ūkio organizacijos (FAO) projektą „Informavimo, komunikacijos ir žinių sistemos apie tausojantį ir ekologinį žemės ūkį tobulinimas”. Pasak jo, kadangi ekologiški produktai yra apie 13 proc. brangesni, Lietuvoje jų paklausa dar nedidelė.
Trūksta informacijos
Kita vertus, atlikus tyrimą paaiškėjo, kad gyventojams trūksta žinių apie ekologiškus maisto produktus. „Dauguma žmonių mano, kad visi Lietuvoje pagaminti, užauginti produktai yra ekologiški. Todėl įgyvendindami šį projektą parengėme vartotojams skirtų lankstinukų, kuriuose paaiškinome, kokie yra ekologiški maisto produktai, kuo skiriasi nuo tradicinių, kaip jie žymimi”, – aiškina Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Informacijos sisteminimo ir leidybos skyriaus vedėjas, projekto vykdytojo atstovas Virgilijus Skulskis. Apie 40 tūkst. tokių lankstinukų išplatinta „Rimi” prekybos tinkle. Kita tiek platinama ekologiškų produktų mugėse. Išleista mokslininkų pradedantiems ir jau pažengusiems ūkininkams parengtų knygų apie ekologišką ūkininkavimą, sėkmingus ekologinius ūkininkus, parengta radijo laidų, straipsnių ir seminarų. Juose dalyvavo 500 žmonių. „Svarbu tai, kad seminaruose dalyvavo ūkininkų, prekybos tinklų atstovų, konsultantų, kurie pasimokę paskui konsultuos kitus ūkininkus”, – pabrėžė FAO atstovė Karina Nichterlein.
Dar 50 įvairių sričių atstovų (Žemės ūkio rūmų darbuotojų, žemės ūkio mokyklų dėstytojų, konsultantų dalyvavo mokymuose, ten įgijo arba atnaujino žinias apie ekologinį ūkininkavimą. FAO atstovė siūlė tęsti projektą įgyvendinant pradėtus darbus, stiprinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą įtraukiant ne tik Žemės ūkio ministeriją, bet ir Sveikatos apsaugos, Aplinkos, Švietimo ir mokslo ministerijas. Apibendrindama ekspertų išvadas viešnia siūlė sukurti centralizuotą duomenų bazę apie šalies ekologinę žemdirbystę, nuolat atnaujinti specialiai sukurtą interneto svetainę, kurioje platinama naujausia informacija, be to, čia ūkininkai gali reklamuoti savo ekologišką produkciją.
Svarbu ne tik kiekis, bet ir kokybė
Šiemet Lietuvoje bus sertifikuota apie 2900 ekologiškų ūkių (ūkių sertifikatai ūkininkams bus išsiųsti iki spalio 15 dienos). „Vidutiniškai vienas ekologinis ūkis užima apie 40 hektarų. Dominuoja augalininkystės ir javų ūkiai”, – teigia V.Skulskis. Pasak jo, daugėja ir ekologiškų gyvulininkystės ūkių. V.Grušausko manymu, ateityje ekologiškų ūkių nedaugės taip sparčiai, bet ekologiškų maisto produktų turėtų būti daugiau. Svarbu tai, kad parengta šalies 2007-2013 metų ekologinio žemės ūkio programa. Užauginus didesnį ekologiškų produktų kiekį tikimasi, kad atsiras ir perdirbimo įmonių. Anot V.Grušausko, mėginama supaprastinti sąlygas, kuriomis gali būti gaminami ekologiški mėsos, pieno produktai. Dabar parduotuvėse galima rasti ekologiškos duonos, jogurto. Viena įmonė gamina ekologiškus mėsos gaminius. To maža.
извинn 3;юсь за язык!
НО доказk 2;ть что у нас в т.круп
 85;ых магазl 0;нах как МАКСИ РИМИ И ДР.
нагло продаn 2;т гадосm 0;ь вместl 6; сьедоk 3;ного м. очень простl 6;—вы зайдиm 0;е на Калваl 8;ийски 081; рынок-
 74; павилn 0;но н мяса –это страшl 5;ое столпl 6;творе 085;ие—люk 6;и
скуп& #1072;ют настоn 3;щие продуl 2;ты—а в хвалеl 5;ых торгоk 4;ых центрk 2;х у молочl 5;ых продуl 2;тов или мясныm 3;—прила вков
п 091;сто!
пl 6;зор торгоk 4;ым центрk 2;м—захв атив огр.те
 88;ритории в центрk 7; столиm 4;ы–оста& #1074;ляют людей без нормаl 3;ьной пищи!
что вы скажеm 0;е на это госпоk 6;а бумагl 6; писатk 7;ли?
🙄 😕 😡 👿 😯 💡 😐 😮 😥 🙁 😛 😉 😀 🙂 😳