FED žengė ryžtingą žingsnį finansų rinkoms stabilizuoti, – sako „Hansabanko“ analitikai

JAV Federalinio atsargų banko (FED) sprendimas 0,5 proc. sumažinti palūkanų normas turėtų stabilizuoti finansų sektorių bei sumažinti finansų rinkų neramumų poveikį kitiems Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomikos sektoriams. Tačiau kol kas visiškai neaišku, kaip toks žingsnis įtakos infliaciją JAV, kuri yra linkusi augti, teigia „Hansabanko“ analitikai.

Po FED sprendimo JAV tarpbankinė palūkanų norma yra 4,75 %. Prognozuojama, kad šiais metais Federalinis atsargų bankas gali ir toliau mažinti palūkanų normas.

„Sprendimas gal kiek ir netikėtas, nes rinkos prognozavo 0.25% palūkanų mažinimą. FED veiksmai įrodo, kad situacija finansų rinkose yra kur kas rimtesnė, nei manyta iš pradžių ir šis žingsnis vienareikšmiškai teigiamai paveiks viso pasaulio finansų rinkas bent jau trumpu laikotarpiu, „- sako „Hansabanko“ Finansų rinkų tarnybos vadovas Tomas Andrejauskas.

Jo teigimu, JAV finansų rinkos neramumai jau pradeda plisti į kitus sektorius, o šalies ekonomikos lėtėjimo rizika vis didėja. Tai tapo aišku, kai buvo paskelbti rugpjūčio mėnesio JAV darbo rinkos rezultatai – darbo vietų skaičius Amerikoje sumažėjo pirmą kartą nuo 2003 metų. Be to, mažmeninės prekybos apyvartos rezultatai buvo prastesni nei tikėtasi. „Tad FED sprendimas mažinti palūkanų normą rinkose buvo laukiamas, nors ir ne tokia apimtimi“, – sako T. Andrejauskas.

Pasak „Hansabanko“ analitikų, iki šiol optimizmas dėl JAV ekonomikos perspektyvų rėmėsi didėjančiomis gyventojų pajamomis ir žemu nedarbo lygiu. „Nors JAV vartojimo rodikliai vis dar yra geri, neigiami pokyčiai darbo rinkoje reiškia, kad ateityje gali sumažėti darbuotojų gaunamos pajamos ir vis daugiau žmonių susidurs su sunkumais grąžinant būsto paskolas“, – pastebi T.Andrejauskas.

Federalinio atsargų banko sprendimas puse procentinio punkto sumažinti palūkanų normas turėtų teigiamai atsiliepti finansų rinkoms ir palaikyti JAV ekonomiką. „Kitas klausimas, ar šio palūkanų normos mažinimo užteks – manau, kad FED palūkanų mažinimas šiemet nesibaigs. Spaudimas iš finansų institucijų yra milžiniškas, ir jei šis mažinimas neiššauks pašalinių efektų, tokių, kaip infliacijos augimas, per kelerius metus dolerio palūkanas galime matyti ir 2-3 procentų ribose. Taip pat neatmetama galimybė, kad JAV doleris gali reikšmingai pigti ir euro atžvilgiu,“- sako „Hansabanko“ ekspertas.

Kaip pastebi „Hansabanko“ analitikai, palūkanų normos mažinimas turėtų dar labiau susilpninti JAV dolerį. „Įmonėms, kurios savo produkciją eksportuoja į JAV, tai reiškia sudėtingesnes sąlygas, nes eksportas taps brangesnis ir mažiau konkurencingas. Kitą vertus, JAV dolerio silpnėjimas euro, o kartu ir lito atžvilgiu, iš dalies kompensuos rekordiškai išaugusias naftos kainas, kurios skaičiuojamos doleriais“, – sako T.Andrejauskas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.