Bankai mobilizuoja jėgas finansiniam karui su Iranu

Amerika veda finansinį karą su Iranu siekdama izoliuoti jo ekonomiką nuo pasaulio bankų sistemos ir priversti Teheraną atsisakyti branduolinės programos, praneša naujienų tinklalapis „NEWSru“.

JAV finansų ministerija laipsniškai traukia kilpą priešininkui, mėgindama įtikinti Europos ir Japonijos bankus palaikyti amerikiečių kolegas ir nebeaptarnauti Irano klientų pervedimų.

„Deutsche Bank“ tapo paskutiniu tarp bankų, kurie pradėjo uždarinėti sąskaitas, priklausančias Irano klientams – tiek kompanijoms, tiek fiziniams asmenims. Ekonomikai, kuri yra itin priklausoma nuo pajamų iš naftos, tokie žingsniai gana pavojingi.

Kadangi sulig kiekviena diena įsigyti dolerių, eurų ar jenų tampa vis sudėtingiau, Iranas laipsniškai netenka galimybės apsirūpinti būtinu importu. Užsienio investicijos, ypač svarbios stambiausiems naftos gavybos objektams, minimalios.

Iš tikrųjų Amerika naudoja savo finansinę galią, kad išstumtų Iraną iš pasaulinės ekonomikos. Nors Jungtinės Tautos priėmė dvi rezoliucijas su sankcijomis prieš grupę Irano piliečių ir kompanijų (trečia sankcija greičiausiai bus priimta rugsėjo pabaigoje), stebėtojai mano, kad šios priemonės yra mažiau efektyvios nei finansinis embargas.

Per naujausią interviu Stiuartas Levis (Stewart Levy), finansų ministro pavaduotojas finansų žvalgybos klausimais, pareiškė, kad taikomos priemonės yra efektyvios. „Yra įtikinamų įrodymų, kad jos veiksmingos: į Irano verslo sluoksnius žvelgiama su dideliu įtarumu, Irano verslininkams dirbti tampa vis sudėtingiau“, – paaiškino jis.

Būtent S. Levis vadovauja finansiniam Amerikos „žygiui“ prieš Iraną. Finansų ministerija nebevykdo transakcijų doleriais su dviem stambiausiais Irano valstybiniais bankais „Saderat“ ir „Sepah“. Formaliai amerikiečių bankams buvo uždrausta palaikyti verslo ryšius su Iranu dar prieš 23 metus.

JAV spaudžiami šiuo keliu suka ir Europos bei Japonijos bankai. „Mes informavome savo klientus, kurie turi sąskaitų Vokietijoje, bet gyvena Irane, kad uždarysime jų sąskaitas“, – paskelbė „Deutsche Bank“, aštuntojo pasaulyje pagal turto dydį banko, spaudos sekretorius.

UBS, stambiausias pasaulio bankas pagal turto dydį, žengė analogišką žingsnį sausį.

HSBC, stambiausio Didžiojoje Britanijoje ir ketvirto pagal dydį pasaulyje, spaudos sekretorius pranešė, kad su Irano klientais neatliekamos transakcijos doleriais, o verslo ryšiai su Teheranu kardinaliai apriboti.

Birželį trys stambiausi Japonijos bankai paskelbė nesudarysiantys naujų sandorių su Irano klientais. Iranas gali išvengti JAV įvestų apribojimų, atsisakęs pervedimų doleriais euro arba Japonijos jenos naudai. Tačiau atsižvelgiant į analogiškus Europos ir Japonijos bankų apribojimus, šis variantas taip pat neatrodo tinkama išeitis.

Irano ekonomika jau daugelį metų išgyvena sąstingį. Dėl didelių naftos kainų šalyje turėtų būti juntamas pakilimas, tačiau finansinės sankcijos trukdo Iranui pasinaudoti netikėtomis pajamomis.

Diplomatų teigimu, finansinės priemonės daro juntamą spaudimą Irano prezidento Mahmudo Ahmadinedžado (Mahmud Ahmadinejad) vyriausybei.

Neseniai vienas laikraštis Teherane pranešė, kad Irano kompanijos susidūrė su 20-30 proc. padidintomis importo kainomis, nes iraniečiams tenka samdyti tarpininkus, siekiant išvengti finansinių apribojimų.

Irano prezidentas kaltina Ameriką tuo, kad ji sąmoningai sunkina Irano liaudies padėtį. Jis pareiškė, kad šalis neketina atsisakyti savo branduolinių planų.

Pasak Irano, branduolinė programa yra taikaus pobūdžio ir skirta vien elektros energijos gamybai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.