Ministerija atmeta parlamentarės kritiką dėl Europos lyčių lygybės instituto patalpų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) atmeta parlamentarės Vilijos Aleknaitės Abramikienės kritiką, esą neskaidriai renkamos patalpos Vilniuje steigiamam Europos lyčių lygybės institutui.

Kaip BNS aiškino SADM valstybės sekretorius Rimantas Kairelis, ministerija nenusipelnė parlamentarės praėjusią savaitę paskelbtos kritikos už tai, kad renkant instituto patalpas neskelbtas viešas konkursas.

„Viešas konkursas rengiamas tuo atveju, jei vyksta pirkimas. Šiuo atveju niekas iki šiol nėra pirkta, nėra ir jokios nuomos. Mes tik pateikėme konkursinį pasiūlymą, galimą variantą. Jeigu būtume paskelbę konkursą, mes privalėtume pirkti laimėtojo pasiūlymą. O tuomet dar nebuvo aišku, ar mes laimėsime konkursą steigti institutą. Viešas pirkimas tuo metu buvo tikrai neįmanomas, nes mes, kaip ir kitos šalys, turėjome tik pateikti preliminarius pasiūlymus”, – aiškino R.Kairelis.

Jo teigimu, pasirenkant patalpas siekta laimėti konkursą steigti Vilniuje Europos lyčių lygybės institutą.

„Jei būtume paskelbę viešą konkursą, tai mums pigiausia būtų rinktis kokios nors gamyklos patalpas. Atranką darėme pagal kriterijus, kuriuos iškėlė Europos Komisija ir turint omeny konkurencinę aplinką. Mes sekėme, kokias patalpas siūlė mūsų konkurentai, nes mes norėjome nugalėti patalpomis. Šitas variantas labiausiai atitiko Briuselio reikalavimus ir geriausiai tiko konkuruoti su kitomis šalimis”, – tikino R.Kairelis.

Pasak sekretoriaus, ministerijos turto valdymo skyrius atliko visų siūlymų patalpų analizę, todėl kaltinimas korupcija yra nepagrįsti.

„Čia iš viso nėra jokio kriminalo”, – teigė R.Kairelis.

Kaip praėjusią savaitę pareiškė opozicinės Tėvynės sąjungos parlamentarė V.Aleknaitė Abramikienė, Europos Komisijos atstovai įžvelgia galimus neskaidrius Vyriausybės pareigūnų planus Vilniuje steigiant Europos lyčių lygybės institutą.

Jos teigimu, „Europos Komisijos atstovai” jai yra išreiškę nuostabą dėl aplinkybių, susijusių su šiam institutui siūlomomis patalpomis sostinės centre, kurias Vyriausybė dvejus metus nuomos iš privataus suomių investuotojo. Parlamentarė neįvardijo su ja šia tema esą bendravusių Komisijos atstovų.

Parlamentarė pabrėžė, kad patalpos, esančios Gedimino pr. 20, institutui išsirinktos neskelbiant viešo konkurso.

Europos lyčių lygybės institutui steigti ir išlaikyti per pirmus 7 metus ES planuoja skirti 52,5 mln eurų. Patalpų nuomos išlaidas ketina padengti Lietuvos Vyriausybė.

Pasak parlamentarės, Vyriausybė gegužę Lietuvoje viešėjusiai EK atstovei Fay Devonic pažadėjo, jog ji ne tik nuomos patalpas, kurių nuomos kaina per metus gali siekti iki 800 tūkst. litų, bet ir investuos į jas. Parlamentarės skaičiavimais, patalpų pritaikymas instituto veiklai Lietuvos valstybės biudžetui kainuotų ne mažiau kaip 3 mln. litų.

Anot V.A. Abramikienės, EK atstovai klausia, koks yra Lietuvos Vyriausybės „išskaičiavimas” investuoti į patalpas, kurios bus nuomojamos 2 metus, ir didinti suomių investuotojams priklausančių patalpų vertę, jei Vilniuje gausu jau įrengtų ir biuro darbui pritaikytų patalpų, už kurių pritaikymą valstybei nereikėtų mokėti nė cento.

Parlamentarės teigimu, EK šios patalpos nėra priimtinos, nes yra judrioje miesto centro vietoje, nepritaikytoje žmonėms su negalia ir neturi automobilių parkavimo aikštelių.

„EK atstovai kelia klausimą, kas slypi už LRV primygtinai peršamo vienintelio varianto, kodėl neleidžiama rinktis? Ar čia nėra slepiama „atkato” sistema”, – retoriškai klausė Seimo narė.

Artimiausiu metu šiuo klausimu parlamentarė kreipsis į Vyriausybę, siūlys apsvarstyti Europos reikalų komitete bei Seimo Antikorupcijos komisijoje.

Tuo metu SADM pabrėžia, kad Vyriausybė, siūlydama Europos lyčių lygybės institutą įkurdinti būtent Vilniuje, įsipareigojo finansuoti kompiuterinių tinklų įrengimą, vidinių patalpų pritaikymą (tuščias patalpas pertvaromis padalinti į kabinetus) bei 2 metus kompensuoti instituto patalpų, kurias pasirinks jo direktorius, nuomos mokestį. Jei būtų nuspręsta atlikti kitus stambesnius rekonstrukcinius darbus, juos savo lėšomis turėtų atlikti patalpų savininkai. Nuomos mokestį už tolesnį instituto veikimo laikotarpį mokės pati įstaiga.

Minsterija pabrėžia, kad EK atstovai, gegužę apžiūrėję institutui preliminariai siūlomas patalpas, atsiuntė klausimyną dėl patalpų techninių parametrų. Šiuo metu patalpų savininkai rengia atsakymus ir artimiausiu metu juos turėtų išsiųsti.

Tačiau jokių pranešimų, kad minėtos patalpos netinka, ministerija teigia iš EK negavusi. Jeigu EK atstovai, gavę detalią informaciją, pageidaus alternatyvių pasiūlymų dėl patalpų nuomos, ministerijos pareigūnai yra pasirengę pateikti dar bent keletą patalpų nuomos variantų.

Priėmus galutinį sprendimą, patalpų nuomos sutartis bus forminama trišale sutartimi tarp nuomojamų patalpų savininko, Europos lyčių lygybės instituto direktoriaus bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Galutinį sprendimą dėl instituto būstinei tinkamų patalpų priims instituto direktorius ir valdymo taryba, kurią sudaro 18 ES šalių narių atstovai.

Sprendimas dėl Europos lyčių lygybės instituto steigimo Lietuvoje buvo priimtas pernai gruodį ES Užimtumo, socialinių reikalų, sveikatos ir vartotojų reikalų ministrų taryboje.

Europos lyčių lygybės institutas bus pirmoji ES institucija, įkurdinta 2004 metais į Sąjungą įstojusiose šalyse. Dėl teisės įkurdinti šį institutą pas save su Lietuva varžėsi Slovakija ir Slovėnija.

Europos lyčių lygybės institutas rinks duomenis, juos analizuos bei teiks politikos pasiūlymus lyčių lygybės užtikrinimo klausimais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.