Už civilinę saugą atsakingi Klaipėdos pareigūnai ir vėl nustebino savo tariamai šaltais nervais.
Net per kelias audringas dienas jie taip ir nematė būtinybės perspėti žmonių apie galimą pavojų, posėdis aptarti susidariusiai situacijai Klaipėdoje įvyko tik vakar ryte, kai iš Danės užlietų vietų jau buvo evakuojami gyventojai.
Būstą suteiks
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorė Judita Simonavičiūtė vakar ryte išvyko apžiūrėti apsemtų vietovių.
„Visos žemos vietos apie Klaipėdą, kur teka Danė, buvo apsemtos – beveik visas žemupys yra vandenyje – ir kai kurios sodų bendrijos, ir gyvenamieji namai, ir naujos statybos. Įvertinti, kiek tai sudaro kvadratinių metrų, kol kas sudėtinga. Kretingiškiai, matyt, jau vakar numatė, kad grius užtvanka ir surengė posėdį, informavo apie tai Civilinės saugos departamento vadovą Alfredą Skirutį. Taip ir nutiko, šiąnakt išsiliejo apie 30 tūkstančių kubinių metrų vandens”, – sakė J. Simonavičiūtė.
Anot jos, vakar apsemtus gyventojus gelbėjo visos specialiosios tarnybos – Priešgaisrinė ir gelbėjimo tarnyba, taip pat ir kariškiai, skraidė sraigtasparnis. Iš Danės upės buvo apžiūrimos visos vietos, kur žmonės galėjo gyventi, jie buvo evakuojami.
„Žmonių nėra labai daug, nes kai kurie, matyt, nakties metu išėjo. O namų apsemta tikrai daug. Gyventojai registruojami, jie bus apgyvendinami. Turime keletą rezervinių būstų, bet galbūt bandysime susisiekti su kai kuriais viešbučiais ar mokyklomis, kur yra tuščia”, – sakė J. Simonavičiūtė.
Evakuotųjų apgyvendinimu ir maitinimu bus rūpinamasi kelias dienas – tol, kol vanduo atslūgs, patikino direktorė.
Nerimą kėlė ir neseniai pastatytas Tauralaukio tiltas – buvo pavojus, kad dar nesusigulėjusį tiltą gali paplauti srovė.
„Žmonės, gyvenantys prie Danės, sako, kad apie 50 metų tokių vaizdų nėra matę. Jeigu matysime, kad padėtis blogėja, reikės uždaryti ir kai kuriuos kelius, bet padėtis kontroliuojama”, – sakė J. Simonavičiūtė.
Kaltų nėra
Vakar daugeliui žmonių jau tekus bėgti iš vandens užlietų namų, civilinės saugos specialistai nenorėjo sutikti, kad susizgribta buvo per vėlai.
„Juk niekas nenukentėjo, žuvusiųjų nėra. Tvinimas prasidėjo tik šiąnakt, priemonių ėmėmės – žvalgoma iš oro, dirba specialiosios tarnybos. Skambučiai prasidėjo nuo trečios valandos nakties, iškart pradėjome teikti pagalbą”, – vakar sakė Civilinės saugos departamento vadovas Alfredas Skirutis.
Žurnalistų klausimas, ar nereikėjo bandyti numatyti galimo pavojaus ir iš anksto informuoti gyventojus, kokių priemonių imtis, vadovą šiek tiek nustebino.
„Buvo informuojama, kad lis smarkus lietus. Ką sauga gali padaryti, juk lietaus nesustabdys”, – sakė A. Skirutis.
Klaipėdos savivaldybės administracijos Civilinės saugos tarnybos vedėjas Vladas Kinderis teisinosi, jog niekas net negalėjo pagalvoti, kad Danė patvins – žmonės per 50 metų tokių dalykų nėra matę.
„Mes prisiimame atsakomybę už tai, kad gyventojai nebuvo perspėti. Bet taip išėjo dėl to, kad kretingiškiai mums nepranešė apie tai, kad užtvanka gali griūti”, – sakė Kinderis.
Savo ruožtu Kretingos rajono savivaldybės administracijos atstovai tikina padarę viską, ką reikėjo.
Ketvirtadienį pastebėję, kad ant Burkštupio upelio esanti užtvanka gali griūti, ekstremalių situacijų valdymo specialistai susirinko į posėdį, numatė, kokių veiksmų imtis kilus pavojui. Pasak administracijos bendrojo skyriaus specialisto Albino Šimkaus, Klaipėdos apskrities viršininko administracijai informacija buvo perduota pagal nustatytą tvarką.
Anot A. Šimkaus, skelbti ekstremalios situacijos nereikėjo – išsiliejo tik nedidelis Padvarių tvenkinukas, o panika kilo dėl to, kad tokį patį pavadinimą turi ir kitas, 82 hektarų ploto ir apie 8,5 metro gylio tvenkinys. Jam išsiliejus esą tikrai būtų buvusi katastrofa.
Tuo tarpu Vladas Kinderis neabejojo, kad Danė tiek patvino būtent griuvus užtvankai ir iš jos pliūptelėjus vandeniui, taip pat ir dėl nesiliaujančio lietaus.
Giedrė Norvilaitė
„Vakarų ekspresas”