Vaikams ieškodami mokyklinių prekių, tėvai neretai apsirinka arba būna suklaidinami pardavėjų. Vienas nekokybiškas prekes perkant patiriamas tik materialinis nuostolis.
Apsigavus dėl kitų – gali nukentėti vaiko sveikata. Viena iš pagrindinių mokyklinių prekių, galinčių tiesiogiai turėti įtakos vaiko sveikatai, yra mokyklinė kuprinė. Tačiau ne visos prekybos centruose parduodamos kuprinės yra tinkamos mokyklai.
Pardavėjai gudrauja
Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Klaipėdos skyriaus vyresnioji valstybinė inspektorė Ilona Bumblienė įspėjo, kad mokyklinių mugių karštymečiu prekybininkai savotiškai gudrauja.
Į kanceliarinių prekių parduotuves ir skyrius jie pateikia buitines kuprines, kurios neatitinka mokyklinių prekių reikalavimų.
Neapdairūs pirkėjai, neperskaitę, kad ši kuprinė buitinė, o ne mokyklinė, apsigauna ir pakenkia savo vaikui. I.Bumblienė mano, kad dalis tėvų net nežino, kodėl ir kokie reikalavimai keliami mokyklinėms kuprinėms, kuo jos skiriasi nuo kitos paskirties kuprinių.
Turistinės netinka
Turistinės arba buitinės kuprinės dažniausiai yra netinkamo svorio, jos neužtikrina tolygaus kūno masės pasiskirstymo, dėl to neišlaikoma simetrinė moksleivio kūno padėtis. Netinkama kuprinė varžo rankų bei liemens judesius, apsunkina kvėpavimą.
Mokykliniame amžiuje vaiko stuburas tebėra lankstus, nesukaulėjęs, nugaros raumenys dar silpni. Todėl nešiojant netinkamą kuprinę gali deformuotis augantis ir kaulėjantis skeletas. I.Bumblienė teigia, kad mokyklinė kuprinė yra vienas iš didžiausių rizikos veiksnių, darančių įtaką vaiko sveikatai.
Daugėja laikysenos ydų
Jau ne vienerius metus daugėja ydingos vaikų laikysenos atvejų mūsų mieste, ir dėl to kalti ne tik netinkami suolai mokyklose ar netinkamai įrengta darbo vieta namuose, bet ir mokyklinis krepšys.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, laikysenos sutrikimų turinčių vaikų kasmet daugėja. Vienam tūkstančiui moksleivių 1999 metais teko 130, o 2004 metais 139 turintys laikysenos sutrikimų. Sparčiausiai laikysenos sutrikimai žalojo pirmokus.
Laikysenos sutrikimų turinčių pirmokų skaičius per penkerius metus išaugo nuo 45 iki 98,6 tūkstančiui moksleivių. Kur kas dažniau dėl to kenčia mergaitės, nei berniukai, kurių raumenys šiek tiek tvirtesni ir neleidžia iškrypti skeletui. Daugiausiai laikysenos sutrikimų turi pagrindinių mokyklų moksleiviai.
Kur kas rimtesnė laikysenos yda – skoliozė susiformuoja vyresniame mokykliniame amžiuje ir nuo jos labiausiai kenčia gimnazistai. Per penkerius metus skoliozės atvejų tūkstančiui moksleivių padaugėjo nuo 80 iki 134. Todėl tinkamas mokyklinis krepšys svarbus bet kokiame amžiuje.
Svoris – kilogramas
I.Bumblienė priminė, kad prieš dvejus metus mūsų šalyje Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino Lietuvos higienos normą „Mokyklinės prekės”, kurioje kuprinėms nustatyti privalomieji reikalavimai.
Mokyklinės kuprinės turi būti gaminamos su diržais ir rankenėle. Diržų plotis negali būti siauresnis nei 3,5 cm, o ilgis privalo būti reguliuojamas.
Pradinių klasių moksleivio kuprinė negali sverti daugiau nei 700 g, vyresniųjų klasių – ne daugiau kaip kilogramą. Be to, mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
Kad kuprinė būtų patogi, praktiška ir kuo mažiau žalotų vaikus, be privalomųjų reikalavimų, medikai pataria įsitikinti, ar kuprinėje ties stuburo įlinkiu yra minkšta pagalvėlė.
Ji būtina tam, kad knygos nespaustų nugaros. Be to, kuprinės nugarėlė turi būti iš tvirtos, bet minkštos medžiagos, sutvirtinta plastikiniu karkasu, kuris neleidžia sulinkti vaiko nugarai. Perkant kuprinę, ją būtina pasimatuoti. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.
Neša per daug
Pasak I.Bumblienės, svarbu ne tik išsirinkti tinkamą kuprinę, bet tėvai turėtų stebėti ir tai, kaip dėvima kuprinė, kad joje vaikai nesinešiotų daugiau, nei gali pakelti.
Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės. Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio svorio.
Sunkiausius daiktus reiktų dėti į arčiausiai nugaros esančią kuprinės dalį. Kuprinės diržai turi būti dedami ant abiejų pečių.
Nešiojant krepšį ant vieno peties stuburas krypsta į vieną pusę ir pamažu tokia jo padėtis gali išlikti ilgam laikui. Jeigu vaikas nuolat jaučia nugaros skausmą, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Galima grąžinti
I.Bumblienė priminė pirkėjams ir jų teises.
Jei įsigytos mokyklinės kuprinės forma, dydis, spalva, modelis nepatiko, pirkėjas per 14 dienų nuo prekės įsigijimo turi teisę pakeisti ją analogiška preke.
Tačiau parduotuvėje jis turi pateikti pirkimo čekį. Jeigu pardavėjas neturi pakeitimui tinkamos prekės, pirkėjas per 14 dienų turi teisę prekę grąžinti ir atgauti už ją sumokėtus pinigus. Prekė turi būti nenešiota, su gamintojo ženklinimo etiketėmis.
Jolanta Juškevičienė