Kiek kainuoja taupyti? – 2

Sugebėjimas išmanyti mokesčius už finansines paslaugas laikomas vienas iš finansinio išprusimo kriterijų.

Ilgą laiką mokesčių už taupymo paslaugas nejutome. Palūkanas už terminuotuosius indėlius indėlininkams mokėjo bankai, o ne atvirkščiai. Šiuo metu randasi vis didesnė taupymo paslaugų įvairovė, kai mokesčius finansinėms institucijoms moka tie, kas joms atneša savo pinigus.

Gyvybės draudimas – tik ilgai taupyti

Investicinis gyvybės draudimas dažnai pasirenkamas taupymo tikslais. Šios paslaugos kainodara atrodo paini, kol nepradedi į ją gilintis. Tačiau įsigilinti svarbu, nes investicinio gyvybės draudimo sutartys ilgalaikės, jas nutraukti per anksti gali būti labai nuostolinga.

Iš tiesų gyvybės draudimo mokesčiai vadinami kitaip nei investicinių fondų (čia yra įmokos mokestis, gali būti investicijų valdymo mokestis), bet jie skaičiuojami panašiai: pagal įmokas ir pagal sukauptą turtą.

Dar yra pradinis mokestis – tai sutarties laikotarpio pradžioje skaičiuojamas papildomas įmokų mokestis ir aptarnavimo mokestis, kuris skaičiuojamas kiekvieną mėnesį.

Kartais mokestis skaičiuojamas kaip atitinkamas įmokos ar sukauptos sumos procentas, o kartais tai gali būti konkreti litų suma.

Būtent dėl tokių fiksuotos sumos dydžio įmokų taupyti mažomis sumomis pagal gyvybės draudimo sutartį gali būti brangiau, nei investuoti į investicinį fondą.

Gyvybės draudimo sutartims būdinga ir tai, kad kai kuriose draudimo kompanijose sutarties laikotarpio pradžioje paprastai skaičiuojami didesni mokesčiai (pradinis mokestis), todėl taupyti pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį ne ilgiau kaip dešimt metų vėlgi kainuoja brangiau, nei investuoti į investicinius fondus.

Dėl šios kainodaros ypatybės, praėjus vieniems investavimo metams, kai kurie draudėjai, kurie neįsigilino į sutarties sąlygas arba jas paprasčiausiai pamiršo, be reikalo piktinasi, kad sukaupta suma pasirodė esanti mažesnė, negu jie sumokėjo įmokų.

Dėl tos pačios ypatybės labai nuostolinga per anksti nutraukti sutartį. Pavyzdžiui, jei nuspręstume nutraukti sutartį po metų, greičiausiai jokios sumos iš draudimo kompanijos neatgautume. Apsigalvoti be pasekmių galime per vieną mėnesį nuo sutarties sudarymo.

Mokesčiai sumažina naudą

Draudimo kompanijų mokesčiai paprastai mažina investicijų grąžą. Jei skelbiama investavimo krypties grąža 8 proc., vadinasi, investicijų pelningumas draudėjui bus mažesnis. Sunku būtų pateikti kokį nors bendrą pavyzdį, nes draudimo kompanijų kainodara labai skirtinga.

Tačiau apibendrinant galima pasakyti, kad mokesčių įtaka didesnė laikotarpio pradžioje.

Per dešimt metų mokesčių už paslaugas suma gali siekti keliolika procentų, palyginti su tuo, kas sukaupta, vėliau santykinis mokesčio dydis nuosekliai mažėja.

Kodėl naudinga rinktis šią, atrodytų, brangesnę (palyginti su investiciniais fondais) paslaugą. Viena priežasčių – galimybė apsidrausti gyvybę. Tada mirties ar ligos atveju būtų išmokama ne tai, ką spėjome, o ką galbūt tikėjomės sukaupti (sumą mirties ir/ar ligos atveju sutariame iš anksto sudarydami sutartį). Tačiau tokia galimybė kainuoja dalį periodinės įmokos.

Kuo draudimo suma (kuri būtų mokama nelaimės atveju) didesnė, tuo didesnė ir draudimo kaina. Vadinasi, investicijoms tektų ne visa įmoka (200 Lt atėmus įmokos mokestį), o šiek tiek mažesnė jos dalis. Šie mokesčiai priklauso nuo pasirinktos draudimo sumos, apdraustojo amžiaus ir lyties. Su jais draudėjai taip pat gali susipažinti.

Negalima nepaminėti ir dar vienos galimybės, kuri skatina rinktis šią paslaugą taupymo tikslais, – galimybės pasinaudoti pajamų mokesčio lengvata ir gyventojų pajamų mokesčio įstatyme numatyta tvarka kasmet susigrąžinti pagal dabar galiojantį gyventojų pajamų mokesčio tarifą iki 27 proc. įmokų.

Tačiau nevalia pamiršti, kad dalį šios lengvatos (15 proc.) reikės grąžinti pasiimant pinigus. Pavyzdžiui, pagal gyvybės draudimo sutartį mokamos 200 litų mėnesio įmokos, paprastumo dėlei draudimo sumos (išmokos mirties atveju) nėra, pasirinktos investavimo krypties grąža – 8 procentai. Per 10 metų būtų sumokėta 24 tūkst. litų įmokų, kartu su uždirbtu pelnu sukaupta suma siektų maždaug 31 tūkst. litų (skaičiuota pagal SEB VBGD skaičiuoklę www.seb.lt – aut. past.), tačiau iš jos teks sumokėti 3600 litų gyventojų pajamų mokesčio valstybei. Galbūt dalis draudėjų jau bus spėję pamiršti, kad iš valstybės buvo gavę 6480 litų.

Yra ir kitų mokesčių, kurie išvardijami sutartyse. Tai dažniausiai mokesčiai už papildomas paslaugas ir nebūna nuolatiniai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.