Sudie, pirtele… Sveikas, tyrime…

Premjero Gedimino Kirkilo patarėjas Albinas Januška teigia, kad ketina atsikratyti neteisėtai Dzūkijos nacionaliniame parke pastatytos pirtelės, kuri jam buvo virtusi tikra rakštimi. Tačiau tuo žinomiausio „valstybininko“ bėdos nesibaigia, nes pusiau opoziciniai konservatoriai ir toliau ketina aiškintis A.Januškos įtaką Valstybės saugumo departamento skandale.

Gaila sodybos

Po atostogų į tarnybą grįžusio premjero G.Kirkilo patarėjo A.Januškos LŽ pirmiausia teiravosi, koks jo garsiosios pirtelės likimas. Priminsime, kad statybų inspektoriai pavasarį nurodė A.Januškai iki gruodžio nugriauti Dzūkijos nacionaliniame parke savavališkai pastatytą pirtį. Jam taip pat suteikta galimybė suprojektavus pirtį iš naujo pastatyti ją kitoje vietoje.

Triukšmas dėl A.Januškos sodyboje pastatytos pirties kilo pernai, paaiškėjus, kad ji neatitinka reikalavimų, taikomų nacionaliniame parke esantiems statiniams, ir yra pastatyta Skroblaus upės apsaugos juostoje.

Pagal galiojančius teisės aktus pastato aukštis galėtų būti ne didesnis kaip 4 metrai (pirtis yra 5 metrų aukščio), o plotas – ne didesnis kaip 25 kv. metrai (yra 26 kv. metrai, be to, prie pirties pristatyta terasa, kurią laikančios metalinės atramos suleistos į upelio dugną).

Dzūkijos nacionalinio parko direkcija nurodė, kad savavališkai ir pažeidžiant keletą teisės aktų vietoj avarinės būklės pirties pastatytas naujas pastatas Rudnios kaime turi būti nugriautas arba perkeltas už saugomos teritorijos ribų. Tai netrukus patvirtino ir Aplinkos ministerija.

Galutinį sprendimą – griauti ar ne – turėjo priimti Alytaus apskrities viršininko administracijoje sudaryta tarpžinybinė komisija. Užtrukus ją sudaryti, sprendimas dėl pirties griovimo buvo priimtas tik kovą.

A.Januška vasaros pradžioje žiniasklaidoje buvo sakęs, kad dar nepradėjo rūpintis pirties griovimu ir naujos projektavimu. „Prisimenu tik tai, kad man buvo skirta bauda. Turiu dar užtektinai laiko. Būtinai viską sutvarkysiu“, – žadėjo A.Januška, tačiau pridūrė vasaros atostogų tam neaukosiąs.

„Keliolikos kvadratinių metrų pirtelė buvo perstatyta – rekonstruota sena ir sugriuvusi. Stovėjo vos ne septynerius metus ir staiga pasirodė, kad trūksta parašų, kurių tuo metu lyg ir nereikėjo, – vakar LŽ teigė A.Januška apgailestaudamas, kad taip ir nepavyko toje pirtelėje išsimaudyti. – Nei tuo metu, nei šiandien, deja, neturiu laiko gilintis nei į statybos, nei į griovimo reikalus. Joje taip niekada ir neišsimaudžiau. Per tą laiką Rudnelėje išdygo ne vienas naujas pastatas, kurių, atrodo, niekas ir neplanuoja nugriauti. Kažkaip susitvarkė. Tai suprantama. Todėl pasirinkau sau geriausią išeitį – visa tai parduodu, ir greitai statinių rekonstrukcijos ar griovimo darbai bus naujo savininko rūpestis. Gaila gražios sodybos, bet tegu bus, kaip reikia.“

Yra didesnių pažeidėjų

LŽ žurnalistai lankėsi nuošaliame Rudnios kaimelyje, kad savo akimis pamatytų garsiąją sodybą ir dar garsesnę pirtį, kuri taip ir liko sausa. Giliai miškuose pasislėpęs kaimas pasitiko visiška tyla. Kaime nėra nė vieno šuns. Kaip vėliau paporino jau porą dešimtmečių čia vasarojantis žinomas rašytojas Kazys Saja, kaimas turi tik vieną katiną bei garsųjį kaimyną A.Janušką. LŽ primena, kad abu kaimynai – K.Saja ir A.Januška – yra 1990 metų Kovo 11-osios Akto signatarai.

„Tiesą sakant, taip niekada jo ir neteko čia matyti. Ir, liaudiškai šnekant, ta pirties istorija yra didelis pirdalas. Būtų gerai, jei A.Januškos nuodėmės Lietuvai būtų tik šios pirtelės statyba, – svarstė K.Saja. – Deja, bet yra kiek kitaip.“

Tačiau rašytojas pripažįsta, nors statybos pažeidimai ir nelabai dideli, įstatymų reikalavimai turi būti visiems vienodi. O aukštas pareigas einantiems valstybės pareigūnams jų laikytis ypač privalu.

Laikinai einantis Dzūkijos nacionalinio parko direktoriaus pareigas Eugenijus Drobelis LŽ taip pat tvirtino, kad ši pagal nesuderintą projektą pastatyta pirtelė tikrai nebuvo pats didžiausias parko skaudulys. Direkcijoje kabo nemenkas stendas su užrašu „Jie stato savavališkai“. Nei A.Januškos pavardės, nei pirtelės nuotraukos tame sąraše nėra. Pasak E.Drobelio, parkas sunkiai susitvarko su kur kas rimtesniais pažeidimais, kai kyla nauji namai ar ištisi sodybų kompleksai.

Užvaldęs valstybę

Nors pirtelės istorija, regis, eina į pabaigą, patarėjo A.Januškos bėdos neapleidžia. Reikalas tas, kad rugsėjo pradžioje baigiasi konservatorių ir socialdemokratų bendradarbiavimo ir paramos sutartis. LŽ priminė A.Januškai vienos įtakingiausių konservatorių atstovų Rasos Juknevičienės žodžius: „Prisipažinsiu, buvau iš tų, kurie iki praėjusių metų rugsėjo su pasitikėjimu žiūrėjo į beveik visus žmones, dirbančius jau laisvoje Lietuvoje kurtose struktūrose, tokiose kaip Valstybės saugumo departamentas ar Užsienio reikalų ministerija. Dabar matau, kokia tai buvo klaida ir kaip per dideliu pasitikėjimu, žinoma, ne tik mano, pasinaudojo ir tebesinaudoja asmenys, siekiantys valdyti bet kokia kaina, valdyti ne jiems priskirtas sritis, o visus procesus Lietuvoje, tarp jų ir žmonių protus, jų nuotaikas – per informacinę erdvę, per slaptąsias tarnybas. Valdyti bet kokia kaina – įžūliai meluodami, dezinformuodami, manipuliuodami, užvaldydami, nustumdami, intriguodami. Valdyti procesus taip, kad įgyta galia leistų ne tik išlaikyti įtaką, bet ir turėti savą premjerą, savą aplinką Prezidentūroje, saviškius tam tikrose partijose, savus informacijos kanalus ar žmones įvairiuose kanaluose, valdyti slaptąsias tarnybas, jų surenkamą informaciją.“

Čia R.Juknevičienė kalbėjo ne apie ką nors kita, o būtent apie A.Janušką. Vadinamąjį pagrindinį „valstybininkų“ strategą ir ideologinį vadovą, kurį būtina nušalinti nuo valstybės valdymo ir įtakos darymo premjerui G.Kirkilui. LŽ teiravosi A.Januškos, ar jo pareigos nebus trukdis galbūt atnaujintai bendradarbiavimo sutarčiai?

Pasak A.Januškos, ilgą istoriją apie pastarųjų metų kai kuriuos įvykius pasakojant trumpai – tai buvo puiki vienos iš nedraugiškų specialiųjų tarnybų ataka. Paremta rimtais finansiniais ir dezinformaciniais ištekliais. Išskaidžiusi, supriešinusi tiek politikus, tiek visuomenę, o jie anksčiau suprato vienas kitą ir galėjo dirbti kartu.

„Pašalinis viso to efektas – parodyti, kokia silpna yra Lietuvoje demokratija, kai ją tariamai gali valdyti arba aiškiaregiai, arba mistiniai valstybininkai, turintys galių nušalinti ar skirti premjerus ar prezidentus, – LŽ teigė A.Januška. – O ministrai ir prezidentai tarsi tik marionetės, tampomos daug galių turinčių pilkųjų kardinolų. Arba susikompromitavusių valdininkų su oligarchais. Vadovautis sąmokslo teorijomis, supaprastintomis schemomis – lengviausias primityvaus proto veikimas.“

„Manau, kad Lietuvoje jau gana stipri demokratija, kuri nors ir klupdama, bet akivaizdžiai progresuoja. Aš taip pat nenusivyliau žmonėmis, su kuriais daug metų teko dirbti kartu, nesvarbu, ką šiandien jie šneka ar mano, – savo mintis apibendrino A.Januška. – Šiandien demokratijai yra naujas ir svarbus išbandymas – mažumos Vyriausybė ir jos bendradarbiavimas su Tėvynės sąjunga. Tai yra svarbiau už atskiras personalijas, direktorius ar patarėjus.“

Galutinai neapsispręsta

Priminusios griežtas vienos konservatorių lyderės R.Juknevičienės nuostatas dėl premjero patarėjo, LŽ klausė Tėvynės sąjungos pirmininko Andriaus Kubiliaus, ar bus reikalaujama A.Januškos atstatydinimo.

„Mes taip nesvarstome, nes kol kas bandome aptarti bendresnio pobūdžio reikalus bei galimo bendradarbiavimo kryptis ir sąlygas, – nelabai noriai savo požiūrį į A.Janušką dėstė A.Kubilius. – Dabar man sunku pasakyti, kokios konkrečiai pozicijos laikysimės dėl A.Januškos, tačiau vienas iš privalomų bendradarbiavimo su socialdemokratais punktų – tolesnis padėties Valstybės saugumo departamente tyrimas. Tad tolesnis A.Januškos vaidmens aiškinimas, be abejonės, liks svarbus klausimas.“

Priminsime, kad pats premjeras G.Kirkilas yra ne kartą viešai gynęs savo patarėją ir net politikos kuluaruose pelnęs Januškos atstovo spaudai pravardę.

„Mane trupučiuką stebina, kad A.Januška, kuris tiek metų yra mūsų politikoje, diplomatinėje tarnyboje ir visą laiką buvo vertinamas pozityviai, staiga kažkaip apsivertė ir dabar jis jau kai kam yra blogiausias iš blogiausių. Aš vis tik kiekvieną žmogų vertinu pagal jo veiklą, – yra teigęs G.Kirkilas.- Su A.Januška teko tikrai daug dirbti, ypač per Kaliningrado derybas. Ir vertinčiau jį už profesionalumą, už strateginį mąstymą, o tai ypač svarbu ir gana retai pasitaiko, deja, tarp mūsų politikų, ir vadovų taip pat. Patarėjai, sekretoriai ir pavaduotojai, – čia turi būti strateginis mąstymas. Daug tokių politikų nėra. Aš už tai jį ir vertinu. O kas yra rašoma ir kas dėl ko susipyko, tai mane tas mažiau domina.“

„Tėvynės Sąjungos Prezidiumas nusivylęs tuo, kad premjeras Gediminas Kirkilas kovoje su valstybės institucijų užvaldymu bei aukštų pareigūnų korupcija neužėmė ryžtingos ir efektyvios pozicijos. Susidaro įspūdis, kad premjeras nėra laisvas priimti ryžtingus ir Lietuvai reikalingus sprendimus, įveikiant tokio pobūdžio ir masto problemas.

Tokia „atsakomybės deficito“ sukurta situacija yra pavojinga ir tuo, kad ji sukuria ypač palankią aplinką įvairaus pobūdžio populizmui bei korumpuotam valdžios klanui tarpti. Ar Seimo NSGK paviešintuose Lietuvos kontržvalgybininkų liudijimuose minimas buvęs Užsienio reikalų ministerijos sekretorius Albinas Januška, palaikęs akivaizdžiai jo kompetencijos ribas viršijusius ir valstybės pareigūno statuso neatitinkančius ryšius su galimai Rusijos specialiųjų tarnybų interesus atstovaujančios bendrovės vadovu, ir toliau dirbs Socialdemokratų deleguoto ministro pirmininko patarėju strateginiais valstybės klausimais?“, – iš konservatorių pareiškimo, 2007 03 20 (kalba netaisyta – red.).

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Sudie, pirtele… Sveikas, tyrime…"

 1. Kelmelis

  Kas tas Albinas Januška pagaliau yra taip ir neaišku. Protingesnis už visus kitus valstybininkas ar agentas, su kuriuo skaitosi net prezidentas. Apie Kirkilą nekalbėsim- giria patarėją dvilinkas.Istorija tęsiasi kaip su Borisovu.

 2. vilkelis

  as nesuprantu valstybes vadovu,kodel
  jie laikosi isikibe i Januska,negi jis yra
  toks proto bokstas,kad be tokio valsty-bininko subankrutuos Lietuva?Apleido
  valstybes tarnyba AMB ir ka gi mes ma-
  tom-G.Kirkilas neblogiau,galima sakyti
  net geriau,tvarkosi.O gal cia Januska
  taip gerai patarineja?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.