Pchenjane rugpjūčio 28-30 dienomis susitiks Šiaurės ir Pietų Korėjų lyderiai, trečiadienį pranešė abiejų padalyto pusiasalio valstybių žiniasklaida.
Tai bus tik antrasis Korėjų, kurios formaliai tebekariauja, viršūnių susitikimas.
Pietų Korėjos paskelbtą pranešimą apie planuojamą lyderių susitikimą patvirtino ir Šiaurės Korėjos oficiali naujienų agentūra.
Susitikimas rengiamas po anksčiau šiais metais pasiekto svarbaus susitarimo tarp Šiaurės Korėjos ir didžiųjų regiono valstybių, pagal kurį Pchenjanas įsipareigojo imtis veiksmų nutraukti savo branduolinių ginklų programą mainais į milžinišką ekonominę pagalbą.
Pirmasis abiejų valstybių viršūnių susitikimas, kuriame dalyvavo tuometinis Pietų Korėjos prezidentas Kim Dae-jungas (Kim Dedžungas) ir dabartinis Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong-ilas (Kim Čen Iras), įvyko 2000 metais. Jis padėjo sumažinti įtampą pusiasalyje ir atvėrė kelią beprecedenčiam bendradarbiavimui tarp abiejų valstybių.
Už šį susitikimą, kuris taip pat vyko Pchenjane, Kim Dae-jungui buvo paskirta Nobelio taikos premija.
Seule prezidento vyriausiasis patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Baek Jong-chunas (Bek Džongčunas) žurnalistams sakė, kad rugpjūtį įvyksiantis viršūnių susitikimas „pakylės Šiaurės ir Pietų Korėjos ryšius į aukštesnį lygį”.
Analitikai sakė, kad Pietų Korėjos vadovas Roh Moo-hyunas (Ro Muhjunas) seniai siekė surengti tokį susitikimą, kuris turėtų tapti svarbiu jo politinio palikimo akcentu artėjant nepopuliaraus prezidento kadencijos pabaigai.
Pernai Šiaurės Korėja pakurstė įtampą regione, įvykdžiusi savo pirmąjį branduolinį bandymą. Tačiau po vasarį šešių valstybių pasiekto susitarimo dėl Pchenjano branduolinio nusiginklavimo nuskurdusi ir uždara komunistinė valstybė uždarė savo atominį reaktorių, kuriame galėjo pasigamina atominėms bomboms tinkamo plutonio.
Tačiau Strateginių ir tarptautinių studijų centro vyresnysis mokslinis bendradarbis Lee Dong-bokas (Li Dongbokas) sakė, kad planuojamas viršūnių susitikimas nepaspartins šešiašalių derybų, nes Šiaurės Korėja šiame procese neturi rimtų įtakos svertų.
„Atrodo, viršūnių susitikimas labiau susijęs su gruodį numatytais Pietų Korėjos prezidento rinkimais, – sakė Lee Dong-bokas. – Šiaurės Korėjai taip pat nepaprastai svarbu, ar pavyks išsilaikyti Pietų Korėjos kairiosios pakraipos vyriausybei. Viršūnių susitikimas gali sutvirtinti dabartinės valdančiosios partijos ir jos partnerių pozicijas”.
Korėjos reikalų ekspertas Masao Okonogi (Masao Okonogis) iš Tokijo Keio universiteto taip pat išreiškė abejonių dėl planuojamo viršūnių susitikimo naudos.
„Pietų Korėjos žmonėms gali atrodyti, kad Roh Moo-hyunas mėgina sukaupti politinį kapitalą prieš prezidento rinkimus, – sakė jis. – Būgštaujama, kad jis gali duoti kažkokių perdėtų ar keistų pažadų, dėl kurių vėliau gali kilti problemų”.