Menkas derlius padidino obuolių kainas

Dituvos sodininkai skundžiasi, kad šiemet obuolių užderėjo kaip niekad mažai.

Todėl turguje šiemet jų kainos šoktelėjo net iki 3 litų už kilogramą.

Tačiau kiti sodininkai pras-tu derliumi nesiskundžia. Kai kurie net džiaugiasi, kad šie metai derlingesni už pernykščius.

Nederlingiausi metai

Jau 20 metų Dituvoje sodininkaujanti Onutė stebėjosi tokiais nederlingais metais.

„Visos šešios mano obelys stovi tuščios. Neturiu nei antaninių, nei alyvinių obuolių. Net ir tos obelys, kurios vaisių duodavo kasmet, šiemet liko be obuolių. Vienintelė „Auksės“ veislės obelis turi kelis obuoliukus. Dar neatsimenu tokių nederlingų metų“, – sakė Onutė.

Moteris teigė, kad panaši situacija yra ir kaimynų soduose – visos Dituvos obelys stovi be obuolių. Vos viena kita turi po keletą vaisių.

Obuoliai brangesni

Kad obuolių šiemet mažai, patvirtino ir kiti Dituvos sodininkai.

Senajame Klaipėdos turguje obuoliais prekiaujanti Vaclova sakė, kad iš dešimties jos obelų vaisius sunokino vos trys. Tačiau dėl nederlingų metų sodininkė obuolių kainų nekėlė.

Kaip ir pernai, šiemet obuolius moteris parduoda po litą už kilogramą.

Kitur obuolių kainos padidėjo. Pernai kilogramas obuolių kainavo 0,50 – 1,50 Lt, o šiemet prekeiviai prašo ir 2-3 litų. Pabrangimą, prekeivių teigimu, lėmė nederlingi metai.

Obuolių stygiumi skundžiasi ir kitų Lietuvos rajonų gyventojai. Bevaisės obelys rymo Šakių, Alytaus ir Mažeikių rajonuose.

Kiti sodininkai pastebėjo, kad nors obuolių užderėjo, jie šiemet itin maži.

Mažiau ir slyvų

Tiesa, ne visi sodininkai skundžiasi nederlingais metais.

Mažajame kaimelyje sodų bendrijoje „Baltija“ sodininkaujanti Aleksandra džiaugėsi gausiu obuolių derliumi. Moteris sakė, kad vaisių užderėjo tiek, kad sunku visus surinkti.

Ūkininkė iš Darbėnų Nijolė taip pat džiaugėsi, kad obuoliai nenušalo ir yra ne tik kuo prekiauti, bet ir iš ko spausti sultis.

Kalotėje ūkininkaujanti Aušra Lėlienė taip pat nesiskundė obuolių derliumi. Tačiau pastebėjo, kad šiemet prasčiau užderėjo slyvos. O vyšnių ir trešnių šiemet buvo labai daug.

Spaudėjui darbo yra

Obuolių sulčių spaudėjas Zigmas Šiema iš Jakų nemano, kad klientų dėl nevaisingų metų sumažės.

Jau dabar pas jį atvažiuoja norintys išsispausti sulčių. Daugiau klientų spaudėjas laukia rudenį.

Obuolių spaudimas šiemet, palyginti su pernai, nepabrango. Litrą Z.Šiema išspaudžia už 40 centų. Pigiau – po 30 centų – sultis spaudėjas spaudė tik užpernai, kai buvo pigesnė elektra.

Z.Šiema ir pats turi obelų.

„Ir obuolių, ir kriaušių šiemet užderėjo daug. Pernai vaisių buvo mažiau“, – džiaugėsi pašnekovas.

Pakenkė šalnos

Klaipėdos universiteto Botanikos sodo mokslo darbuotoja Rita Nekrošienė sakė, kad mažesnį šiųmetį obuolių derlių galėjo lemti šilta ir drėgna žiema. Tokia yra palankiausia veistis parazitams, kurių lervos ir pakenkė obelų žiedams.

Be to, obelims pakenkė ir pavasarinės šalnos, dėl kurių nušalo obelų žiedai.

Vaisių sumažėjo veikiausiai ir todėl, kad pernai kai kurie vaismedžiai pražydo rudenį, tad medeliai nespėjo pasirengti ramybės peri-odui.

R.Nekrošienė sakė, kad yra ir pramečiavimo reiškinys, kai derlingus metus keičia nederlingi. Tačiau tai esą būdinga prastesnėms veislėms.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.