Persenę medžiai laukia vėjo

Persenę ir bet kurią akimirką nuvirsti galintys medžiai laukia tik stipresnio vėjo gūsio.

Ir nors daugeliui uostamiestyje akivaizdu, jog sutrešę medžiai kelia didelį pavojų, valdininkai atsiliepia tik į raštu išdėstytus prašymus nupjauti.

Klaipėdoje nėra ir specialistų, galinčių nustatyti, ar medis sveikas.

Tokius tyrimus atlieka tik iš Kauno pakviesti žinovai.

Pralaužė stogą

Prieš savaitę Sportininkų gatvės gyventojus ištiko šokas, kai sutrešęs medis užgriuvo vaikų darželį.

Kaimynystėje gyvenantis žmogus ne kartą pranešė, kad medis gali nulūžti.

Klaipėdietis pensininkas Liudas Ruzga sakė dar pavasarį įtaręs, kad tuopa kelia grėsmę. Jis prisiminė kalbinęs darželio „Drugelis”, kurio teritorijoje augo medis, darbuotoją ir prašė apie grėsmę pasakyti vedėjai. Tačiau moteris numojo ranka.

Prieš porą savaičių iki lemtingos dienos, kai lūžo tuopa, L.Ruzga skambino ugniagesiams ir įspėjo – medis bet kurią akimirką gali griūti.

Pašnekovė išklausė L.Ruzgos pranešimą ir patarė paskambinti į savivaldybę.

Nurodytu telefonu atsiliepęs savivaldybės darbuotojas maloniai bendravo su pensininku, ir patikino būtinai perduosiąs žinią tiems, kam priklauso rūpintis medžiais.

Tačiau tuopos pjauti niekas neatvažiavo, kol ji pati nugriuvo, pralauždama darželio stogą ir išdauždama langus.

Laimė, kad „Drugelio” darbuotojai atostogauja, o šios įstaigos auklėtiniai dabar lanko kitą darželį.

Jei lūš, gali užgriūti

I.Kanto gatvėje gyvenantis klaipėdietis Vytautas taip pat sunerimęs dėl 6-ojo namo kieme virš tako pasvirusio medžio.

„Medis senas, jei jis lūš, gali užgriūti praeivį, kieme žaidžiančius vaikus ar automobilį. Skambinau į „Vitės valdas”, bet kol kas jokių veiksmų niekas nesiėmė. Kas atsakys, jei papūtus stipresniam vėjui medis virs į gyvenamojo namo langus, apgadins stogą, sužalos žmones?” – piktinosi vyras.

Pavasarinė vėtra šiemet nulaužė ir prie vieno banko stovėjusio medžio šaką, kuri krisdama sumaitojo aikštelėje stovėjusius automobilius. Atsakomybės už tai nesiėmė niekas.

Reikalauja parašų

„Vitės valdų” teritorijų priežiūros meistrė Zina Šavčiūnas sakė negavusi jokio gyventojų rašto apie pavojingai pasvirusį medį.

„Kažkoks vyras skambino, bet man reikia pareiškimo. Jam atrodo, kad tas medis pavojingas, o man atrodo, kad nepavojingas. Jis taip pasviręs jau daugiau nei penkiolika metų, – aiškino meistrė. – Iš kur aš žinau, ar jis lūš, juk aš ne specialistė.”

Z.Šavčiūnas tikino, kad prašymą nupjauti pasvirusį medį turi pasirašyti visi namo gyventojai.

„Šiandien mes nupjausime tą medį, o jau rytoj ateis visas būrys namo gyventojų protestuodami prieš jų mėgstamo augalo sunaikinimą. Taip dažniausiai ir būna. Vieniems užstoja saulę ir meta šešėlį, o kitiems gražiai ošia ir ramina”, – aiškino meistrė.

Nuvirsta ir sveiki

Savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus vedėja Daiva Berankienė teigė, kad Klaipėdoje nėra specialistų, galinčių pasakyti, kokia yra medžio kokybė.

Ar medis sutrešęs ir jo amžius jau baigėsi, nustatoma tik gręžiant medžio kamieną. Tai atlieka tik iš Kauno pakviesti darbuotojai.

Dažniausiai apie tai, ar pjauti medį, sprendžia komisija.

„Juk būna, kad nulūžta sveiki, o kiauraviduriai stovi ilgus dešimtmečius. Žinau vieną tokį Žvejybos uosto rajone. Jo vidus tuščias, ir vaikai ten nuo seno žaidžia, bet medis stovi kaip stovėjęs ir nesiruošia griūti”, – samprotavo D.Berankienė.

Kai medis akivaizdžiai kelia grėsmę ir net ne specialistui aišku, kad jis gali lūžti, leidimo jį nupjauti nereikia.

Darbo dieną tuo turi pasirūpinti namo administratorius, o poilsio dienomis tokius darbus atlieka ugniagesiai.

Butuose pelija sienos

Savivaldybė rūpinasi tik palei gatves ir miesto teritorijose augančiais medžiais. Valdininkės teigimu, visus savivaldybės žinioje esančius medžius už tai atsakingi darbuotojai apžiūri bent du kartus per metus.

Kai ant valdininkų stalo atgula visas pluoštas raštų apie pjautinus medžius, tai padaryti pavedama miesto želdiniais užsiimančiai bendrovei.

Pasak D.Berankienės, pirmiausiai gyventojai turi kreiptis į namą administruojančią įmonę.

„Kur kas dažniau žmonės reikalauja nurėžti langus užstojančius augalus. Prašymuose teigiama, kad medžiai meta šešėlį, butuose tamsu ir drėgna, sienos pelija ir veisiasi musės”, – pasakojo valdininkė.

Savivaldybės Aplinkos kokybės skyriaus duomenimis, šiemet per pirmąjį ketvirtį Klaipėdoje nupjauti 306 medžiai ir 189 krūmai. Žmonėms, pastatams ir eismui grėsmę kėlė 28 medžiai.

Pašalinus tokius medžius, jų atsodinti nereikalaujama. Tačiau kai medžiai ir krūmai nupjaunami dėl statybų ar kraštovaizdžio formavimo, vietoje kiekvieno nukirsto turi būti atsodinta ne mažiau kaip vienas sodinukas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.