Valdininkai atvėrė kelią nelegalioms statyboms

Prireikė net teismo nutarties, kad Marijampolės apskrities teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus pareigūnai pradėtų vykdyti savo pareigas ir sustabdytų nelegalias statybas.

Ne vieną dešimtmetį Marijampolėje, ties Gedimino ir Klaipėdos gatvių sankryža žaliavo skveras. Nors tokiu jį sunkiai galėjai bepavadinti – tebuvo keletas nedidelių medelių bei pieva, per kurią vinguriavo takas. Juo miestelėnai kulniuodavo į greta esančią ūkinę turgavietę. Taip buvo iki liepos mėnesio. Dabar šis skveras tapo statybų bei nesantaikos vieta.

Prašo grąžinti

Dar 1991 metais Marijampolės žemėtvarkos tarnyba sulaukė prašymo iš prieškaryje buvusio žemės savininko palikuonių Laisvės Marijos Malakauskienės bei Alfonso Babarsko grąžinti jų tėvo turėtą turtą natūra. „Tuo metu tai nelabai buvo galima, todėl siūlyta žemės sklypą imti kitur. Tačiau jie nesutiko ir laukė, kol žemę jiems sugrąžins ten, kur ji ir buvo, nes tas žemės sklypas niekados nebuvo užstatytas jokiais pastatais“, – LŽ pasakojo buvusio savininko vaikaitė Aida Sabaliauskienė. Viltys susigrąžinti kažkada senelių turėtą žemės sklypą atsirado po to, kai 2004 metais Konstitucinis Teismas pripažino, kad valstybė negrąžindama miestuose neužstatytų ir valstybės bei visuomenės poreikiams nereikalingų žemės sklypų pažeidžia Konstituciją.

„Mums buvo didžiulis netikėtumas, kai sužinojome, kad kiek didesnis nei pusės hektaro žemės sklypas, kurį norime susigrąžinti, 2001 metais išnuomotas 99 metams UAB „Baltishes haus“, o 2002 metais yra išduotas leidimas čia pastatyti beveik 2 tūkst. kv. metrų ploto prekybos centrą. Paaiškėjo tik tuomet, kai mums buvo pranešta, kad sustabdytas jau beveik baigtas nuosavybės atkūrimo procesas. Tai įvyko kiek daugiau nei prieš metus. Per tą laiką niekas nieko tame sklype nedarė. Todėl kreipėmės į teismus prašydami, kad būtų nutraukta žemės sklypo, į kurį pretenduoja mūsų artimieji, nuomos sutartis ir atnaujintas žemės grąžinimo procesas“, – sakė A.Sabaliauskienė.

Kol sukosi teismų maratonas, niekas ginčytame žemės sklype nieko ir nedarė. Tačiau ramybė truko tik iki liepos pabaigos. Paskutinėmis mėnesio dienomis čia prasidėjo itin spartūs parengiamieji statybų darbai – sklypas buvo aptvertas nepermatoma tvora, pradėtas stumdyti dirvožemis.

Dirbo be statybų leidimo

2002 metais išduotas statybų leidimo galiojimas baigėsi šių metų gegužės pradžioje, tačiau Marijampolės savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriuje dirbęs architektas Vytautas Bagdonavičius paskutinę savo darbo savivaldybėje dieną – birželio 30-ąją – leidimo galiojimą pratęsė. Ar tai buvo padaryta teisėtai, sunku spręsti, nes leidimo galiojimo pratęsimas nebuvo reikiamai įformintas. Dėl to savivaldybės administracijos direktorius Valdas Tumelis liepos 31 dieną savo įsakymu leidimą statyti prekybos centrą Gedimino ir Klaipėdos gatvių kampe iš viso panaikino.

„Daugiau jokių leidimų ten statyti nesame išdavę“, – LŽ sakė Marijampolės savivaldybės vyriausiasis architektas Vladas Vilkauskas. Tačiau statybos praėjusią savaitę ginčytame žemės sklype vyko.

„Mums tikrai netikėta buvo, kai praėjusią savaitę važiuodami pro šalį pamatėme, kad žemės sklypas, į kurį pretenduojame ir dėl kurio dar nesibaigė bylinėjimosi procesas, aptvertas aukšta tvora. Kai užsukome pasižiūrėti, kas ten darosi – ten dirbusių statybininkų vadovai mus tik apšaukė“, – pasakojo A.Sabaliauskienė. Anot moters, nepavykus išsiaiškinti, jie kreipėsi į Marijampolės apylinkės teismą.

„Ketvirtadienį tose pradėtose statybose buvome kartu su Marijampolės apskrities teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus pareigūnais. Prašėme jų nutraukti bet kokius darbus, nes statybos vyko be leidimo, bet jie mūsų girdėti nenorėjo. Todėl kreipėmės į teismą, kad šis stabdytų statybas“, – sakė moteris. Anot A.Sabaliauskienės, jie nuogąstavo, kad pastačius net ir nedidelę dalį statinio, jau atsiras galimybė Registrų centre registruoti nebaigtą statybą ir tuomet nebeliktų beveik jokių vilčių susigrąžinti žemės sklypą.

Ketvirtadienio popietę, iš teismo gavusi nutartį, kurioje raginama ją skubiai vykdyti, A.Sabaliauskienė dokumentą nuvežė ne vien Registrų centro Marijampolės filialui, bet ir Marijampolės apskrities viršininko administracijai.

„Penktadienį vėl su vyru nuvažiavome prie statybvietės, ten darbai tebevyko, tik dar sparčiau nei išvakarėse. Vėl pasikvietėme statybų inspektorius, bet atvažiavęs laikinai tarnybai vadovaujantis Vidmantas Vyšniauskas tik ranka susimojo su statybas vykdančios UAB „Statranga“ vadovu ir nuvažiavo“, – pasakojo A.Sabaliauskienė.

Savo kaltės neįžvelgia

LŽ kalbintas laikinai Marijampolės apskrities teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriui vadovavęs Vidmantas Vyšniauskas į jokius komentarus nesileido. Anot jo, statybos sustabdytos, „ir viskas“. Paklaustas, kodėl nelegalias statybas sustabdė tik tuomet, kai to pareikalavo teismas, o ne anksčiau, kai sulaukė pranešimo apie panaikintą statybų leidimą, toliau kalbėtis su LŽ atsisakė.

Į šiuos klausimus negalėjo atsakyti ir tarnybos vyr. specialistė Galina Vasiliauskienė. Pasak jos, savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo, kuriuo panaikintas statybų leidimas, apskrities viršininko administracija sulaukė tik rugpjūčio 2 dieną. Tos pačios dienos popietę, baigiantis darbo dienai, buvo gauta ir teismo nutartis.

„Kol kas ten tik pradėti žemės darbai – ruošiamasi statyboms. Tikrai nieko nėra, ką būtų galima traktuoti kaip pradėtą statybą“, – tikino valdininkė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.