Obuolių supirkėjai žada dvigubai mokėti

Obuolius versliniuose soduose auginantys sodininkai perdirbti skirtus obuolius išgabena iš Lietuvos. Tad obuolių perdirbėjams, kad jie galėtų plėtoti gamybą, Lietuvoje žaliavos tenka dairytis po kaimus.

„Vasarinių obuolių kaina šiais metais 50 proc. didesnė nei pernai. Anksčiau būdavo labai gerai, jei obuolių kaina būdavo litas be pridėtinės vertės mokesčio (PVM). Šį rudenį ji bus 2,2-2,5 lito be PVM. Perdirbti superkamų obuolių kaina kyla dar labiau – ji dvigubai didesnė nei praėjusiais metais“, – skaičiuoja Vitalija Kuliešienė, Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentė.

Lenkai žada kelti kainas

Pasak jos, obuolių augintojai Lietuvoje šiemet tikisi gauti 40-60 proc. vidutiniškai šalyje surenkamo obuolių derliaus. Būtent ši priežastis bei itin prastas obuolių derlius Lenkijoje leidžia mūsų šalies obuolių augintojams tikėtis didesnių žaliavos supirkimo kainų.

Dabar už kilogramą obuolių, skirtų perdirbti, mokami 58 centai.

Anot V.Kuliešienės, lenkų perdirbėjai įkalbinėja neskubėti obuolių parduoti žadėdami, kad jų supirkimo kainos kils iki 70 centų.

„Kaip ir kasmet, taip ir šiemet derlių išvešime į užsienį: Lenkiją, Vokietiją, Latviją. Nors abejoju, ar Latvijos supirkėjai šiemet pajėgs konkuruoti kainomis su kitais“, – svarsto pašnekovė.

Jos tvirtinimu, net ir eksportuojant obuolius jų augintojai Lietuvoje nepatiria jokių transportavimo išlaidų. Mat supirkėjai atvažiuoja į vietą, o mūsiškiams tereikia obuolius pakrauti į automobilius.

Kaimo sodeliams moka mažai

„Lietuviai perdirbėjai mūsų labai nevilioja. Jie dirba pagal kitokią rinkodarą. Versliniuose soduose užauginti obuoliai jų nedomina. Jie važinėja po Lietuvos kaimus ir superka obuolius iš nedidelius sodus turinčių žmonių. Jiems siūloma kaina mums per maža. Supirkėjai neatsižvelgia į tai, kad versliniuose soduose užaugintų obuolių didesnė išeiga. Nors tiek juose, tiek sodeliuose prie namų vyrauja rūgštūs obuoliai, kuriais perdirbėjai skiedžia saldžias sultis iš Kinijos. Tad perdirbėjams metai bus geri“, – kalba V.Kuliešienė.

Vaisių neturėtų pristigti

V.Kuliešienės spėjimus patvirtina ir „Anykščių vyno“ direktorius Marius Gudauskas. „Kol kas sunku prognozuoti, ar pavyks surinkti reikiamą obuolių kiekį. Tačiau soduose obuolių yra. Kaimuose gyvenantys žmonės augina ne tokias lepias obuolių veisles kaip pramonine sodininkyste užsiimantys verslininkai, tad ir iššalusių vaisių ne tiek daug“, – kalba M.Gudauskas.

Būtent iš kaimuose gyvenančių žmonių „Anykščių vynas“ surenka didžiąją dalį obuolių – apie 25-26 tūkst. tonų per metus. Iš verslinių sodų įmonė superka vos keletą procentų.

„Tokiuose soduose auginami desertiniai obuoliai, skirti valgyti, o ne perdirbti. Todėl jie mums per brangūs“, – sako „Anykščių vyno“ direktorius.

Jis žada, kad dėl mažesnio derliaus superkamų obuolių kainos bus didesnės nei pernai. Tik kol kas nežinia, koks tiksliai bus kainų didėjimas. Be to, konkuruoti keliant kainas gali priversti ir obuolių supirkėjai iš Lenkijos, kur šiais metais užaugo daug mažiau obuolių, nei įprasta. Dėl to obuolių perdirbėjai iš gretimos valstybės greičiausiai dairysis žaliavos Lietuvoje.

Tegul tik važiuoja!

Pakruojo rajone gyvenanti Stanislava Minginaitė laukia, kad netrukus turėtų pasirodyti skelbimai, kuriuose pranešama, jog superkami obuoliai. Pašnekovė teigia girdėjusi, kad į jų miestelį

supirkti obuolių atvažiuoja „Anykščių vyno“ atstovai.

Prasidėjus obuolių sezonui supirkėjai pasirodo porą kartų per savaitę. Ir nors jų mokama kaina už kilogramą nedidelė – apie 8 centus, – pasak moters, tai kur kas geriau, nei obuolius supūdyti.

„Anksčiau turėjome sąvartyną. Būdavo žmonių, kurie obuolius ten ir suversdavo. Dabar sąvartyną uždarė. O kur dėti tiek obuolių? Juk kieme jų nepūdysi. O čia vis šiokią tokią sumą susirenki, pinigus sumoka iš karto. Mes nuvežame parduoti vienu sykiu apie 5-7 maišus obuolių. Bent dvidešimtinę į kišenę ir įsidedi. Būna, kad žmonės atgabena ir po 15 maišų. Be to, obuolių sezonui einant į pabaigą supirkėjai kainą padidina iki 10, 12, o kartais – ir 15 centų už kilogramą“, – pasakoja moteris.

Anot pašnekovės, miestelio gyventojų neatbaido ir tai, kad neretai norint parduoti keletą maišų obuolių į eilę tenka atsistoti prieš pusdienį. „Tarkime, skelbime rašoma, kad obuolius supirks apie 18-19 valandą. Tai nuo 10 valandos jau stovi eilėje. Mat būna taip, kad supirkėjai obuolių nebepaima, nes jų per daug – nebebūna kur dėti. Ne sykį į mūsų miestelį supirkėjai yra atvažiavę netuščia mašina, – prisimena S.Minginaitė. – Kiti žmonės skuba priduoti obuolius pirmi, kad jiems nereikėtų palikti maišų. Mat kai mašinoje pabirų obuolių jau pilna, supirkėjai juos krauna maišais ant viršaus. Tada išveža ir žmonių maišus, kuriuos ne visada grąžina.“

S.Minginaitė sako, kad paprastai obuolius atvežę parduoti žmonės nežino jų supirkimo kainos. Mat skelbime nurodyta, kokiomis dienomis ir kelintą valandą jie bus superkami. Supirkimo kainą žmonės išgirsta supirkėjams į miestelį atvažiavus pirmą kartą.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

4 komentarai į "Obuolių supirkėjai žada dvigubai mokėti"

  1. bp gemes

    gal pasakykit kur superka

  2. bp gemes
  3. valius

    kas cia superka obuolius, kad tiek moka? vilkaviski teduoda 10 ct uz kila

  4. NZN

    O KADA BUS SUPERKANI OBUOLIAI 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.