JAV prezidentas George’as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) ir britų ministras pirmininkas Gordonas Brownas (Gordonas Braunas) pirmadienį per pirmąjį savo susitikimą, kurį temdė terorizmo ir Irako klausimai, žadėjo stiprinti JAV ir Didžiosios Britanijos, taip pat – savo asmeninius ryšius.
Po dvi dienas trukusių derybų prezidento rezidencijoje Kemp Deivide, esančiame maždaug 112 km į šiaurę nuo Vašingtono, G.W.Bushas ir G.Brownas stengėsi užmegzti familiarius bičiuliškus santykius, tokius, kokius JAV lyderis palaikė su ankstesniu britų ministru pirmininku Tony Blairu (Toniu Bleru).
„Taigi visi domisi, ar … ministras pirmininkas ir aš galėjome rasti bendrą pagrindą, sutarti, surengti prasmingą diskusiją … Atsakymas yra: neabejotinai”, – per bendrą spaudos konferenciją sakė G.W.Bushas.
Pirmą kartą nuo 2001 metų sausio, kai pradėjo eiti prezidento pareigas, G.W.Bushas sakė, kad „Didžiosios Britanijos ir Amerikos santykiai mums yra svarbiausi dvišaliai santykiai”.
„Šių santykių stiprumas, kaip sakiau, pagrįstas ne vien bendromis problemomis, kurias kartu turime spręsti, ar bendra istorija, bet … ir, kaip ką tik sakė prezidentas Bushas, bendromis vertybėmis”, – pareiškė G.Brownas.
Nors G.Brownas, regis stengiasi atsiriboti nuo G.W.Busho, abu lyderiai demonstravo vienybę Artimųjų Rytų taikos ir derybų dėl pasaulinės prekybos atgaivinimo klausimais ir, pasak G.Browno, sutiko padidinti spaudimą, kad baigtųsi smurtas Sudano Darfūro regione.
G.W.Bushas sakė, kad neabejoja dėl G.Browno įsipareigojimo kovoti su terorizmu, nors Londonas nusprendė atsisakyti „karo su terorizmu” termino. Pats prezidentas šios žodžių samplaikos atsakinėdamas į klausimus nė karto nepavartojo.
JAV lyderis papriekaištavo vienam reporteriui, kuris paklausė ministro pirmininko, ar jis pritaria Vašingtono požiūriui, paklausdamas: „Kokio tikitės atsakymo … ? Nagi, žmogau”.
G.Brownas savo ruožtu priėmė tai, kas vadinama Busho doktrina, ir paskelbė, kad „neturėtų būti jokio saugaus prieglobsčio ir jokios slėptuvės tiems, kurie užsiima teroristiniu smurtu ar propaguoja teroristinį ekstremizmą”.
Tikriausiai apsirikdamas, G.Brownas pareiškė, kad „Afganistanas yra priešakinė linija su terorizmu”, bet iš karto pasitaisė ir pridūrė: „pirmoji linija kovoje su Talibanu”. G.W.Bushas „centriniu frontu” vadina Iraką.
Abu lyderiai neteikė didelės reikšmės savo nuomonių skirtumams dėl Irako, nors spauda pranešė, kad Britanija gali išvesti iš šios šalies visus savo karius, kurių ten yra 5,5 tūkstančio.
„Neabejoju, … kad jis supranta šios kovos reikšmę. Ir neabejoju … kad jis (informuos) … mane apie savo karinių vadų rekomendacijas, pagrįstas sąlygomis (Irake)”, – sakė G.W.Bushas.
G.Brownas, kurio vyriausybė neigė minėtus spaudos pranešimus, sakė, kad bet koks tokio pobūdžio sprendimas „bus priimtas vadovaujantis mūsų vadų (Irake) … patarimu”, bet pridūrė, kad jo tikslas yra perduoti atsakomybę už saugumą Irako pajėgoms.
„Kad ir kas nutiktų, padarysime išsamų pareiškimą parlamentui, kai jis grįš” spalio mėnesį, po to, kai JAV pajėgų Irake vadas generolas Davidas Petraeusas (Deividas Petreusas) rugsėjo viduryje paskelbs svarbią ataskaitą dėl pažangos, sakė G.Brownas.
Paklaustas, kaip padėtis pasikeitė atvykus G.Brownui, G.W.Bushas pajuokavo: „Be dantų pastos?” Tai buvo užuomina apie 2001 metais įvykusį jo susitikimą su T.Blairu, kai jis kaip bendrus bruožus nurodė dantų pastą „Colgate”, meilę sportui ir „nuostabias žmonas”.
„Jis, tiesą sakant, yra linksmas škotas, – juokdamasis sakė G.W.Bushas. – Tiesą sakant, galėjome atsipalaiduoti ir pasidalyti tam tikromis mintimis”.
„Žinote, jis – vyras, (kuris sako, kad) stiklinė pusiau pilna, o ne … (kad) stiklinė pusiau tuščia, – sakė JAV lyderis. – Jo požiūris toks: „Matau problemą, dirbkime kartu, kad ją išspręstume”.
G.W.Bushas taip pat sakė, kad G.Brownas „išgyveno neapsakomą tragediją”, – tai tikriausiai užuomina apie tai, kad 2002 metais, dar kūdikystėje mirė G.Browno dukra. Tačiau prezidentas pridūrė, kad ši tragedija „ne susilpnino jo dvasią, o sustiprino” ir kad tai padarė jam įspūdį.
„Esu įsitikinęs, kad galėsime išlaikyti savo santykius stiprius, sveikus, energingus ir kad bus nuolatinis bendravimas mums sprendžiant tas problemas”, – pažymėjo prezidentas.
Pirmadienį G.Brownas dar susitiko su Respublikonų ir Demokratų partijų lyderiais JAV Senate ir Atstovų Rūmuose, o antradienį vyks į Niujorką susitikti su Jungtinių Tautų generaliniu sekretoriumi Ban Ki-moonu (Ban Kimunu) ir pasakyti kalbą Asamblėjai.