Lietuva sveikina JAV Kongreso palaimintą Vizų atsisakymo programos plėtrą, bet tikisi ir didesnio amerikiečių lankstumo, kad lietuviai greičiau galėtų pradėti naudotis bevizių kelionių galimybėmis.
„Sveikiname Vizų atsisakymo programos plėtrą, kuria siekiama reformuoti Vizų atsisakymo programą, sustiprinant kelionių bei keleivių saugumą bei priartinant galimybę į JAV keliauti be vizų į trumpalaikes, ne ilgesnes nei 90 dienų, turistines kelione. Priimtas įstatymas yra lankstesnis, nei buvęs anksčiau, nes pagal jį tokie kriterijai kaip bendradarbiavimas su JAV kovoje prieštarptautinį terorizmą taip pat bus vertinami, sprendžiant ar šalis galės dalyvauti Vizų atsisakymo programoje”, – BNS sakė URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento patarėja Daiva Rimašauskaitė.
Tačiau, anot diplomatės, „esame nusivylę tuo, kad dėl dirbtinai nustatyto atmestų paraiškų vizai gauti procento (mažiau nei 10 proc. vizų atmetimo procentas) ne visos bevizio režimo siekiančios šalys, tarp jų ir Lietuva, ištikima JAV sąjungininkė, kaip ir Vengrija, Latvija, Lenkija, Slovakija, Rumunija, iš karto taps programos dalyvėmis”.
Vadinamąjį Kovos prieš terorizmą įstatymą, kuris be kita ko numato ir Vizų atsisakymo programos plėtrą, priėmus abiejuose JAV Kongreso rūmuose praeitą savaitę, JAV prezidentas turi pasirašyti arba vetuoti per 10 dienų.
Pasak D.Rimašauskaitės, URM yra nusivylusi, nes dėl dirbtinai nustatyto atmestų paraiškų vizai gauti procento, nors jis ir didinamas nuo 3 iki 10 proc., ne visos bevizio režimo siekiančios šalys iš karto taps programos dalyvėmis. 2006 metais šis Lietuvos rodiklis buvo 27,7 proc.
D.Rimašauskaitė pažymi, kad vizų išdavimas ir atmetimas yra už Lietuvos kontrolės ribų – vizas išduoda JAV ambasada.
„Lietuva jau įgyvendina JAV įstatymu numatytus sustiprinto saugumo reikalavimus ir toliau sieks daryti viską, kad artimiausiu metu Lietuva taptų programos dalyve. To paties Lietuva tikisi ir iš JAV”, – sakė URM atstovė.
Jos teigimu, bevizis režimas su Lietuva, artima JAV partnere, kuri nekelia terorizmo grėsmės JAV, ženkliai prisidėtų prie dvišalių ekonominių, politinių bei žmogiškųjų ryšių plėtros tarp abiejų šalių.
„Yra objektyvesnių metodų kontroliuoti imigracijai, nei atmestų paraiškų vizai gauti procentas. Todėl ir nuvilia, jog toks reikalavimas paliktas Vizų atsisakymo programos plėtros kriterijuose.
Taigi, dabartinės Vizų atsisakymo programos plėtros nepakanka”, – sakė diplomatė.
Lietuva, siekdama galimybės savo piliečiams be vizų vykti į JAV, jau keletą metų įgyvendina „kelio gairių” planą, kuris numato galimybę JAV vizų atsisakymo programą ateityje taikyti naujosiomis Europos Sąjungos narėmis tapusių Vidurio ir Rytų Europos valstybių piliečiams.
Lietuva vienašališkai panaikino vizų režimą JAV piliečiams 1994 metais.