Dėl girtų astronautų NASA gresia patikrinimas

JAV įstatymų leidėjai šeštadienį pažadėjo ištirti skandalingus girtų astronautų dalyvavimo kosmoso misijose atvejus.
JAV Atstovų Rūmų Mokslo ir technologijų komitetas, reaguodamas į NASA ataskaitą, kurioje pranešama apie kelis atvejus, kai astronautai pasirodė darbe išgėrę, nusprendė rugsėjį surengti klausymus šia tema.

Žemųjų rūmų kosmoso ir aeronautikos pakomitečio pirmininkas Markas Udallas (Markas Judalas) įspėjo, jog ši ataskaita – tai „pabudimo signalas”.

„Turime suprasti, kas nutiko ir kodėl nutiko, kas už tai atsakingas ir ką agentūra ruošiasi daryti, kad išspręstų šias, akivaizdu, jau įsisenėjusias problemas”, – teigė jis.

NASA išplatintoje ataskaitoje minimi atvejai, kai „alkoholis buvo dideliais kiekiais vartojamas” per griežtos įgulos abstinencijos periodą, kuris prasideda likus dvylikai valandų iki misijos pradžios.

Po to, kai 2003 metais sudužus erdvėlaiviui „Columbia” žuvo septyni juo skridę įgulos nariai, NASA prireikė ne vienų metų, kad ji atgautų visuomenės pasitikėjimą ir įrodytų, jog jos administruojama erdvėlaivių skrydžių programa yra nepriekaištinga.

Tačiau vasarį NASA reputacija vėl smarkiai nukentėjo, kai astronautė Lisa Nowak (Laiza Novak) bandė pagrobti moterį, kuri susitikinėjo su kitu astronautu.

Areštavus L.Novak, astronautų sveikatai tikrinti buvo paskirta specialistų grupė, kurios parengtoje atskaitoje ir pasirodė skandalingas pranešimas apie alkoholį vartojusius astronautus.

„Jei ką ir noriu pasakyti, tai faktą, jog tai nėra gera komanda”, – teigė žemesniųjų rūmų Mokslo ir technologijų komiteto pirmininkas Bartas Gordonas, omenyje turėdamas romaną „Gera komanda” (The Right Stuff) ir to paties pavadinimo 1983 metais pasirodžiusį filmą apie pirmąją NASA komandą.

Skandalą sukėlusios ataskaitos autorius, karinių oro pajėgų gydytojas Richardas Bachmannas (Ričardas Bachmanas) žurnalistams teigė, jog dėl vieno alkoholio vartojimo atvejo net buvo atidėta misija.

Gydytojas detalių neatskleidė, tačiau nurodė, jog tąkart astronautai norėjo skristi NASA viršgarsiniu lėktuvu T-38.

Pulkininkas užsiminė ir apie dar vieną atvejį – skrydį rusišku „Sojuz” į Tarptautinę kosmoso stotį.

R.Bachmannas pridūrė negalįs pasakyti, „ar tai atskiri incidentai, ar tik didelio ledkalnio viršūnė”.

NASA pranešime nurodoma, jog „tiek skrydžių gydytojai, tiek astronautai su itin didelio kiekio alkoholio vartojimo atvejais buvo susidūrę prieš pat skrydžio pradžią ir kad tai buvo sukėlę susirūpinimą dėl skrydžio saugumo”.

„Vis dėlto tiems asmenims būdavo suteikiamas leidimas skristi”, – priduriama pranešime.

Specialistų grupė, apklaususi 14 astronautų, aštuonis skrydžių gydytojus, penkis astronautų šeimos narius ir kitus skrydžių rengimo pareigūnus, šokiruojančius duomenis pateikė 12 puslapių ataskaitoje.

Be kita ko, joje pažymima, kad astronautams yra retai skiriamas psichologinės sveikatos patikrinimas, taip pat, kad jie susiduria su spaudimu slėpti savo problemas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.