Korporacija „Boeing” tapo pagrindine rangove, kuri rūpinsis JAV priešraketinės gynybos (PRG) sistemos diegimu Rytų Europoje.
Ši savo lėktuvais garsėjanti kompanija atliks didžiąją dalį darbų, kurių bendra vertė laikotarpiui iki 2013 metų apytikriai vertinama 3,5 mlrd. JAV dolerių (8,8 mlrd. litų), informuoja Rusijos naujienų tinklalapis „Newsru.com”, remdamasis laikraščiu „Vedomosti”.
PRG elementai Lenkijoje ir Čekijoje bus pradėti montuoti po kelių mėnesių.
Pirmajam finansavimo etapui turėjo būti skirta 310 mln. dolerių (784 mln. litų), bet Kongresas apkarpė asignavimus, ir 2008 metams Trečiojo pozicinio PRG rajono statybai lieka tik 139 mln. dolerių (351 mln. litų).
Kaip rašo „Vedomosti”, Kongresas išlaidų apribojimą aiškina nerealiais vykdomosios valdžios planais, paprasčiau tariant, kongresmenai netiki, kad per ateinančius metus karo žinyba sugebės įsisavinti visas prašomas lėšas.
Nors išlaidos ir buvo apkarpytos, „Boeing” gavo pirmąjį 80 mln. dolerių (202 mln. litų) kontraktą. Bendrovė turės išsiųsti į Čekiją jau pagamintą radarą, šiuo metu esantį Ramiajame vandenyne, Maršalo salose.
Vėliau „Boeing” taip pat pagamins 10 raketų gaudytuvų, kurie bus dislokuoti Lenkijoje. Tiesa, raketų gamybos finansavimo Kongresas kol kas irgi nepatvirtino aiškindamas tuo, kad dar „neapsispręsta” dėl šios sistemos statuso.
„Vedomosti” teigimu, PRG elementų techniniam montavimui Rytų Europoje kliūčių neturėtų iškilti. Panaši sistema jau diegiama Aliaskos valstijoje, kur klimato sąlygos daug atšiauresnės nei Rytų Europoje.
Rusijos ginkluotės problemų tyrimo centro direktorius Anatolijus Djakovas interviu laikraščiui priminė, kad JAV gali padidinti Rusiją supančių radarų skaičių. Gali būti, kad Didžiojoje Britanijoje veikiantį radarą amerikiečiai pritaikys PRG reikmėms, taip pat įrengs savo objektus Kaukaze. Amerikos radiolokatorius Norvegijoje, skenuojantis Rusijos šiaurės vakarus, jau veikia. PRG objektai Aliaskoje ir Japonijoje kontroliuos rytinę zoną.