Vilniečiui gresia bausmė už pilietiškumą

Šiandien teismas spręs, kaip bausti pikete prie Vyriausybės rūmų dalyvavusį vilnietį. Nevyriausybinių organizacijų atstovai įsitikinę, kad Lietuvos valdžia taip nori nutildyti ir įbauginti žmones.

Vyskupo Motiejaus Valančiaus blaivybės sąjūdžio narys Juozas Šaulys, birželio 28 dieną dalyvavęs pikete, per kurį siekta sugėdinti alkoholio reklamos nenorintį riboti premjerą, kaltinamas administracinės teisės pažeidimu. Jam gresia bauda nuo 500 iki 1000 litų. J.Šaulio atsakomybės klausimą šiandien spręs Vilniaus 3-iasis apylinkės teismas.

Apklaustas policijoje

Visuomenininkai aiškina, kad iki šiol, jei pikete turėdavo dalyvauti iki 10 žmonių, leidimo jam rengti savivaldybės prašyti nereikėjo. „Buvau toks naivus, kad sutikau būti apklaustas Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato tyrėjų. Pasirašiau pakištus popierius. Man buvo liepta prisistatyti į policiją dėl apklausos ir kitą dieną“, – LŽ pasakojo J.Šaulys.

Jis negali suprasti, kodėl prie jo, ramiai per piketą stovėjusio su plakatu, priėjo tvarkos sergėtojai. „Elgėmės mandagiai. Pro šalį praėjo premjero patarėjas Vilius Kavaliauskas, bandėme užkalbinti. Mus iš tolo stebėjo ir kitas patarėjas – Albinas Januška. Gal nepatikome?“ – svarstė J.Šaulys.

Žmonių teisės varžomos

Dar 1993 metais tuometinis prezidentas Algirdas Brazauskas pasirašė Susirinkimų įstatymą, kuris galioja iki šiol. Jame mitingų organizatoriams griežtai nurodyta pasirūpinti leidimu iki renginio likus 5 dienoms. Tačiau šiame įstatyme yra išlyga, kad apie piketo organizavimą nebūtina pranešti, jei dalyvauja mažiau nei 10 žmonių. Nevyriausybinių organizacijų dalyviai šia nuostata neretai naudojosi. Juk ne visada visuomenėje vykstantys procesai yra prognozuojami.

„Rengti piketą sumanėme sužinoję, kad Vyriausybė tą dieną posėdžiaus ir nuspręs kreiptis į prezidentą ragindama vetuoti Seimo priimtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, varžančias alkoholio reklamą. Renginyje, kaip ir nurodyta policijos surašytame protokole, dalyvavo 9 žmonės“, – LŽ tikino organizacijos „Tėvai prieš narkotikus“ pirmininkas Gediminas Jakubčionis.

Kai abu vyrai nuvyko aiškintis į policiją, jiems pareigūnai pakišo Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato visiems padaliniams dar pernai išsiųstą raštą dėl susirinkimams keliamų reikalavimų. Pasirodo, jei piketas rengiamas ne specialiai tam skirtoje vietoje (o tokių vietų Vilniaus valdžia ligi šiol nėra numačiusi – aut.), būtina raštu įspėti savivaldybę prieš 5 dienas, nepaisant piketuotojų skaičiaus.

Nusprendė teisėjai

Policija remiasi Vyriausiojo administracinio teismo suformuota praktika. Šis teismas, skelbdamas nutartį dėl šiauliečio Mindaugo Murzos kaltės organizuojant piketą, būtent taip išaiškino įstatymą. „Aiškinant šią įstatymo normą darytina išvada, kad tokia informacija turi būti kiekvienu susirinkimo (piketo) organizavimo atveju specialiai konkretizuota nurodymais apie jos pateikėją ir įstatymo nustatytą adresatą“, – taip tada nusprendė teisėjas Anatolijus Baranovas. Teismas jo išaiškinimą 2001 metais paskelbė savo biuletenyje. Paaiškėjo, kad išaiškinimais privalo vadovautis ne tik teismai, bet ir valstybės bei kitos institucijos, taip pat asmenys, taikydami teisės aktus.

Ribojamos teisės

Kad toks įstatymo interpretavimas riboja asmens laisvę reikšti savo įsitikinimus, mano ir žmogaus teisių gynėjai. Jie apeliuoja į Konstituciją, kuri neleidžia drausti ar trukdyti piliečiams rinktis be ginklų į taikius susirinkimus. Ši teisė negali būti ribojama kitaip, kaip tik įstatymu ir tik tada, kai reikia apsaugoti valstybės ar visuomenės saugumą, viešąją tvarką, žmonių sveikatą ar dorovę arba kitų asmenų teises ir laisves.

Kokią grėsmę mūsų valstybei kelia kovotojai už blaivybę, šiandien paaiškės teisme. Jeigu būtų skirta bauda, piketo dalyviai žada tokį sprendimą skųsti ir organizuoti viešą rinkliavą. „Tegu žinia apie alkoholio ir demokratijos problemas sklinda kuo plačiau“, – sakė J.G.Jakubčionis. Jis įžvelgia valdžios mėginimus slopinti ir taip mažą visuomenės aktyvumą.

Tai jau ne pirmas kartas, kai savo nuomonę siekiantys pareikšti žmonės yra bauginami. Neseniai leidimo renginiui prie „Lietuvos“ kino teatro negavę, todėl atėję perspėti apie tai kitus, visuomeninio judėjimo atstovai buvo policijos pareigūnų filmuojami. Reikalauta pasiaiškinti, ką jie rengiasi daryti. Tam policija turėjo ir laiko, ir modernios filmavimo technikos. Kaip ir jų kolegos Baltarusijoje.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

3 komentarai į "Vilniečiui gresia bausmė už pilietiškumą"

 1. Lietuvis

  Anatolijus Baranovas, ka jis daro Lietuvoje???? Kodel jis ne Maskvoje????Jeigu jau yra nusikaltimas demonstruoti pries alkoholio reklama, tai i kur Lietuvos valdzia veda Lietuvos jaunima????
  Nieko nera blogiau , kada G Kirkilas, visur viesai rodosi su pypke. Idomu kiek jam sumokama uz jos reklama.
  Blogiausia , tai kad jis tokiu budu skatina jaunima rukyti.
  Kitu atveju jis nori islaikyti ir alhogolio reklama. P Kirkilai, gal galvojate, nugirdyta tauta bus lengviau valdyti. Jus juk labai laikinas ir per ta laika geriau pasistenkite ieti i Lietivos istorija, nors vienu geru darbu. Iki siol jus jokiu sprendimu pats dar nesate padares.
  Is viso partija, kurioje jus priklausote, mano nuomone yra pati baisiausia partija. Jeigu „Darbo partija“ iki siol nieko nesugeba veikti be Uspaskio, tai „Socialdemokratai, negali jokio sprendimo padaryti be AM Brazausko.
  As galvoju, kad tauta neapsikentusi, visu priimtu, jusu biurokratiniu istatymu, viena karta sueis ir pareikalaus jusu visu atsistatydinimo.
  Tas zmogelis kuris geranoriskai demonstravo, pries alhogolio istatyma, yra pirma kibirkstele, i jusu visu valdymo nepasitenkinima.
  Galvoju, kad zmones kita rinkimu kadencija, neduos nei vieno balso uz „Socialdemokratu partija“ ir ju asmenis. Si partija, tauta veda i niekur.
  Gerbiamas Juozas Saulys yra teisetas kovotojas uz grazia Lietuva. Duok Dieve jam sveikatos. Manau per ateinancius rinkimus jis bus geras organizatoriu, kuris nukreips zmones balsuoti uz jauna, nauja ir svaria valdzia.

 2. Marius

  pasitvirtino taisyklė, kad vienas karo lauke – ne karys. Du žmonės laikomi grupe ir dviejų žmonių raštiškus kreipimusis jau priima JT. Tad galima pakartoti piketą dviese ir, esat adekvačiai kirkilininkų reakcijai, dėl žmogaus tesių pažeidimo kreiptis į JT (nebūtinai į Europos žmogaus teises ginantį teismą).

 3. Raimundas

  Alkoholis, tabakas ir kt. virsta blogiu tik tuomet, kai jo imasi nesubrende dvasioje zmones. Butent zmoniu neatsakingumas ir lengvabudiskumas skatina juos zaloti patys save. Jei nebus siu reklamu, nemanau, kad jaunimas, matantis savo tevus ir senelius su siais nuodais, pakeis savo nuomone.
  Musu artimieji, – stai kur pati baisiausia reklama jaunimui !!!!!!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.