Rusijos žiniasklaida pliekia J.Borisovą ir gailisi R.Pakso

Verslininkas Jurijus Borisovas žlugdo tarptautinį Rusijos įvaizdį, o jo egoistiniai veiksmai iš politinės arenos pašalino vienintelį palankų Maskvai prezidentą Baltijos šalyse – Rolandą Paksą. Dėl to liberaldemokratų vedliui iki šiol sunku sugrįžti į didžiąją politiką.

Tokia nuomonė dėstoma Maskvoje leidžiamame įtakingame dienraštyje „Nezavisimaja gazeta” („Nepriklausomas laikraštis”) ketvirtadienį išspausdintame straipsnyje „Kas jūs, pilieti Borisovai?”.

Kaip rašo dienraštis „Lietuvos rytas”, straipsnyje emocingai prisimenamas J.Borisovo dalyvavimas trumpoje R.Pakso prezidentavimo istorijoje: „J.Borisovui likimas parengė tokį viražą, kuris paprastam mirtingajam nedažnai atsitinka”.

2001 metais Rusijos verslininkas susipažino su „perspektyviu Lietuvos veikėju” R.Paksu, greitai tapo jo artimiausiu patarėju, o vėliau – ir dosniu prezidento rinkimų kampanijos rėmėju. Straipsnyje primenama ir tai, kad, tapęs šalies prezidentu, R.Paksas 2003 metų balandį J.Borisovui išimties tvarka suteikė Lietuvos pilietybę, kurią vėliau Lietuvos valdžia atėmė.

Vidaus skandalas dėl politiko ryšių su sraigtasparnių ir ginklų prekeiviu greitai plėtojosi, ir 2004 metais R.Paksas neteko savo posto. Jis tapo pirmuoju Europos istorijoje prezidentu, pašalintu per apkaltos procedūrą.

„Nezavisimaja gazeta” teigimu, įdomiausia šioje istorijoje tai, kad R.Paksas buvo vienintelis Baltijos šalių prezidentas, kuris bent šiek tiek skaitėsi su Rusijos interesais – tarkime, siekė, kad „Mažeikių nafta” būtų parduota „LUKoil”.

„Šiandien nuolat girdime apie Vakarų politikų ir verslininkų operacijas siekiant sustabdyti Rusijos verslo veržimąsi į Europą. O juk vienu pirmųjų tokių bandymų buvo būtent prorusiško Lietuvos prezidento atstatydinimas, įvykęs dėl keistos draugystės su J.Borisovu”, – pabrėžia įtakingas Rusijos laikraštis.

Dienraštis teigia, kad kai kurie verslininkai savo veikla ginkluotės srityje kenkia Rusijos įvaizdžiui ir leidžia Vakarams kovoti propagandinį karą su Maskva. Anot straipsnio autoriaus, ginklų prekybos kontrolė Rusijoje, kaip ir daugelis kitų pramonės šakų, Rusijos prezidento Vladimiro Putino dėka jau sutvarkyta, daugelis prekeivių, kurie buvo išlaikomi Vakarų specialiųjų tarnybų, išnyko. Todėl „ypač keista sužinoti apie vis dar išlikusius dinozaurus, sugebančius išgyventi jiems agresyvioje aplinkoje”, – tokius kaip J.Borisovas

Straipsnyje pateikiama ir šio verslininko vizitinė kortelė: kadrinis sovietų armijos karininkas, iki 1991 metų buvo Kauno aviacijos remonto gamyklos, įeinančios į SSRS gynybos ministerijos sistemą, vyriausiasis inžinierius.

Po SSRS žlugimo J.Borisovas prekiavo viskuo – nuo apatinių drabužių iki šiferio lakštų. Po to lyg atsitiktinai pradėjo tiekti Rytų Europai sraigtasparnių Mi-8 atsargines dalis, o vėliau Kauno gamykloje „Avia Baltika” pradėjo remontuoti rumunų, čekų bei lenkų sraigtasparnius.

Užsiminęs, kad iš J.Borisovo verslo pasitraukęs Josifas Legenzonas nenoriai kalba apie pasitraukimo priežastis, rusų žurnalistas priminė, jog maždaug tais metais J.Borisovo firma galėjo remontuoti ir karinius sraigtasparnius iš probleminių regionų.

Dienraštis rašo, kad 1998 metais, pasinaudojęs Rusijos ekonomine krize, J.Borisovas įsigijo didžiausią Rusijoje sraigtasparnių remonto gamyklą „Spark”, ir čia „prasideda pats įdomumas”.

Straipsnio autorių ypač papiktino Lenkijos sraigtasparnių remonto istorija.

„2004 metais amerikiečių kuriama nauja Irako kariuomenė panoro nusipirkti 40 sraigtasparnių Mi-17. Juos tiekė Lenkija, kuri už savo proamerikietišką poziciją Irako karo metu gavo iš marionetinio Bagdado režimo kelis stambius ginklų tiekimo kontraktus.

Tačiau prieš patekdami į Iraką sraigtasparniai buvo suremontuoti ir modernizuoti Rusijos gamykloje „Spark”!” – rašo „Nezavisimaja gazeta”.

„Lietuvos ryto” šaltinių Maskvoje nuomone, toks aštrus straipsnis apie Lietuvoje dabar gyvenantį Rusijos pilietį gali būti neatsitiktinis.

Neatmestina, kad yra planų perimti su gynyba susijusį J.Borisovo verslą Sankt Peterburge: arba valstybė „Spark” įmonę nusprendė nacionalizuoti, arba atsirado Kremliui artimų verslininkų, kurie nusižiūrėjo pelningą bendrovę, vykdančią ir valstybinius užsakymus.

Vis dažniau pasirodant pranešimams apie demaskuotus dvigubus agentus, į tokius veikėjus kaip J.Borisovas žiūrima ypač įtariai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.