Konservatoriai raštais atakuoja valstybės institucijas

Konservatoriai raštais bei įvairiais paklausimais atakuoja Lietuvos institucijas – Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Užsienio reikalų ministeriją (URM).

Tėvynės sąjungos parlamentinės frakcijos narys Rytas Kupčinskas penktadienį atviru laišku kreipėsi į naująjį VSD vadovą Povilą Malakauską prašydamas išsiaiškinti, kas nusprendė pradėti tyrimą prieš lietuviško šaunamojo ginklo „Vytis” kūrėją Algirdą Petrusevičių.

Kauno apygardos teismas pernai lapkritį 69 metų A.Petrusevičiui už neteisėtą disponavimą ginklais, dideliu kiekiu šaudmenų ir sprogmenų skyrė ketverių metų laisvės atėmimo bausmę.

Parlamentaras laiške piktinasi „ciniška provokacija” prieš „politinį kalinį bei pasipriešinimo sovietinei okupacijai organizatorių”.

„Vien pats faktas, kad prieš tokį iškilų žmogų buvo pritaikytas nusikalstamos veikos imitacijos modelis, kurio paskirtis ir esmė yra patraukti atsakomybėn žinomai nuolat nusikalstančius asmenis, yra netoleruotinas ir žeminantis VSD ir visos valstybės vardą”, – laiške teigia R.Kupčinskas.

Tuo tarpu Tėvynės sąjungos garbės pirmininkas ir europarlamentaras Vytautas Landsbergis kiek anksčiau kreipėsi į premjerą Gediminą Kirkilą ir užsienio reikalų ministrą Petrą Vaitiekūną klausdamas kiek kartų ir kada pastarąjį kartą buvo oficialiai kreiptasi į Rusijos vyriausybę su siūlymu pradėti derybas dėl okupacijos žalos Lietuvai atlyginimo.

URM atsakydama į pateiktus klausimus paragino SSRS okupacijos žalos atlyginimo klausimą kelti įvairiuose parlamentiniuose forumuose, taip pat bendraujant su kitų valstybių parlamentarais.

„Tai padėtų atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į šią problemą, įtakotų Rusiją ir priverstų ją laikytis lankstesnės pozicijos derybose dėl žalos atlyginimo”, – teigiama URM atsakyme europarlamentarui.

Kartu ministerija pažymėjo, kad minėtas klausimas buvo keliamas du kartus – 2001 m. Nidoje ir 2001 m. Maskvoje tarpvyriausybiniuoses Lietuvos ir Rusijos prekybinio ir ekonominio, mokslinio ir techninio, humanitarinio ir kultūrinio bendradarbiavimo komisijos pirmininkų susitikimuose.

URM teigimu, Rusija siūlymus griežtai atmetė.

Tačiau URM atsakymai papiktino V.Landsbergį. Jo manymu, rašte atsakymo į užduotus klausimus nėra.

V.Landsbergis pabrėžia, kad Seime buvo priimtas įstatymas, kuris įpareigoja ne „Lietuvą”, kaip rašoma ministerijos atsakyme, o kiekvieną Vyriausybę siekti pradėti derybas dėl okupacijos žalos atlyginimo.

Konservatoriaus teigimu, dabartinė Vyriausybė įstatymo dėl okupacijos žalos atlyginimo nevykdo.

2000 metais Seimas priėmė SSRS okupacijos žalos kompensavimo įstatymą, įpareigojantį Lietuvos vyriausybę pradėti derybas su Rusija, kaip SSRS teisių perėmėja, dėl sovietų okupacijos žalos atlyginimo. Lietuva pusę šimtmečio trukusios sovietų okupacijos žalą įvertino 80-čia milijardų litų, tačiau Rusija iki šiol atsisako derėtis dėl jos atlyginimo.

Rusijai ne kartą leidus suprasti, kad jokios derybos su Lietuva šiuo klausimu nebus vykdomos, nė vienai nuo 2000 m. dirbusiai Vyriausybei nepavyko pasiekti jų pradžios.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.