Ką reikia žinoti renkantis natūralų mineralinį vandenį

Natūralus mineralinis vanduo yra vienintelis maisto produktas, kurį oficialiai pripažįsta valstybė, t. y. valstybės įgaliota institucija įvertina, ar požeminis vanduo atitinka natūraliam mineraliniam vandeniui taikomus reikalavimus ir apie tai oficialiai paskelbia.

Lietuvoje oficialiai pripažinti 11 pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys, iš jų fasuojami Lietuvoje: HERMIS, ELITE, NEPTŪNAS, NEPTŪNAS UNIQUE, RASA, RYTAS, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, VYTAUTAS ir importuojamas iš Baltarusijos – natūralus mineralinis vanduo DARIDA.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybai reguliariai vykdo įmonių, fasuojančių natūralų mineralinį vandenį, valstybinę kontrolę, natūralaus mineralinio vandens kontrolę importo metu ir rinkoje.

Į Lietuvą įvežami daugiau kaip 10-ties pavadinimų natūralūs mineraliniai vandenys iš Europos Sąjungos šalių (Lenkijos, Prancūzijos , Vokietijos, Čekijos, Belgijos ir kt. ) ir trečiųjų šalių (Gruzijos, Baltarusijos ir kt.).

Iš ES šalių į Lietuvą įvežami natūralūs mineraliniai vandenys iš Lenkijos – NALECZOVIANKA, AUGUSTOVIANKA, AVITA, iš Prancūzijos – PIERRIER, VITTEL, EVIAN, iš Vokietijos – ALTMUHTALER QUELLE, FULDATALER, iš Čekijos – MAGNESIA, MATTONI, iš Belgijos – SPA ir kiti.

Lietuvoje natūralų mineralinį vandenį fasuoja 7 įmonės: Alytaus apskrityje – UAB NEPTŪNO VANDENYS, Kauno apskrityje – UAB BIRŠTONO MINERALINIAI VANDENYS IR KO; UAB DRUSKININKŲ RASA, Telšių apskrityje – UAB BALTIJOS MINERALINIŲ VANDENŲ KOMPANIJA, Vilniaus apskrityje – UAB NARTIDA IR KO, Druskininkuose – UAB DRUSKININKŲ RASA, UAB ELMERA. Vidutiniškai per metus gamybos įmonės patikrinamos du kartus. Nagrinėjant įmonėse nustatytus pažeidimus, galima pastebėti, kad vyrauja bendri higienos, produktų kokybės pažeidimai. Nors natūralaus mineralinio vandens tinkamumo terminas gana ilgas, tačiau rinkoje dažnai prekiaujama natūraliu mineraliniu vandeniu, kurio tinkamumo vartoti terminas pasibaigęs.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pagrįstų skundų dėl nealkoholinių gėrimų, tarp jų natūralaus mineralinio vandens, palyginus su kitomis produktų grupėmis, gauna labai mažai (2006 m. – 3 %). 2006 metais dėl natūralaus mineralinio vandens gauta 15 vartotojų skundų, iš kurių trys pasitvirtino (dėl ženklinimo reikalavimų pažeidimų, vienu atveju, atlikus laboratorinius tyrimus, nustatyta padidinta mikrobinė tarša).

Natūralus mineralinis vanduo – vertingas produktas. Jis nuo paprasto geriamojo vandens skiriasi natūraliu švarumu ir originalia chemine sudėtimi, kurią nulemia ištirpusios mineralinės medžiagos, mikroelementai ir kitos sudėtinės dalys, lemiančios vandens teigiamą poveikį žmogaus organizmo fiziologinėms funkcijoms.

Natūralus mineralinis vanduo turi būti fasuojamas jo gavybos vietoje, griežtai draudžiama bet kokiomis priemonėmis vandenį dezinfekuoti ar kitaip ruošti, nes dėl to gali pasikeisti jo mikrobiologiniai rodikliai.

Natūralus mineralinis vanduo pagal ištirpusių medžiagų kiekį klasifikuojamas:

● turintis labai mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 50 mg/l), pvz.: SPA;

● turintis mažai mineralinių medžiagų (sausoji liekana ≤ 500 mg/l), pvz.: NEPTŪNAS, RYTAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, PIERRIER; VITTEL; EVIAN, ALTMUHTALER QUELLE;

● turintis daug mineralinių medžiagų (sausoji liekana >1500 mg/l), pvz.: HERMIS, ELITE, RASA, SVEIKAS PRADAS, TICHE, VYTAUTAS, DARIDA, BORJOMI, NALECZOVIANKA, AUGUSTOVIANKA, FULDATALER, MAGNESIA.

Informacija apie natūralų mineralinį vandenį pateikiama etiketėje. Mineralinis vanduo skiriasi savo skoniu, kurį nulemia vandens sudedamosios dalys ir jų kiekiai. Etiketėse privalo būti nurodytos būdingosios sudedamosios dalys (anijonai, katijonai) ir jų koncentracijų vertės. Kad vartotojui būtų lengviau išsirinkti tinkamą produktą, gamintojai, importuotojai etiketėse galėtų dažniau nurodyti natūralaus mineralinio vandens požymius, kaip „Turi mažai mineralinių medžiagų”, „Turi daug mineralinių medžiagų”, „Turi sulfatų”, „Turi natrio”, „Tinka sumažinto natrio kiekio dietai”.

Mažai natrio turi šie vandenys – NEPTŪNAS, VARĖNOS MIŠKO ŠALTINIS, RYTAS, daug sulfatų (sulfatai gerina žarnyno motoriką, laisvina vidurius) – ELITE, TICHE, VYTAUTAS, SVEIKAS PRADAS.

Reikėtų žinoti, kad jeigu natūraliame mineraliniame vandenyje fluorido yra daugiau kaip 1,5 mg/l (BORJOMI, DARIDA), etiketėje nurodoma fluoridų koncentracija ir tai, kad dėl padidinto fluorido kiekio vanduo netinkamas reguliariai vartoti kūdikiams ir vaikams iki 7 m. amžiaus.

Etiketėje nurodoma, ar natūralus mineralinis vanduo turi anglies dvideginio: „natūraliai prisotintas anglies dvideginiu”; „prisotintas savo šaltinio anglies dvideginiu”; „gazuotas”, kai anglies dvideginis yra kitos kilmės nei telkinyje.

Ženklinant natūralų mineralinį vandenį draudžiama deklaruoti jo savybes, susijusias su žmogaus ligų profilaktika, ar kitas gydomąsias savybes.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.