Tyrimas dėl V.Pociūno žūties numarintas

Generalinės prokuratūros aukštesnieji prokurorai baigė svarstyti Liudvikos Pociūnienės skundą, tačiau oficialų sprendimą skelbs tik kitą savaitę. LŽ duomenimis, jos prašymas atmestas.

Pernai rugpjūtį Baltarusijoje žuvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno našlė L.Pociūnienė prašė panaikinti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Justo Lauciaus nutarimą bei atnaujinti ikiteisminį tyrimą dėl V.Pociūno mirties priežasties ir žūties aplinkybių.

Dar galės pamąstyti

Vakar pranešta, kad informacija apie prokuroro Algimanto Kliunkos nutarimą bus teikiama galutinai surašius procesinius dokumentus ir su juo supažindinus pareiškėją. L.Pociūnienė byloje pripažinta nukentėjusiąja. Nors vakar prokurorai atkakliai neatsakė į telefono skambučius, LŽ duomenimis, tyrimas dėl žūties aplinkybių nebus atnaujintas, o tyrimas dėl V.Pociūno šmeižto net nebus pradėtas.

L.Pociūnienė LŽ sakė, jog vakar nesugebėjo susisiekti nei su A.Kliunka, nei su generalinio prokuroro pavaduotoju Gintaru Jasaičiu. Tačiau moteris prisipažino girdėjusi kalbų, kad jos skundas atmestas. Kadangi nuo pirmadienio L.Pociūnienė dviem savaitėms išvyksta, sprendimo, matyt, teks luktelėti. „Juokauju, kad prokurorai galės dar dvi savaites pamąstyti, kaip jiems elgtis“, – kalbėjo V.Pociūno našlė.

Nenuleis rankų

Atnaujinti tyrimą L.Pociūnienė paprašė birželio 26-ąją, nes turi pagrįstų įtarimų, kad jos vyras buvo nužudytas esą dėl to, jog užčiuopė Lietuvą bandančią užvaldyti grupuotę.

Paaiškėjo, kad prokurorai net netyrė tokios versijos. Jau 2006 metų lapkričio 30-ąją Generalinė prokuratūra nutraukė bylą dėl V.Pociūno žūties, nes nustatė, jog tai buvo nelaimingas atsitikimas. „Prokurorų nuomone, tarsi nebuvo už ko užsikabinti, kad būtų tiriama versija, jog mano vyro mirtis galėjo būti susijusi su darbu VSD“, – LŽ pasakojo L.Pociūnienė.

Moteris mano, kad prokurorai ne iki galo atliko savo darbą. Sužinojusi, jog jie, ko gero, atsisakys atnaujinti tyrimą, našlė pabrėžė, kad Generalinė prokuratūra – dar ne paskutinė instancija, todėl jos sprendimą skųsianti ikiteisminio tyrimo teisėjui.

Sutapimai ir apdovanojimai

Tuo metu, kai buvo nuspręsta nutraukti tyrimą, europarlamentaras Vytautas Landsbergis teigė, jog nelaimingo atsitikimo versija visiškai neįtikina, tad lieka tik viena alternatyva – nužudymas. „Ir, be abejo, politinis nužudymas“, – atvirai kalbėjo V.Landsbergis. Jis leido suprasti, kad prie šio nusikaltimo gali būti prisidėjusios Baltarusijos specialiosios tarnybos.

Aiškėjantys nauji faktai suteikia pagrindo numanyti, jog karininko žūtis galėjo būti naudinga kai kuriems jo kolegoms ir su jais susijusiems Lietuvos politikams bei verslo struktūroms. Nustebino ir keistas sutapimas: VSD šių metų kovo 30-ąją prokurorą Justą Laucių, numarinusį V.Pociūno žūties tyrimą, apdovanojo 2-ojo laipsnio Nuopelnų kryžiumi.

Prezidentas Valdas Adamkus liepos pradžioje sakė, kad ikiteisminis tyrimas dėl V.Pociūno žūties turėtų būti atnaujintas. Valstybės dienos proga V.Pociūnui po mirties skirtas ir artimiesiems įteiktas vienas aukščiausių valstybės apdovanojimų – Vyčio kryžiaus ordino Komandoro didysis kryžius.

V.Landsbergio manymu, ikiteisminis tyrimas dėl V.Pociūno žūties privalo būti atnaujintas. Baltarusijos KGB ir Lietuvos prokurorų išvados apie nelaimingą atsitikimą, paklausius kalbų apie mūsų prokuratūros sukauptus duomenis, atrodo, mažai ko vertos. Pasak V.Landsbergio, reikia tirti visas versijas – nuo sąžiningo pareigūno išstūmimo iš VSD iki galimo išmetimo pro viešbučio langą.

Visuomenė sunerimo

Viešu laišku į generalinį prokurorą Algimantą Valantiną kreipėsi per šimtą Piliečių santalkos narių, daugybė kitų žinomų Lietuvos žmonių.Kreipimąsi remiantys parašai toliau masiškai renkami. Laiške teigiama, kad tvirtą pagrindą pradėti naują tyrimą suteikia du į viešumą iškilę faktai. Pirma, parlamentinis VSD tyrimas atskleidė, jog tuometinis šio departamento generalinis direktorius Arvydas Pocius ir jo pavaduotojas Dainius Dabašinskas liepė VSD pareigūnui Audriui Penkauskui, dar Lietuvos teisėsaugai nebaigus V.Pociūno žūties tyrimo, skleisti politikams informaciją, kad jų kolega V.Pociūnas iškrito pro langą, kai girtas mėgino nusišlapinti stovėdamas ant palangės. Tokias kalbas, pasak parlamentinio tyrimo medžiagos, Seimo nariams platino ir pats A.Pocius. Šią informaciją po VSD direktoriaus pokalbių su žurnalistais paskelbė ir dalis žiniasklaidos.

Antra, prokuroras J.Laucius priimtame nutarime konstatavo, kad tyrėjai neaptiko jokių velionį žeminančių pėdsakų, kuriuos minėjo žiniasklaida ir VSD vadovai: ant viešbučio kambario palangės rasti tik V.Pociūno delnų atspaudai, jokių biologinės kilmės pėdsakų (nei kraujo, nei šlapimo) nebūta. Šie faktai liudija, kad V.Pociūno šmeižtą galėjo organizuoti valdžios institucijos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.