Šiemet Europos čempionate Ispanijoje dalyvausiančiai Lietuvos nacionalinei vyrų krepšinio rinktinei iškelta užduotis patekti į olimpines žaidines. Pasak Lietuvos krepšinio federacijos prezidento Vlado Garasto, jei čempionate kelialapio neiškovosime, atsigriebti bus galima per kitąmet vyksiantį papildomą atrankos turnyrą.
Jau šiandien penkiolika nacionalinės vyrų krepšinio rinktinės kandidatų rinksis į Kauno klinikas, kur trisdešimties medikų konsiliumas porą dienų tikrins krepšininkų sveikatą ir fizinę būklę. Po to medikai treneriams pateiks rekomendacijas, kuriems žaidėjams reikia didesnių krūvių, kuriems – mažesnių.
Vėliausiai atvyks Darius ir Šaras
Į Lietuvą šiuo metu yra sugužėję beveik visi į rinktinę kviečiami žaidėjai. Liepos 15 dieną turėtų grįžti NBA rungtyniavęs aukštaūgis Darius Songaila, kitas toje pačioje lygoje žaidžiantis lietuvis įžaidėjas Šarūnas Jasikevičius greičiausiai grįš liepos 20-ąją. Šaras šiuo metu yra Los Andžele, treniruojasi individualiai, tad dėl jo sportinės formos rinktinės treneriams neturėtų kilti problemų.
Pirmasis iš NBA žaidusių lietuvių grįžo Linas Kleiza.
Denverio „Nuggets” ekipai atstovaujantis 22 metų puolėjas į Vilnių atskrido su želiančia barzda, nes daugiau nei prieš savaitę jam ištraukė net kelis protinius dantis, tad kurį laiką nesiskuto.
Ketvirtojo NBA rungtyniaujančio krepšininko – šiemet su Klivlendo „Cavaliers” iki NBA finalo nukeliavusio Žydrūno Ilgausko vėl nesulauksime. Rinktinės vyriausiajam treneriui Ramūnui Butautui nepavyko jam prisiskambinti.
A.Macas padėtų ir kaip atsarginis
Medikai nuodugniai patikrins ir Pirėjo „Olympiacos” (Graikija) klube rungtyniaujantį Arvydą Macijauską, nors jis greičiausiai Europos čempionate rinktinei nepadės kovoti dėl kelialapio į Pekino olimpines žaidynes.
„Arvydas nesakė, kad tikrai nežais, – taip po susitikimo su žaidėju kalbėjo R.Butautas. – Jis labai nori žaisti, tačiau jo sveikatos būklė nėra tokia gera. Mes jam pasiūlėme medicininę pagalbą ir bandysime jam padėti atstatyti koją. Tikimybė, kad Arvydas žais – labai nedidelė.”
Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Vladas Garastas nusiteikęs kur kas optimistiškiau: „Yra dar liepos mėnuo, rugpjūtis. Viskas gali pakrypti į gerąją pusę.”
Pasak LKF vadovo, neatmetama galimybė, jog A.Macijauskas į Europos čempionatą gali būti paimtas kaip atsarginis žaidėjas.
„Arvydas vien savo buvimu padėtų komandai”, – Maco parama neabejoja ir rinktinės treneris.
Planai pakoreguoti
Iš pradžių buvo numatyta, kad jau liepos 9-ąją krepšininkai rinksis į pirmąją stovyklą Palangoje. Tačiau pasikeitus planams, žaidėjai į Lietuvos pajūrį rinksis 16 dieną.
„Nusprendėme, kad po medicininio patikrinimo reikia leisti žaidėjams savaitę pailsėti. Ir gal ne tiek kūnui, kiek galvai, – argumentavo R.Butautas. – Stovyklų datos nesikeičia, pasikeitė tik turinys. Reikia į viską žiūrėti lanksčiai. Juk tai krepšininkai, kurie turi didelę žaidimo patirtį”. Kiekvienas žino, kiek turi pailsėti ir kiek laiko jam reikia pasirengti čempionatui.”
Pasak vyriausiojo trenerio, labai retai pasibaigus sezonui žaidėjai būna sveiki „kaip agurkėliai”.
„Pavyzdžiui, R.Kaukėnui sumuštas šonas, kitiems skauda čiurnas. Juk yra mikrotraumų, yra traumų pasekmių. Tam ir sudaryta medikų brigada, kad padėtų žaidėjams kuo greičiau atsigauti, – pasakojo R.Butautas. – Vieniems reikia atsigauti, kitiems reikia įgyti formą. Juk vieni čempionatą baigė birželio pabaigoje, kiti kovą ir pan. Viena rengimosi programa netinka visai komandai.”
Į trenerių darbą nesikiša
Kieno galvos lėks, jei lietuviai nepateks į olimpiadą? „Galiu patikinti – trenerių galvos tikrai nelėks, – tvirtai sakė LKF vadovas V.Garastas. – Nes jie atėjo dirbti iki 2011 metų Europos čempionato, kuris vyks Lietuvoje. R.Butautas ir R.Kurtinaitis tapo pasaulio čempionais su jaunimo rinktine. Jei žaidėjas žino, ką po metų treneris lieps daryti per treniruotę, vadinasi, treneris išseko. Tai kaip draugauti dvejus metus su mergina ir kalbėti vis tą patį. Juk atsibosta. Reikia naujų jėgų, šviežių minčių. Aš tikiu šiais treneriais.”
V.Garastas patikino, jog į trenerių darbą Federacija nesikiša ir nieko nenurodinėja. „Kodėl taip sakau? Prieš daug metų, kai treniravau Kauno „Atleto” komandą, man panašiai buvo, – senus įvykius prisiminė LKF prezidentas. – Ž.Ilgauskas turėjo problemų dėl kojos, o gydytojų konsiliumas nustatė, kad jis yra sveikas ir gali žaisti. Nors krepšininkas tvirtino, kad koją skauda ir jis negali žaisti. O savininkas man ir sako: „Leisk Ilgauską į aikštelę, neklausyk, ką ten gydytojai kalba, aš juk jam pinigus moku. Kokį dabar rezultatą turime? Kokios kalbos dabar sklinda? Ilgausko tėvas apie tuos gydytojus ir pasakė – jie mokėsi medicinos institute ir studijavo marksizmą-leninizmą. Todėl, manau, treneriai turi turėti laisvę, nes jie ir atsakys už viską.”
Į viską žiūri filosofiškai
Kaip jaučiasi R.Butautas, kai V.Garastas visą atsakomybę jam sukrauna? „Normaliai. Pats pasirinkau tokią profesiją, – ramiai kalba vyriausiasis treneris. – Žinau abi šios profesijos puses ir į jas žiūriu filosofiškai. Nuo nesėkmių niekas neapsaugotas. Nežinau nė vieno trenerio, kuris nebūtų patyręs fiasko. Noriu tikėtis, kad mane bent artimiausius dešimt metų tai aplenks. Neabejoju žaidėjų sąmoningumu – visi nori žaisti ir įrodyti, kad Lietuva yra viena stipriausių Europos komandų. Žaisti finale garbė kiekvienai valstybei.”
„Ispanijos rinktinės žaidėjas Reyesas spėliojo – Europos čempionato finale žais Ispanija ir Lietuva. Vadinasi, jis protingai galvoja. Kaip ir mes, – apie rinktinės
būsimą žaidimą kalbėjo V.Garastas. – Visi žaidėjai sutiko atstovauti Lietuvai. O naujiesiems treneriams uždavinys gana sunkus – surinkus tokias žvaigždes atrasti gerą žaidimą. Treneris privalo padaryti taip, kad krepšininkai žaistų, o ne atrodytų tarsi vakar grįžę iš paplūdimio. Tai mes matėme 2006 metais.”
Nieko nekopijuos
Pasak R.Butauto, mūsų rinktinė žais taip, kaip supranta krepšinį. O jau kitiems spręsti, kuo naujųjų rinktinės trenerių propaguojamas krepšinis skiriasi nuo kitų komandų trenerių filosofijos.
„Mes nieko neketiname kopijuoti. Aišku, atsižvelgsime į komandos sudėtį, stengsimės išnaudoti stipriąsias žaidėjų puses, o silpnąsias paslėpsime, – žaidimo viziją atskleidė strategas. – Per kontrolines rungtynes pamatysime, kur mūsų spragos. Juk šalia yra antroji rinktinė, kurios žaidėjai gali padėti pagrindinei komandai. Turime kuo lopyti skylutes. Bet mes šiandien remsimės labiausiai patyrusiais, stipriausiuose Europos klubuose rungtyniaujančiais žaidėjais.”
Pasak R.Butauto, rinktinės trenerių kolektyvas dirbs remdamasi partnerystės principu.
„Mes – partneriai, bendraminčiai, – sakė jis. – Didžiausias mūsų minusas – kad aukščiausiame suaugusiųjų krepšinio lygyje esame debiutantai. Tačiau kiekvienas treneris kažkada debiutavo. Mano komandos yra žaidusios penkiuose čempionatuose, iškovojome keturis įvairių spalvų medalius. R.Kurtinaitis irgi yra dirbęs ir vyriausiuoju treneriu, ir asistentu, tad nesame visiški piemenys. O patirtis ateis. Juk kuo senesnis smuikas, tuo gražiau skamba.”
Mūsų rinktinės varžovų analize užsiima Donaldas Kairys. Jis renka duomenis. R.Butautas prisipažino iš kolegos jau gavęs 50 įrašų, tačiau jų dar nespėjęs peržiūrėti.
Tikslas – Pekinas
V.Garastas neslepia, jog pagrindinis tikslas – patekti į olimpines žaidynes. Iš Europos čempionato kelialapį iškovos abi finalininkės. Jei į finalą patektų praėjusių metų pasaulio čempionai ispanai, tuomet kelialapis tektų trečią vietą užėmusiai ekipai.
„Jei Europos čempionate kelialapio neiškovosime, nieko baisaus, – tragedijos neįžvelgia LKF vadovas. – Ateinančiais metais bus surengtas papildomas turnyras, kuriame varžysis dvylika komandų. Europai šiame turnyre atstovaus 3-7 vietas užėmusios rinktinės. Taip pat varžysis dvi Afrikos komandos. Jos mums ne konkurentės, nes pagrindinė Afrikos komanda jau bus iškovojusi kelialapį į olimpiadą. Azijai taip pat atstovaus dvi komandos. Į olimpiadą kelialapius jau turi būsimoji Azijos čempionė ir šeimininkė Kinija. Tad papildomame atrankos turnyre ir azijiečiai mums nebus konkurentai. Okeanijai greičiausiai papildomame turnyre atstovaus Naujoji Zelandija, nes Australija turėtų į olimpiadą patekti kaip Okeanijos čempionė. Amerikos kontinentui atstovaus dvi ekipos. Kaip tik netrukus prasideda Amerikos čempionatas, iš kurio į Pekiną pateks, tarkime, JAV ir Argentinos rinktinės. Kas dar lieka iš šio žemyno? Brazilija? Prisiminkime pernykštį pasaulio čempionatą – Brazilija savo pogrupyje liko ketvirta. Venesuela irgi liko nepastebima. Tad nemanau, kad šio žemyno ekipos būtų geresnės už Lietuvos rinktinę. Iš papildomo turnyro į olimpiadą pateks trys komandos. Manau, mes turime patekti.”
siemet lietuvos riktine nieko gero nepasieks mano manymu.abejoju ar is wis pateks i olimpines zaidynes 🙁