Jei dingo apetitas

Karštomis vasaros dienomis žmonės skundžiasi sumažėjusiu apetitu ir abejoja, ar tai nekenkia sveikatai.

Laikinai apetitas dingsta dėl prasto, neskanaus maisto, netvarkingos, nešvarios valgymo vietos, sutrikus virškinimui ar karščiuojant. Apetitą gali slopinti ir baimė bei depresija. Išnykus priežasčiai, apetitas sugrįžta.

Užsitęsus negalavimams, krentant svoriui, kreipkimės į gydytoją. Kaip sunku įtikinti pacientus, kad nuolat gausiai vartojamas alkoholis turi daug kalorijų ir todėl normalus maisto poreikis išnyksta. Noras valgyti išnyksta, kai jaučiame šleikštulį, pykina. To priežastis gali būti jūros liga, gastroenteritas, nėštumo pradžia, medikamentų (digoksino, difenino, geležies preparatų, chinidino) perdozavimas, apsinuodijimas cheminėmis medžiagomis. Ryškiu pykinimu, galvos skausmu, viduriavimu, nuovargiu pasireiškia vitamino D perdozavimas, o nuo vitamino A pertekliaus ne tik pykina, bet ir krenta svoris, išretėja plaukai, padidėja kepenys, kankina kaulų skausmai.

Jei apetitas menkas ar jo visai nėra jau ilgai, tai gali reikšti infekcinę ligą (infekcinę mononukleozę, virusinį hepatitą, plaučių uždegimą, tuberkuliozę), kepenų cirozę, piktybinius auglius (ypač skrandžio vėžį), vidaus sekrecijos liaukų (antinksčių, skydliaukės, paraskydinės bei hipofizio liaukų) veiklos sutrikimus, per aukštą arterinį kraujospūdį, reumatoidinį artritą, širdies ligas, sukeliančias širdies nepakankamumą (širdies ydas, ritmo sutrikimus).

Dėl ilgalaikės apetito stokos atsiranda vidurių užkietėjimas, pastovus bendras silpnumas, nuovargis, mažėja darbingumas, nyksta poodinis riebalų sluoksnis ir raukšlėjasi oda, sumažėja raumenų masė, organizmas išsenka, sutrinka jo funkcijos. Tarp tokių ligonių dar pasitaiko merginų, jaunų moterų ir net paauglių, kurios dėl grožio pačios stengėsi suliesėti.

Į gydytojus reikia kreiptis jei 1-3 metų mažylis keletą dienų neturi apetito, jei vyresnio amžiaus vaikai ir suaugusieji neturi apetito ilgiau kaip 7 dienas. Skubiai kreipkitės pagalbos, jei ilgiau nei 24 valandas nenori valgyti jaunesnis nei 12 mėnesių kūdikis.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.