Kaip išmokyti optimizmo

Bene vertingiausia dovana, kokią tėvai gali padovanoti savo vaikui, yra gebėjimas būti optimistu.

Optimistas nėra tas, kuris po šypsena slepia niūrias mintis. Tai žmogus, kuris pasitiki savimi.

Optimizmas nėra minties, jog „viskas yra gerai”, įsiteigimas. Tai dirva, kurioje tokios mintys auga pačios.

Optimistai žiūri į ateitį su viltimi, nes mano, kad jiems užteks įgūdžių ir galimybių įveikti problemas.

Netgi jeigu jūs patys įvairiose situacijoje dažniau matote negatyvius momentus nei pozityvius, savo vaikams galite įduoti raktą į optimistų pasaulį.

Ekspertai sako, kad net tie vaikai, kurie, atrodytų, iš prigimties yra baikštūs, gali išmokti optimizmo. Juk niekam nėra paslaptis, kad mokėjimas su optimizmu žvelgti į reiškinius gyvenimą daro lengvesnį. Vienas tyrimas parodė, kad mokiniai, kuriuos mokytojai nurodė kaip optimistus, su bendraamžiais bendrauja lengviau, mokosi produktyviau ir kantriau sprendžia iškilusius uždavinius. Maža to – jie geriau jaučiasi, mažiau jaudinasi, greičiau atsigauna po ligų ir retai puola į depresiją.

Laimei, išmokti optimizmo niekada nebūna nei per aksti, nei per vėlu.

Įskiepykite vaikui įsitikinimą, kad viskas, ką jis daro, yra svarbu.

Vaikai, kurie jaučia tėvų palaikymą, labiau pasitiki savimi. Kai jūs guodžiate savo pravirkusį vaiką arba ateinate į mokyklos koncertą, kuriame jis dalyvauja, jūs suteikiate vaikui pasitikėjimo ir saugumo jausmą. Jeigu vaikas jaučia rūpestį, tai ir pakliuvęs į sunkią situaciją jausis tvirtai. Labai svarbu nekritikuoti vaiko veiklos, o pasidžiaugti kiekviena jo maža sėkme.

Pasitraukite į šalį.

Darželinukas, norintis susišukuoti pats, tikriausiai susivels plaukus visiškai. Tačiau kuo daugiau galimybių atlikti veiksmą savarankiškai mes suteiksime, tuo labiau jis pasitikės savo jėgomis, o tai, be abejo, pravers susidūrus su gyvenimo sunkumais. Mamos ir močiutės, kurios visokiais būdais stengiasi „palengvinti” vaikui gyvenimą (pvz., neša jo kuprinę), daro jam meškos paslaugą.

Tegu vaikas jaučiasi esąs svarbus šeimos narys.

Nuo mažumės duokite vaikui šeimyninių pareigų (nueiti į parduotuvę, nuvalyti dulkes ir t.t.). Skatinkite dalyvavimo sociume jausmą. Žmonės, kurie užsiima visuomenine veikla, daug lengviau susitvarko su savo asmeninėmis problemomis. Tegu vaikas padeda kaimynei senutei nušluoti kiemą ar pan.

Leiskite pačiam priimti sprendimą.

Vaikai, kurie yra įpratę galvoti patys, geriau kontroliuoja savo gyvenimą. Kad išmoktum pasirinkti teisingai, reikia daug treniruotis, todėl kuo dažniau suteikite progą vaikui pasirinkti pačiam, pasiūlykite alternatyvą (pvz., jau dvejų metų vaiko reiktų paklausti, ar jis nori atsigerti iš raudono, ar iš žalio puodelio; 10-mečio – ar jis mokysis anglų, ar vokiečių kalbos). Jeigu vaikui kyla sunkumų, pateikiant sufleruojančius klausimus, galima jam padėti apsispręsti.

Išaiškinkite, kad rezultatas būna proporcingas įdėtoms pastangoms.

Kolumbijos universiteto Niujorke profesorė psichologė Kerol Dvek, studijavusi motyvacijos ir pažangumo sąsają, priėjo išvadą, kad mokiniai, kurie mano, jog tam, kad gerai mokytųsi, turėjo „gimti protingi”, pasiduoda po pirmosios nesėkmės. Vaikai, kurie mano, kad įgūdžiai įgyjami dedant daug pastangų, bando tol, kol gauna tai, ko siekia.

Tėvai turi nuolat atkreipti vaiko dėmesį ne į rezultatą, o į pastangas, įdėtas jam gauti („Tu tikriausiai labai daug dirbai, jeigu gavai dešimtuką!”). Pabrėžkite, kad puikus rezultatas – ne atsitiktinė sėkmė, o dėsningas, logiškas veiklos apvainikavimas.

Išmokykite atsiriboti nuo negatyvių minčių.

Vaikai, kurie kiekvieną savo nesėkmę suvokia kaip patvirtinimą, jog jiems „visada nesiseka”, ir kurie jaučia dėl to kaltę, dažnai serga depresija. Ir nors ekspertai pripažįsta, jog esama genetinio komponento, kuris lenkia vaiką mažiau ar daugiau mąstyti pozityviai, pamokos, kurias jie gali gauti iš savo pačių patirties, yra ne mažiau svarbios.

Optimistai reiškinius suvokia kitaip nei pesimistai. Kai nutinka kas nors negero, optimistai neįžvelgia tame savo kaltės. Jie ieško kitų priežasčių ir stengiasi suprasti, kaip kitą kartą būtų galima išvengti nesėkmės.

Su negatyviu mąstymu galima kovoti pasitelkus humorą. Mokykite vaiką išgalvoti juokingas istorijas apie tai, kaip dar blogiau galėjo atsitikti, jeigu nebūtų atsitikę taip…

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Kaip išmokyti optimizmo"

  1. vida

    aciu uz straipsni-bandysiu dar ir dar 🙂 Juk ne velu,kai manu vaikas susiraukes paauglys?!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.