Lenkiškas braškes jau išstūmė lietuviškos

Braškių sezoną pradėjo kaimynų išaugintos uogos, o užbaigs – mūsiškės.

Įpusėjus birželiui Aukštaitijos turgūs ėmė lūžti nuo parduodamų braškių gausos. Prekiautojai pabrėžia, kad šiemet braškės prisirpo dviem savaitėmis anksčiau, palyginti su praėjusiais metais.

Lietuvoje užaugintomis uogomis prekiaujama nuo birželio pradžios. Teigiama, kad pastaruoju metu lietuviškos braškės iš prekybos išstūmė anksčiau užaugintų lenkiškų braškių derlių.

Negražios uogos – nepaklausios

„Ką tik telefonu bičiulis, braškes pardavinėjantis Vilniaus turgavietėje, džiaugėsi, kad prie jo, kilogramą braškių parduodančio po 6 litus, nuolat būriuojasi pirkėjai. Jis sakė, kad šalia jo prekiaujama lenkiškomis braškėmis po 2 litus už kilogramą. Pasirodo, pirkėjai į pigias, bet nekokybiškas kaimynų užaugintas braškes visai nekreipia dėmesio“, – LŽ Panevėžyje sakė ūkininkas Aleksas Speičys.

Agronomo specialybę įgijęs vyriškis prisipažino, kad jo braškynas, užimantis vieną hektarą, yra vienas didžiausių Panevėžio rajone.

Pasak A.Speičio, jau paplito nuomonė, jog lenkiškose braškėse yra daug chemijos, todėl jos gali būti net kenksmingos.

„Tyrimais nenustatyta, kad lenkiškose braškėse daugiau chemikalų negu mūsiškėse. Lenkiškos braškės negražios ir neskanios ne dėl uogose susikaupusios chemijos, o dėl to, kad prekiaujama jau senokai skintomis. Nuskintos ir parą laikomos uogos praranda skonį ir kvapą, o galop ir visai apkarsta“, – tikino agronomas.

A.Speičys sakė, jog lenkiškas braškes nuo lietuviškų galima atskirti iš išvaizdos.

Kol pasiekia Lietuvą, užsieninės braškės apvysta, apdžiūsta ir patęžta. A.Speičio žiniomis, įpusėjus birželiui mūsų turguose jau retai beprekiaujama lenkiškomis braškėmis, tačiau vos mūsų šalyje pasirodžiusios braškės, kuriomis prekiauta gegužės mėnesį, neabejotinai buvusios lenkiškos.

Kainos nekris

A.Speičio kaimynas ūkininkas Darius Adomaitis LŽ sakė, kad jo nemaža šeima augina du hektarus braškių. Viename kvadratiniame metre braškyno užauga kilogramas uogų. Šiuo metu D.Adomaitis prekiauja ankstyvosiomis ‘Alkat’ veislės braškėmis, kurias skinti pradėjo gegužės pabaigoje. Taip pat jau pradedamos skinti vėlyvosios veislės ‘Senga Sengana’ braškės. Šios gerokai tamsesnės už ankstyvąsias braškes.

Šiuo metu Panevėžio turguje braškės parduodamos po 4-5 litus už kilogramą. D.Adomaitis įsitikinęs, kad uogų kaina tikrai nekris, nes braškių kasdien vis mažiau priskinama. Tad norintieji išsivirti braškių uogienės neturėtų snausti.

Braškių augintojai, pernai skundęsi, kad sausra visiškai išdžiovino braškynus, teigia, jog drėgmės trūkumas jaučiamas ir šiemet. Todėl braškynus būtina drėkinti.

„Negalima vandens pilti ant braškių uogų ir lapų. Tuomet braškės pradeda pūti. Kad užaugtų derlius, vandenį tegalima lieti į tarpuvagius. Braškes pūdo net lietus. Jei daugiau palytų, mes, braškių augintojai, turėtume nemažų nuostolių“, – LŽ teigė A.Speičys.

Nebėra kam skinti braškių

Braškes auginanti Radviliškio ūkininkė Zita Baliukienė teigė, kad 4-5 litai už parduodamų uogų kilogramą neatperka lėšų, išleidžiamų auginant braškes. Dėl to, kad tenka nemažai sumokėti samdiniams už braškių skynimą ir dėl to, jog šiuo metu ir samdyti nebėra ko, ūkininkai gerokai sumažino turimų braškynų plotus. Z.Baliukienė sako auginanti vos 30 arų braškių. Kadangi šiemet užaugo geras braškių derlius, ūkininkė jomis turguje prekiauja jau dvi savaites. Moteris sako, kad braškių derlius nesibaigs dar vieną, ilgiausiai – dvi savaites.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.