Vaikų darželiai vasarą – tarsi guminiai

Valdininkams nė motais, kad Panevėžio vaikų lopšeliuose ir darželiuose nuo liepos pradžios mažyliams trūks erdvės, normalių poilsio sąlygų bei auklėtojų skiriamo dėmesio dėl staiga padvigubėjusio ar net patrigubėjusio vaikų skaičiaus. Nors tėvai piktinasi miesto valdžios ikimokyklinių ugdymo įstaigų vasaros metu vykdoma abejingumo augančiai kartai politika, savivaldybės Švietimo skyrius linkęs nusiplauti rankas. Jo atstovai telaukia ateinančio mėnesio

Šiomis dienomis miesto valdžios atstovams, ko gero, labiausiai patiktų, kad nuo liepos 1 dienos penktadalis Panevėžio vaikų darželių taptų guminiais. Tuomet jie išvengtų mažylių tėvų nepasitenkinimo bangos, o pinigėliai, uždarius Savivaldybei pavaldžias net 25 ikimokyklinio ugdymo įstaigas, neišplauktų iš biudžeto kišenės.

Tačiau ką turėtų jausti vaikai sausakimšose grupėse, kai stinga lovų, galbūt indų ar kitokių pirmos būtinybės daiktų? O kaip pažiūrėti mažylio tėveliams į akis auklėtojai, pietų miego guldančiai jų vaikutį ne į įprastą guolį, o tiesiog ant grindų patiesto čiužinio? Juk ne paslaptis, kad kai kuriose šeimose net naminiai gyvūnėliai turi geresnes poilsio sąlygas.

„Panevėžio balso“ žiniomis, šiltuoju metų laiku per 2 tūkstančius priešmokyklinio amžiaus vaikų ruošiamasi laikyti vos ne kaip silkes statinaitėje – šešiuose darželiuose, kai normaliomis sąlygomis vos dvigubai daugiau darželinukų krykštauja net 32-juose pastatuose.

„Sunku vaikams, jų tėvams bei darželių darbuotojams. Norėtųsi, kad vasarą būtų palikta daugiau veikiančių darželių, bet ši problema priklauso ne nuo mūsų, o nuo nurodymo „iš aukščiau“, – apgailestavo dideliame Klaipėdos mikrorajone esančio vienintelio vaikų darželio „Aušra“ direktorės pavaduotoja Nijolė Valaškevičienė.

Vedėjas skandalo vengia

Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Dainius Šipelis nė kiek nenustebo, kad tėvai piktinasi daugelio lopšelių-darželių nuo liepos pradžios vaikams užtrenktomis durimis.

Tačiau jis pareiškė, kadnepatenkintųjų ažiotažas kyla tik pasiruošimo šiam procesui išvakarėse, t.y. birželio mėnesį. Pasak jo, liepą jis atslūgta, ir kilusios bangos aprimsta.

„Netikslinga palikti visus darželius, kai prasideda atostogų metas. Jie ištuštėja. Neslėpsiu, jog visa tai daroma ir taupymo sumetimais“, – sakė skyriaus vadovas.

D.Šipelis pabrėžė, kad šįmet veiks netgi daugiau vaikų darželių nei pernai. Jo žiniomis, praėjusią vasarą ikimokyklinukai lankė 4 ar 5 darželius, o dabar bus atidaryti šeši.

„Panevėžyje šis dalykas praktikuojamas jau per 10 metų. Kiek žinau, kažkokių reikšmingų problemų dėl to nekilo. Praktika rodo, kad liepos-rugpjūčio mėnesiais darželius lanko ne visų prašymą pateikusių tėvų vaikai. Įdomu, kas vyksta tose savivaldybėse, kuriose per vasarą neveikia nė vienas vaikų darželis-lopšelis? Jei taip atsitiktų panevėžiečiams, manau, kiltų didelis skandalas!“ – jausmingai ištarė šiuo metu atostogaujantis vedėjas.

Vaikų skaičius gali patrigubėti

Panevėžiečių geidžiamiausio vaikų lopšelio-darželio „Aušra“ administracijos atstovė N.Valaškevičienė „Panevėžio balsui“ patvirtino, jog jau gauta labai daug prašymų iš laikinai užsidarysiančias miesto ikimokyklines įstaigas lankančių vaikų tėvelių.

„Baikit, jų mūsų darželyje ne tik padvigubės, bet ir patrigubės. Jau dabar turime per 300 prašymų lankyti. Iki liepos 1 dienos dar yra nemažai laiko, todėl neatmetu galimybės, kad jų gali dar padaugėti“, – neslėpė N.Valaškevičienė.

Ji tvirtino, jog vaikų darželis „Aušra“ yra labai populiarus. Mat jis įsikūręs viename didžiausių Panevėžio mikrorajonų, kuriame daugiau ikimokyklinio ugdymo įstaigų nėra. Vasaros metu jis tampa dar populiaresnis, nes tėvai kažkodėl pageidauja, kad jų vaikai, nebegalintys lankyti šiltuoju metų sezonu uždarytų darželių, būtų ugdomi būtent „Aušroje“.

Darželio direktorės pavaduotoja nemano, kad nuo liepos 1 dienos šioje įstaigoje bus lengva mažyliams, jų tėvams ir darbuotojams. Tačiau šiuo metu intensyviai ruošiamasi, kad auklėtiniai turėtų normalias sąlygas.

N.Valaševičienės manymu, nėra gerai, kad vasarą uždaroma tiek vaikų darželių: „Labai nepatogu ir tolėliau gyvenantiems vaikams, ir auklėtojoms bus didesnė atsakomybė. Juk pas mus įprastai grupėse būna nuo 9 iki 15 lopšelinukų ir nuo 15 iki 20 darželinukų. Tokia nustatyta norma. Dabar gi teks suktis spėriau, nes grupėje darželinukų bus iki 30, o lopšelinukų – iki 20“.

Garantija vietai darželyje – susirinkimas

Kreipęsi į „Panevėžio balso“ redakciją ikimokyklinukų tėveliai piktinosi teigdami, kad jokie valdininkų motyvai bei pasiteisinimai nesulauks pritarimo taupymui vaikų sąskaita.

Vienas jų metė akmenėlį į Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojos Zitos Satkauskienės, atsakingos už priešmokyklinį ugdymą, daržą.

Ši neva siuntinėja tėvelius meluodama, kad dar yra vietų kažkuriame iš šešių visą vasarą veiksiančių darželių. „Kai nuėjome į nurodytą įstaigą, paaiškėjo, kad darželis jau seniai perpildytas. Tai ką daryti? Kam palikti vaiką? Man atostogos – tik rudenį“, – skundėsi per visą vasarą dirbsianti mažamečio motina.

Švietimo skyriaus specialistė Z.Satkauskienė konkrečiai neįvardino, ar tokio atvejo tikrai būta. Bet suabejojo: galbūt tėveliai jos nesuprato.

„Tuos, kurie smarkiai išgyvena, ar jų vaikas galės lankyti darželį ir nuo ateinančio mėnesio pradžios, norėčiau nuraminti. Birželio 18-20 dienomis vyks tėvelių susirinkimai. Dalyvavimas juose užtikrins jų atžaloms vietas darželiuose“, – taip specialistė nejučiom išsitarė, kad prašymo dėl priėmimo į darželį, ko gero, nepakanka.

Valdžia dangstosi pinigų stygiumi

Pašnekovė įrodinėjo, jog tų 6 vaikų darželių per 2 tūkstančius vaikų tikrai nelankys. Anot jos, realiai ne visada ateina tiek mažylių, kiek yra pateikta jų tėvų prašymų.

„Kol kas sąrašuose yra 1600 darželinukų, kurie lankys darželius nuo liepos 1 dienos. Manau, kad visi jie tikrai nelankys arba lankys ne kiekvieną dieną“, – situaciją mėgino švelninti valdininkė.

Ji kategoriškai paneigė, kad kai kuriems darželinukams teks miegoti ant patiestų ant grindų čiužinių. Esą lovelės jau gabenamos iš laikinai uždaromų į toliau dirbsiančius darželius. Beje, pasak jos, popiečio miega ne visi vaikai.

Tiesa, Z.Satkauskienė pripažino, jog vaikui staiga pakeisti darželį ir būti su nauja auklėtoja – nemažas stresas. Padidėjus ugdytinių skaičiui, darželio darbuotojams padaugėja atsakomybės.

„Tačiau kol kas kitaip neįmanoma – stinga lėšų. Kiek žinau, ateityje žadama padidinti darželinuko krepšelį. Jei taip įvyks, situacija turėtų gerėti“, – viliasi specialistė.

Tačiau kada galėtų įvykti toks stebuklas, kad Panevėžyje vasarą veiks gerokai daugiau ugdymo įstaigų ar net visi darželiai, neaišku. Galbūt valdininkų stalčiuose jau guli ir dulksta popieriai, primarginti projektų, sumanymų, pasiūlymų. Tik nuo to mažyliams ir jų gimdytojams jokios naudos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Vaikai su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.