Lietuvoje ilgą laiką vyraujant šiltiems ir drėgniems orams laukuose gausiai pasirodė įvairių augalų kenkėjų.
Pasak Valstybinės augalų apsaugos tarnybos (VAAT) viršininko Edmundo Morkevičiaus, šiemet kaip niekad bulvių laukuose atsirado daug kolorado vabalų. Jie pernai turėjo pakankamai maisto, todėl galėjo sukaupti daug energijos žiemai ir šiemet gana anksti pabudo. Daug šių vabalų galėjo pietų vėjas atnešti iš Kaliningrado, Lenkijos, Vokietijos.
VAAT viršininkas E. Morkevičius nuogąstauja, kad kolorado vabalai gali sunaikinti didžiąją ūkininkų auginamo bulvių derliaus dalį. Tie žemdirbiai, kurie laiku apžiūrėjo pasėlius ir tinkamai naudoja augalų apsaugos priemones, nuostolių patirs mažiau. Koloradai nėra tokie pavojingi, kaip, pavyzdžiui, amarai.
Beje, E. Morkevičius sako, kad vabalų nemažės ir cheminių priemonių neišvengiamai prireiks. Tačiau purškalai vartotojų sveikatai įtakos neturės. Jei ūkininkai laikysis etiketėse nurodytų reikalavimų, tikrai nebus jokių cheminių preparatų likučių. Svarbu po nupurškimo palaukti tam tikrą laiką, nekasti bulvių iškart.
Augalų apsaugos specialistai tvirtina, kad kolorado vabalai šiemet labiausiai nualins ekologinius ūkius. Tokių ūkių savininkai nupurkšti cheminėmis priemonėmis bulvių negalės. Tuo tarpu kitokių augalų apsaugos priemonių nėra. Prieš keletą metų buvo galima naudoti biologinį preparatą, tačiau jo į mūsų šalį daugiau įvežti negalima. Todėl lieka vienas būdas – rinkti vabalus rankomis, tačiau jeigu auginami didesni bulvių plotai, paprasčiausi tam neužteks jėgų. Kadangi paprastai kolorado vabalai pasėlius užpuola liepos pabaigoje, kai derlius jau būna subrendęs, o šiemet jos tik pradeda dygti, tad ekologiškų bulvių gali ir nebūti.
Regioninių augalų apsaugos ir karantino punktų specialistų stebėjimų duomenimis, vasariniuose javuose intensyviai plinta ligos ir ieviniai amarai. Vasariniuose miežiuose gausiai išplitusios dryžligės. Šiaulių regiono augalų apsaugos tarnybos specialistai vasarojuje jau pastebėjo tripsų, vasariniuose rapsuose plinta rapsiniai žiedukai, žirniuose – žirniniai amarai.
E. Morkevičius paneigė informaciją, kad pajūryje neva pasirodę skėrių būriai. Nustatyta, kad iš tikrųjų tai yra prie vandens besilaikantys laumžirgiai, nepavojingi, žalos žemės ūkiui nedarantys vabzdžiai.