Sena mįslė – apgamas

Vasarą – atostogų, poilsio, jūros, saulės, įdegio bei malonių su tuo susijusių dalykų metą – gali aptemdyti nedidelė dėmelė ant kūno, kuri ilgą laiką nekėlė kosmetinių nepatogumų. Europos dermatologų asociacija atliko „odos sveikatos” tyrimą, kurį pradėjo nuo seniausios mįslės – apgamo.

Nauji odos dariniai kelia problemų. Dariniai būna gerybiniai (nevusai, papilomos…) ir piktybiniai (bazaliomos, melanomos…). Labiausiai paplitusių apgamų ir darinių odoje gali atsirasti bet kokiame amžiuje. Jų išvaizda ir sandara labai įvairios. Apie apgamo kilmę neretai sprendžiama iš jo atspalvio. Apgamai, išsivystę iš kraujagyslių, yra ryškiai raudoni, vyšniniai, iš limfinių kraujagyslių – šviesūs, gelsvai rausvo atspalvio. Tamsiausi apgamai išsivysto iš epidermio.

Apgamai būna pigmentiniai, minkštos karpos, žydri apgamai, senatvinės keratomos ir kt. Šie dariniai gali būti plokšti, pusiau sferos formos, su karpinėmis ataugomis, kai kurie padengti plaukais. Dideli bjaurojantys apgamai ne visada yra pavojingi. Dažniausiai apgamai – tai gerybiniai dariniai. Jie retai išnyksta savaime, gali kisti jų dydis. Tik pigmentiniai apgamai dažniau nei kiti virsta piktybiniais augliais. Ypač tie, kurie atsiranda vėliau. Jų augimą ir pasikeitimą dažniausiai skatina traumos, nuolatinis trynimas, cheminiai dirgikliai, ilgalaikis saulės spindulių poveikis.

Gydytojas rekomenduoja

Odoje atsiradus pigmentinių darinių (pigmentinių apgamų) ir siekiant išvengti nepageidaujamų komplikacijų ateityje, būtina atkreipti dėmesį į šiuos požymius: apgamo dydžio ir atspalvio pasikeitimą, jo plėtimąsi į aukštį ir ilgį, rudos dėmės fone atsiradusius tamsesnius, ypač juodus, ruožus ar depigmentacijos ruožus (baltas dėmes), kraujavimą ar uždegimą aplink apgamo pagrindą. Pažeistus odos darinius artimiausiomis dienomis po traumos reikia pašalinti. Ar reikia skubiai šalinti darinį sprendžia gydytojas, tik jis turi teisę atlikti tokią operaciją. Ne tik neleistina gydytis pačiam arba pas ne specialistą – tai pavojinga!

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.