Klaipėdoje – prestižinio būsto pardavimų sąstingis

Prestižinio būsto pardavimai Klaipėdoje per balandį ir gegužę sustojo dėl pernelyg išaugusių kainų ir didelės pasiūlos, teigia rinkos analitikai, artimiausiam pusmečiui prognozuodami tolesnį prestižinio būsto pirkimų mažėjimą ir stabilią pigių, vadinamosios ekonominės klasės, butų paklausą uostamiestyje.

Per dvejus pastaruosius mėnesius Klaipėdoje parduota tik 2,7 proc. visų nekilnojamojo turto bendrovių siūlomų prestižinių – per 7 500 Lt už kvadratinį metrą kainuojančių – būstų: iš 253 rinkai pasiūlytųjų tokių būstų nupirkti tik septyni.

Analitikų tvirtinimu, vasarą, atostogų metu, pirkimai paprastai šiek tiek sulėtėja, ypač, kai nekilnojamasis turtas perkamas ne spekuliaciniais tikslais, o asmeniniam naudojimui, tačiau pernai tuo pat metu prestižinio būsto pardavimai buvo triskart spartesni.

Lėtėja ir vadinamųjų vidutinės klasės būstų (kainuojančių iki 7 500 Lt už kvadratinį gyvenamojo ploto metrą), pardavimai. Klaipėdoje per tą patį laikotarpį nupirktas tik kas penktas toks parduodamas būstas. Šio rinkos segmento lėtėjimo priežastis – aukštos kainos ir mažas vidutinės klasės butų pasirinkimas.

Pasak nekilnojamojo turto vystymo bendrovės „Eika” plėtros direktorės Viktorijos Beatričės Radzevičienės, pastaruoju metu išaugę statybų kaštai didelės įtakos rinkos sąstingiui neturėjo, mat iš tokio nekilnojamojo turto pardavimų gaunamos maržos yra žymiai didesnės, nei statybos darbų brangimas.

Statistikos departamento duomenimis, per pastaruosius metus bendrosios statybų sąnaudų kainos Lietuvoje išaugo per 13 proc. Didžiausią įtaką šiam pokyčiui turėjo 29 proc. padidėjęs darbo užmokestis bei per 14 proc. išaugę betono ir gelžbetonio gaminiai ir dešimčia procentų pabrangusios bendrosios statybinės medžiagos.

Tačiau, pasak V. B. Radzevičienės, susivilioję patraukliomis prestižinio būsto pelno maržomis, nekilnojamojo turto vystytojai ir toliau stato bei parduoda tik brangius butus:

„Artimiausią pusmetį tendencija nesikeis. Net jeigu iš dangaus ūmai nukristų didelis projektas, jo statyba užtruks ir lemiamos įtakos Klaipėdos rinkai neturės. Galima būtų prognozuoti nebent tolesnę prestižinio būto perprodukciją, kuri reikš, kad šitokie būstai nebebrangs. Pirkėjai jau dabar bando nusiderėti 10 proc. prestižinių būstų kainos”.

Nekilnojamojo turto vystytojai aiškina, jog prestižinio būsto kainos Klaipėdoje pasiekė lig šiol neregėtą mastą. Per pastaruosius dešimt mėnesių gyvenamojo ploto kainų vidurkiai Klaipėdoje užaugo visais 25 proc. Prie šio augimo žymia dalimi prisidėjo rinkai pasiūlyti keli prestižinių butų projektai Klaipėdos centre, kurių kvadratinio metro kaina siekia 13 000 Lt.

Tuo tarpu ekonominės klasės būstų, kurių kaina neviršija 6 000 Lt už kvadratinį metrą, paklausa išlieka stabili. Šiame rinkos segmente per pastaruosius dvejus mėnesius buvo parduota net pusė pasiūlytųjų butų.

„Vis dėlto ir toliau statomas ir rinkai siūlomas ne paklausus pigus gyvenamasis plotas, o toks, iš kurio, bent jau lig šiol, vystytojai galėjo daugiausiai uždirbti”, – aiškina bendrovės „Eika” rinkos analitikas Matas Macijauskas.

Jo teigimu, jau kurį laiką Klaipėdos nekilnojamojo turto rinka kenčia nuo „pajūrio sindromo”, kuomet statyba orientuojama į prestižinį ir brangų gyvenamąjį plotą, tačiau nuo šios ligos nekilnojamojo turto vystymo bendrovės turėtų pamažu pagyti. Prestižinių būstų pardavimų sulėtėjimas – ženklas, kad nekilnojamojo turto vystytojams verta peržiūrėti ir kainas, ir strategijas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.