Tautinių mažumų ir išeivijos departamento auditas šokiravo valstybės kontrolierius. Dėl daugybės įstatymų pažeidimų ir galbūt neskaidraus lėšų naudojimo rengiamasi skųsti departamentą Generalinei prokuratūrai.
Valstybės kontrolės (VK) auditorė Tautinių mažumų ir išeivijos departamente (TMID) priskaičiavo daugiau kaip keliasdešimt pažeidimų. Paaiškėjo, kad administruodamas valstybinį turtą TMID ne kartą nepaisė įstatymo, ne visos departamentui skirtos lėšos buvo panaudotos pagal paskirtį, taip pat trūko kai kurių išlaidas patvirtinančių dokumentų. Visa tai tiesiog šokiravo VK. Ji jau rengia pažymą Generalinei prokuratūrai ir žada prašyti ištirti TMID vadovų veiklą. Tačiau pastarieji nei kontrolierių, nei prokurorų nebijo, o auditorės ataskaitoje nieko bloga neįžvelgia.
„Pakibę” milijonai
Auditorė tyrė TMID finansinę atskaitomybę, valstybės lėšų ir turto valdymą, naudojimo teisėtumą, taip pat peržiūrėjo įvykdytų programų sąmatas.
Ji nustatė, kad TMID turto apskaita nesutampa su metinės finansinės atskaitomybės duomenimis, departamento įsigytas turtas sąskaitose nepajamuojamas, o nurašomas į išlaidas, trūksta kai kurias išlaidas patvirtinančių dokumentų. Ant plauko pakibo ir TMID skirtų pinigų panaudojimo teisėtumas. Departamentas nesugebėjo pateikti dokumentų, kuriais įrodytų, kad į nekilnojamąjį turtą investavo beveik 28 mln. litų. Vienai programai įgyvendinti numatytus 15 tūkst. litų TMID panaudojo ne pagal paskirtį.
Neapdairiai departamente buvo elgiamasi ir su valstybės turtu. Anot auditorės, TMID neturi dokumentų, galinčių patvirtinti nuosavybės teises į juridiniams asmenims perduotą valstybinį nekilnojamąjį turtą. Būta atvejų, kad departamentas be panaudos sutarties perleisdavo patalpas.
TMID veiklą tyrusi auditorė atsisakė konstatuoti, jog pernai departamentas teisėtai ir pagal įstatymus naudojo valstybės turtą. Panašaus likimo sulaukė ir finansinių ataskaitų tyrimas.
Kalta ir Vyriausybė
Departamentą tikrinusią VK pribloškė, kad pavarčius TMID dokumentus buvo neaišku, kur dingo iš valstybės biudžeto skiriami pinigai. „Apskaita buvo tvarkoma netinkamai, todėl neaišku, kur, kiek ir kam skirta pinigų”, – LŽ sakė VK Finansinio audito 5-ojo departamento direktorė Daiva Bakutienė.
Pasak kontrolierės, kai iš sąskaitų nematyti, kur dingo pinigai, kyla abejonių dėl jų naudojimo skaidrumo. „Kilo grėsmė, kad tie pinigai galėjo būti panaudoti visai ne pagal paskirti. Kas gali paneigti, kad pinigai nebuvo pasisavinti? Juk niekas jų departamente nekontroliuoja”, – teigė D.Bakutienė.
Dėl daugybės aptiktų pažeidimų valstybės kontrolieriai įžvelgia ir Vyriausybės kaltę. Pasak D.Bakutienės, kad sumažėtų pažeidimų grėsmė, dėl biudžeto lėšų skyrimo užsienio lietuvių bendruomenėms pirmiausia turėtų apsispręsti būtent Vyriausybė.
Tačiau kontrolieriai pabrėžė, kad kalčiausi šioje situacijoje TMID generalinis direktorius ir finansininkas. „Jei departamentui yra skirti pinigai, jis ir atsakingas už statybas, renovaciją. Būtent TMID turi žinoti, kaip vyksta darbai ir kaip panaudotos lėšos”, – įsitikinusi auditorė.
Klaidų nepripažįsta
Nepalankių audito išvadų sulaukęs TMID generalinis direktorius Antanas Petrauskas jaučiasi ramus ir ataskaitą vertina normaliai. Auditorės kritikuotas departamento vadovas tikina, kad dėl išvadų dar aiškinsis su kontrolieriais. „Susėsime ir aiškinsimės, ar vieni kitus gerai suprantame, – LŽ sakė A.Petrauskas. – Įvertinsime, ar auditorės nuomonės yra teisingos.”
TMID vadovas nelinkęs pripažinti klaidų. Jo nuomone, departamentas veikė neprasilenkdamas su įstatymais. „Man atrodo, kad viskas buvo daroma teisingai”, – įsitikinęs A.Petrauskas. Dėl auditorės nustatytų įstatymų pažeidimų jis linkęs kaltinti patirties stoką. „Tokios veiklos, kaip TMID, praktikos Lietuvoje neturime”, – sakė jis.
Dėl aplaidaus sąskaitų tvarkymo kaltinamo departamento vadovas teigė, kad šis darbas TMID buvo dirbamas itin rimtai. Pasak A.Petrausko, kai kurių sąskaitų departamento veiklą tyrusi auditorė galėjo tiesiog nerasti. „Visus dokumentus turime. Tuos, kurių prašė, mes pateikėme. Jei kažkokių sąskaitų nerado, bet paprašys, mes jas pateiksime”, – tikino A.Petrauskas.
Tikisi pasiteisinti
TMID vadovas A.Petrauskas vakar buvo pakviestas ant Vyriausybės kanclerio Valdemaro Sarapino kilimėlio. Tačiau susitikimas paskutinę minutę buvo atidėtas, nes kancleriui iškilo nenumatytų darbų.
Dėl auditorių aptiktos finansinės netvarkos ir įstatymų nesilaikymo departamente A.Petrauskas dar tikisi pasiteisinti. Tačiau valstybės kontrolieriams TMID vadovo pasiaiškinimai neįdomūs. Dėl departamento veikloje nustatytų pažeidimų VK jau ruošia pažymą generalinei prokuratūrai. „Viską, ką aptikome, perduosime Generalinei prokuratūrai. Departamente lėšos neapskaitomos, už jas niekas neatsiskaito, negalime nustatyti, nei kiek valstybė įdėjo pinigų, nei kaip jie panaudoti”, – LŽ sakė D.Bakutienė.