Kiek ir kokiu vitaminu vartoti

Kelias valandas bukai spoksote į kompiuterio ekraną ir negalite susikaupti? Kai kur oda tapo visiškai sausa, pleiskanoja ir niežti? Organizmas elgiasi keistai – plaukai tapo plonyčiai ir slenka, nagai tokie sluoksniuoti, kad rankas gėda parodyti, net dantys lūžta? Priedo dar depresija, nervingumas ir nuolatinis nuovargis?

Nemanykite, kad pasigavote infekciją, ir nepulkite pas gydytoją. Tai hipovitaminozė, kitaip sakant, dalinis vitaminų badas. Jų trūkti gali dėl įvairiausių ligų: medžiagų apykaitos sutrikimų, bendro nuovargio, raumenų vangumo, širdies nepakankamumo. Jei nėščioji nevartoja pakankamai vitaminų, tai gali tapti net persileidimo priežastimi.

Kas sukelia hipovitaminozę?

Dažniausiai – netinkamas maitinimasis.

Dar Avicena sakė: „Nėra naudingesnio maisto kaip daržovių balzamas ir vaisių sultys”.bet mes įpratę daržoves valgyti kaip garnyrą, o ne kaip pagrindinį patiekalą. Vaisius valgome po kąsnelį desertui. O juk būtent šiuose produktuose daugiausia askorbo bei folio rūgšties, beta karotino ir vitamino P.

Be to, pastaraisiais metais sparčiai vystantis ekonominiam ir techniniam progresui gyventojų energijos sąnaudos gerokai sumažėjo. Senovėje žmonės kur kas daugiau vaikščiodavo pėsčiomis, net bėgdavo medžiodami skuodžiančią vakarienę.

Dabar mūsų paslaugoms – nuo delikatesų lūžtantys parduotuvių prekystaliai, o prie prekybos centro privažiuoti galima bet kokiu transportu. Mūsų protėviams, kurių gyvenimo būdas buvo judrus ir aktyvus, pakakdavo 4-5 tūkst. kal. Per parą.

Šiuolaikiniai žmonės puikiausiai galėtų tenkintis 2-2,5 tūkst. kal. Persivalgymas skatina kauptis nereikalingus kilogramus, šie tikrai negerina nei figūros, nei svaikatos. Nutukimas skatina išeminės širdies ligos vystymąsi, hipertoniją ir kitas ligas. Kitas kraštutinumas – griežtas madingų dietų laikymasis. Jaunos merginos vaikydamosios idealios figūros apskritai liaujasi valgiusios ir liguistai išsenka.

Vitaminai nepakeičiami?

Kiekvienoje mūsų organizmo gyvoje ląstelėje vyksta sudėtingi biocheminiai pokyčiai. Kad tas biologinis mechanizmas dirbtų be pertrūkių, būtini cheminių procesų greitintojai. Tokie katalizatoriai – sudėtiniai baltymai, kitaip vadinami fermentais. Jų statybinė medžiaga – vitaminai.

Dabar žinoma 13 vitaminų, gyvybiškai būtinų žmogui: B1, B2, B6, B12, PP, C, A, D, E, K, folio rūgštis, pantoteno rūgštis ir biotenas.

Vitaminas A atsakingas už regos aštrumą. Šiosmedžiagos yra rodopsine – pigmente, į akies tinklainę patenkančią šviesą verčiančiame elektriniais impulsais, kurie smegenyse sudaro vaizdą. Jei pastaruoju metu sutemus sunkiau matote, tai požymis, kad jums trūksta vitamino A.beje, jis dalyvauja ir augimo procese.

Riebaluose tirpstanti vitaminas D, kitaip vadinamas kalciferoliu, t.y. kalcio nešėju. Jis aprūpina organizmą ir fosforu. Į organizmą vitaminas D patenka su žuvų taukais, gaminasi veikiant saulės spinduliams. Šios medžiagos trūkumas kaulus daro itin trapius, gali išsivystyti rachitas.

Vitaminas E – vienas bioantioksidantų. Jis atsakingas už normalią nėštumo eigą ir visaverčio palikuonio gimimą. E avitaminozė pasireiškia raumenų silpnumu ir anemija, atsirandančia per anksti susidėvėjus raumenų skaiduloms bei raudoniesiems kraujo kūneliams.

Riebaluose tirpstantis vitaminas K dar vadinamas krešumo vitaminu. Jo trūkumas vidutinio amžiaus žmonėms pasireiškia retai. Tai paaiškinama tuo, kad žarnyne esantys mikroorganizmai geba sintetinti minėtąją medžiagą. Bet osteoporozė, kankinanti vyresnio amžiaus žmones, kyla būtent dėl vitamino K trūkumo. Be to, dėl Kavitaminozės vyrams gali grėsti nevaisingumas.

Vitaminas C – vienas populiariausių. Daugelis žino, kad dėl šios medžiagos trūkumo itin suplonėja kraujagyslių sienelės. Trūkinėjantys kapiliarai nuolat kraujuoja, oda pasidengia mėlynėmis. Vitaminas C gali neutralizuoti bakterijų išskiriamus toksinus, patenkančius į organizmą. Be to, jis stabdo vėžinų ląstelių vystymąsi ir gerina geležies įsisavinimą.

Ką daryti?

Maistas – ne tik energijos, bet ir organizmui naudingų medžiagų šaltinis. Kad gautų paros askorbo rūgšties normą, žmogus turi kasdien išgerti 3-5 litrus obuolių sulčių.

O kad gautų pakankamai vitaminų B1 ir B2, reikėtų suvalgyti kilogramą juodos duonos arba 400-500 g neriebios veršienos. Kaip čia nepersivalgysi…

Be to, nevalia pamiršti, kad daržovėse ir vaisiuose yra toli gražu ne visi normaliai medžiagų apykaitai vitaminai ir mineralai. Maitindamiesi daržovėmis gausime pakankamai folio bei askorbo rūgšties ir vitamino P, o B2 yra tik piene ir jo produktuose, vitamino A – svieste.

Aliejai – vitamino E šaltinis. O jie kaloringi!

Kad gautume pakankamai vitaminų su maistu ir nepriaugtume svorio, reikia vartoti polivitaminų. Dabar jų nusipirkti galima bet kurioje vaistinėje. Yra polivitaminų kompleksų specialiai vaikams, nėščiosioms pagyvenusiems žmonėms, studentams. Diabetikams medikai sukūrė vitaminų ir mikroelementų kompleksą be cukraus.

Parengė Kosma Baltutytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.