Žmonės skundžiasi, kad sanatorijos mūsų šalyje be vargo tapo prieinamos tik už pinigus. Todėl neliko skirtumo, kur gydytis – Lietuvoje ar svečioje šalyje. Juo labiau kad Lietuvos sanatorijose padėti gali ne nuo visų negalavimų. Turintieji problemų dėl inkstų, kepenų ar žarnyno žino, kad jiems nepamainomas yra Truskaveco kurortas Ukrainoje bei jo gydomieji mineraliniai vandenys. Tačiau, šiais laikais lietuviai ten reti svečiai.
Pripažintas Europoje
Dar romėnų filosofas Seneka, gyvenęs IV a. prieš Kristų, kalbėjo, jog viena svarbiausių sergančio žmogaus išgijimo sąlygų yra jo paties noras pasveikti. Šio pasakymo teisingumą patvirtina pats gyvenimas. Kiekvienas žmogus gali sau padėti daugiausiai: pasirinkti atitinkamą gyvenimo būdą bei jam pačiam prieinamas sveikatos ir gydymosi priemones.
Vienas svarbiausių žmogui gamtos duotų sveikatos faktorių yra vanduo. Jo panaudojimo sveikatos stiprinimo tikslais galimybės yra labai plačios. Pastaruoju metu lietuviai retai pasinaudoja Truskaveco gydomaisiais mineraliniais vandenimis. O jų gydomasis efektas yra pripažintas ne tik Europoje.
Kelialapius ribodavo
Truskaveco šaltinių galią jau nuo seno aukštai vertino ir mūsų šalies gydytojai bei sergantieji, kurie gydėsi šiame kurorte. Tiesa, senais laikais galimybę čia gydytis turėjo tik pavieniai asmenys. Mat sovietų valdymo metais kelialapiai į šio kurorto gydyklas buvo platinami per profsąjungų organizacijas, o jų skaičius visada buvo labai ribotas.
Šiandien kelialapių iš Lietuvos ten jau nebereikia. Pakanka iš anksto pasiskambinus užsisakyti vietą sanatorijoje arba tiesiog nuvykus apsigyventi pas žmones ir naudotis gamtos teikiamais vaistais.
Nuo 2 iki 30 dolerių
Viena para viešbučio dviviečiame kambaryje žmogui kainuoja 19 JAV dolerių, para vienviečiame kambaryje – 30 JAV dolerių. Į šią kainą įeina maitinimas, gydytojo konsultacijos ir procedūros.
Gyvenimas privačiame sektoriuje kainuoja tik 2 JAV dolerius per parą. Ši kaina tik už nakvynę. Šeimininkai leidžia patiems pasigaminti maistą.
Gydomasis vanduo biuvetėse pilstomas nemokamai. Todėl žinantiems, kaip juo naudotis, daugiau niekas nekainuoja, žinoma, jei nenorima pasilepinti kitomis sanatorijose teikiamomis paslaugomis.
Teigiama, kad smėlis, akmenys iš inkstų, šlakai iš organizmo pagėrus gydomojo vandens organizmą palieka tik po 11-12 parų, todėl rekomenduojama, kad čia gydytis žmonės atvyktų bent 18 dienų. Visas gydymo kursas – 24 dienos.
Gydosi pusė pasaulio
Truskavecas – tai nedidelis miestelis Ukrainos vakarinėje dalyje, Karpatų kalnų papėdėje. Jame gyvena bemaž 30 tūkstančių gyventojų. Patys ukrainiečiai Truskavecą vadina Ukrainos perlu.
Truskaveco mineraliniai vandenys savo gydomosiomis savybėmis pradėjo garsėti dar XIX a. pradžioje. 1827 m. čia buvo įsteigta pirmoji gydykla vandenimis ir nuo tada šis miestelis yra laikomas gydomuoju kurortu. Tuoj po pirmosios gydyklos įsteigimo kurorto mineralinių vandenų bei purvo gydomąsias savybes imta tyrinėti. Ukrainiečių mokslininkų atliktų tyrimų pagrindu buvo nustatyta, jog daugelis čia esančių šaltinių turi unikalių gydomųjų savybių. Truskaveco mineralinių šaltinių vanduo ypač gerai tinka inkstų, šlapimo takų, virškinimo trakto, medžiagų apykaitos sutrikimų gydymui. Jo poveikis minėtų susirgimų gydymui yra efektyvus. Tą pripažįsta besigydantieji, atvykstantys ne tik iš Ukrainos ar buvusių Sovietų Sąjungos respublikų, bet ir iš daugelio kitų pasaulio šalių: Lenkijos, Vokietijos, Izraelio, Ispanijos, JAV ir kt.
Vertingiausia – „Naftusia”
Vis dėlto gydomųjų mineralinių šaltinių karaliene yra pripažįstamas vanduo „Naftusia”. Jame yra daug naftinės prigimties organinių medžiagų, magnio, kalcio. Specifinį skonį ir silpną naftos kvapą turintis vanduo pagerina urodinamikos procesus organizme, stabdo druskų bei akmenų susidarymo procesą inkstuose bei tulžies pūslėje, skatina spontanišką smėlio ir smulkių akmens kristalų pasišalinimą iš minėtų organų, iš organizmo pašalina radionuklidus, šlakus, suaktyvina vidaus sekrecijos liaukų veiklą, pagerina kepenų funkciją, stabdo uždegiminius procesus organuose ir audiniuose, normalizuoja virškinimo trakto veiklą, pasižymi nuskausminančiu bei dezinfekuojančiu poveikiu.
„Naftusia” atkuria apsaugines organizmo jėgas, taip pat naudojamas onkologinių ligų profilaktikai.
Transportuoti netinka
Kiti mineraliniai vandenys šiam Truskaveco fenomenui neprilygsta. Pažymėtina dar viena „Naftusios” savybė: esant šio vandens kontaktui su oru naftinės kilmės organinės medžiagos greitai suyra, todėl šį mineralinį vandenį būtina gerti tik biuvete, transportuojamas jis netenka savo gydomojo poveikio. Truskaveco vanduo „Naftusia” yra unikalus ir analogų pasaulyje neturi.
Populiarūs yra ir kitų Truskaveco šaltinių vandenys.
„Marija” gydo kepenis
„Marija” ir „Sofija” šaltinių vanduo yra plačiai naudojamas vidaus organų, ypač virškinimo trakto, gydymui, padeda atkurti funkcinę ir organinę šių organų bei sistemų veiklą, stimuliuoja motorinę virškinimo organų funkciją, pagreitina tulžies išsiskyrimą bei nutekėjimą, suskystina gleives skrandyje, stabdo uždegiminius procesus virškinimo trakte, padeda atstatyti kepenų, skrandžio bei žarnyno funkcinę būklę.
Daug natrio chlorido turintis mineralinis vanduo „Bronislava” yra naudojamas burnos ertmės ir nosiaryklės skalavimui. Gydo chroninį tonzilitą, paradantozę bei kitus susirgimus.
Mineralinis vanduo „Juzė” yra glicerininės kilmės. Jame gausu medžiagų, kurios teigiamai veikia odą, ją sušvelnina, suteikia elastingumo. Jis naudojamas kaip kosmetinė priemonė. Šiuo vandeniu rytais ir vakarais ypač mėgsta praustis Truskavece besigydančios moterys.
Sąnariams – baseinai
Kitų Truskaveco gydomųjų šaltinių („Evardas”, „Ferdinandas”, „Katerina” ir kt.) vanduo yra skiriamas išoriniam naudojimui: gydomosioms vonioms, hidromasažui, inhaliacijoms. Su šių šaltinių vandeniu atliekamos procedūros yra skiriamos sergantiems širdies bei kraujagyslių sistemos ligomis, diabetu bei kitais medžiagų apykaitos sutrikimais. Mineraliniu vandeniu užpildytą baseiną lanko tie, kurie siekia atstatyti sąnarių ir raumenų funkcijas. Teigiamą tokios procedūros poveikį pastebi besigydantys osteochondrozę, artritus, artrozę, miozitai.
Efektyviomis gydomosiomis savybėmis pasižymi Truskavece išgaunama druska „Barbara”. Ji naudojama atliekant zondavimo procedūras, žarnyno valymą, kaip vidurius laisvinanti priemonė. Ši druska teigiamai veikia apsaugines organizmo funkcijas, stiprina imunitetą.
Kurorte – 19 sanatorijų
Truskaveco kurortas turi centrinę polikliniką, kuri yra tapusi konsultaciniu ir diagnostiniu centru, ir tokios pat paskirties kurorto polikliniką. Tai vieni geriausių Priekarpatės diagnostinių bei gydymo centrų. Absoliuti dauguma gydomųjų procedūrų yra atliekamos dviejose specializuotose gydymui ozokeritu ir vandens procedūromis pritaikytose didžiulėse gydyklose, kitos procedūros atliekamos pačiose sanatorijose, kurių kurorte yra 19.
Sanatorijos vienu metu gali priimti apie šešis tūkstančius. Kiekviena sanatorija specializuojasi kokioje nors gydymo srityje bei gydymo metodikoje.
Truskaveco gydomieji šaltiniai, graži kurorto gamtinė aplinka, kalnų peizažas, linksmas ukrainiečių būdas garantuoja gerą sveikatą. Gaila, kad gydytis čia atvyksta labai mažai žmonių iš Lietuvos.
Justina Sabina Pocienė