Seimo nariai giria žmogiškąsias ir dalykines galimo Valstybės saugumo departamento direktoriaus Povilo Malakausko savybes, tačiau pasigenda kritiško požiūrio į skandalingą dabartinių šios institucijos vadovų elgesį
Atviras ir neveidmainis, tačiau per daug diplomatiškas, per mažai kritiškas ir nelabai ryžtingas. Tokį įspūdį palieka šiomis karštomis dienomis Seimo frakcijose ir komitetuose besilankantis prezidento pasirinktas kandidatas į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus 52-ejų Povilas Malakauskas.
Vakar dabartinis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovas, pretenduojantis į VSD generalinio direktoriaus kėdę, susitiko su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariais, frakcijos „Tvarka ir teisingumas” ir Mišrios Seimo narių grupės atstovais. Praėjusį penktadienį P.Malakauskas lankėsi Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcijoje.
Kol kas nė viena frakcija atvirai nesako, kaip elgsis birželio 5-ąją, kai bus balsuojama dėl pritarimo skirti P.Malakauską VSD vadovu. Parlamentarai tvirtina apsispręsią tik prieš pat balsavimą.
Geras vadybininkas
„Iš visų kandidatų, kuriuos kvietė prezidentas, kaip vadybininkas P.Malakauskas yra visa galva aukštesnis. Tai, žinoma, nereiškia, kad nėra dar geresnių kandidatų”, –
po vakarykščio susitikimo su pretendentu sakė Seimo NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius. Pasak jo, komiteto narius labiausiai domino dalykinės kandidato savybės. „Partinė priklausomybė mūsų komitetą mažiausiai domina. Jausmas toks, kad jeigu kandidatas taptų VSD vadovu, jis nori dirbti ir su Seimu, ir su komitetu, supranta subordinacijos reikalus”, – teigė A.Matulevičius. Tačiau jis nesiėmė prognozuoti, ar komiteto nariai pritartų P.Malakausko skyrimui į VSD vadovus. „Reikia galutinai mums įsitikinti, kad šitam kandidatui tikrai niekas nedaro įtakos”, – sakė komiteto pirmininkas.
Jo teigimu, komiteto nariai turi pamąstyti, nes buvo pateikti labai rimti klausimai, tad reikia įvertinti ir atsakymus. Ne į visus klausimus kandidatas ir atsakė.
Gresia kadrų krizė
Tačiau, A.Matulevičiaus teigimu, nerimą kelia neryžtinga P.Malakausko pozicija dėl neteisėto VSD tarnybinių butų pasisavinimo, ypač dviejų šios istorijos herojų – laikinai VSD vadovaujančio Arvydo Pociaus ir jo pavaduotojo Alfonso Balzario. „Sau pačiam valstybės turto ir dar pigiau parduoti tikrai negalima. Jei tokius grubius veiksmus pasisavinant valstybės turtą mėginsime pridengti kažkokiais išvedžiojimais, tauta tikrai mūsų nesupras. Čia yra principinė nuostata. Nuostolis – ne tik nesumokėti pinigai, baisus pats pavyzdys”, – pasigedęs kietos ir aiškios galimo saugumo vadovo nuomonės dėl skandalingosios butų privatizavimo istorijos sakė A.Matulevičius.
Pasak komiteto pirmininko, jei parlamentarai nepatvirtintų P.Malakausko, „iš sąrašo ateitų blogesnis kandidatas, kurio, garantuoju, Seimas tikrai nepraleistų”.
„Tuomet patektume į permanentinę kadrų krizę”, – prognozavo A.Matulevičius. Jo nuomone, prezidentas, jei reikėtų, iki sesijos pabaigos tikrai spėtų pateikti kitą kandidatą į saugumo vadovus.
Seimo NSGK pirmininkas sakė, kad komitetas pritarė įstatymo pataisai, pagal kurią atleidžiamą VSD vadovą galėtų pakeisti vienas jo pavaduotojų. Dabar teigiama, kad atleisti A.Pociaus, kol nepaskirtas naujas VSD vadovas, negalima, nes esą jo negali pavaduoti vienas pavaduotojų.
Pasigedo ryžtingumo
„Įspūdis nevienareikšmis. Pokalbis buvo atviras ir konstruktyvus, tačiau atsakymai į kai kuriuos klausimus mums nelabai patiko. Mums atrodė, kad jie turėjo būti gerokai ryžtingesni, o buvo per daug diplomatiški”, – susitikimą su P.Malakausku LŽ apibūdino frakcijos „Tvarka ir teisingumas” seniūnas Valentinas Mazuronis.
Pasak jo, daugiausia abejonių liberaldemokratams sukėlė neaiški kandidato pozicija dėl dabartinių VSD generalinio direktoriaus pavaduotojų veiksmų, požiūris į premjero patarėją, kurio pavardė ne kartą minėta parlamentinio VSD veiklos tyrimo medžiagoje, Albiną Janušką. Praėjusį penktadienį po susitikimo su Valstiečių liaudininkų ir pilietinės demokratijos frakcija žurnalistai P.Malakausko paklausė, kaip jis vertina A.Janušką. Šis atsakė pastarąjį pažįstąs seniai ir vertina kaip dalykišką pareigūną.
Tokios kalbos kai kuriems politikams sukėlė abejonių, kad kandidatas į saugumo vadovus gali būti priklausomas nuo premjero patarėjo, įtariamo įgijus per didelę įtaką valstybės gyvenime.
Liberaldemokratams taip pat užkliuvo miglota P.Malakausko pozicija dėl 11 pažymų, kurias Seimui pareikalavus VSD privalėjo pateikti tyrimą atlikusiam komitetui, tačiau atsisakė tai padaryti.
Jei Seimas kitą savaitę nepatvirtintų šio kandidato, V.Mazuronis mano, kad Seimas, kol nebus paskirtas naujasis VSD vadovas, neturėtų išeiti atostogų. „Jei tokiai institucijai visą vasarą vadovautų A.Pocius, būtų blogas variantas”, – sakė seniūnas. Kad taip nenutiktų, parlamentarai, norėdami paskirti saugumo šefą, turėtų susirinkti į neeilinę sesiją.
Daug teigiamų savybių
Mišrios Seimo narių grupės atstovas Vidmantas Žiemelis LŽ sakė, kad jo kolegoms įspūdį padarė teigiamos kandidato savybės. „Jis neveidmainiauja, kalba atvirai, tiesiai ir nesiekia bet kokiais būdais užimti VSD vadovo posto”, – sakė parlamentaras. Pasak jo, Mišrios grupės nariai norėjo sužinoti, kaip P.Malakauskas sugebės suburti VSD kolektyvą, kuris šiandien yra suskilęs į kelias dalis. Taip pat klausta, kaip kandidatas ketina iš politikų išreikalauti, kad šie suformuluotų prioritetines VSD keliamas užduotis. Apie tai pats P.Malakauskas kalbėjo praėjusį ketvirtadienį, kai jo kandidatūra buvo pateikta Seimui. „Jis tikrai turi daug gerų minčių, matyti, kad jau pradeda susipažinti su šios sistemos darbu”, – sakė V.Žiemelis.
Mišrios grupės nariai daugiausia abejojo dėl to, kaip galimam VSD vadovui seksis įgyvendinti numatytus planus. „Būkime atviri – jis ateina vienas, o vienam žmogui, įmestam į didelį kolektyvą, nelengva jį suburti bendram darbui. Tačiau P.Malakausko intencijos yra geros”, – kalbėjo parlamentaras.
V.Žiemelio nuomone, jei prezidentas, nepritarus P.Malakausko skyrimui, neteiktų Seimui kito kandidato, būtų nelogiška ir nerimta. Pasak jo, A.Pocius negali toliau vadovauti VSD, nes Seimas šiam pareigūnui pareiškė nepasitikėjimą.
Nori kompromiso
Likus savaitei iki balsavimo, kai Seime bus sprendžiamas P.Malakausko skyrimas, premjeras Gediminas Kirkilas paragino parlamentarus ieškoti kompromiso. „Reikia atsižvelgti į tai, kokioje situacijoje yra pats VSD, dabar iš esmės – be vadovo. Jei prezidentas pasiūlė P.Malakausko kandidatūrą, manau, kad reikia ieškoti kompromiso. Politika visada yra kompromisų menas”, – interviu Lietuvos radijui vakar sakė G.Kirkilas.
Pasak Vyriausybės vadovo, iš esmės visos frakcijos pripažįsta, kad pagal profesines savybes P.Malakauskas tinka vadovauti VSD. Kai kurioms partijoms užkliūvantis kandidato prielankumas konservatoriams, pasak premjero, neturėtų būti problema.