Bananų kaina – sunkiai prognozuojama

Kiek daugiau nei prieš savaitę šalies parduotuvėse bei turguose gerokai šoktelėjo bananų kaina.

Šiemet tai jau ne pirmas šių populiarių vaisių brangimas, tačiau tokio šuolio kol kas dar nebuvo. Teigiama, kad tam buvo keletas priežasčių: Lietuva išnaudojo bananams skirtas kvotas, tad tenka mokėti importo mokestį.

Be to, Ekvadore užderėjo prastas bananų derlius. Bananų importuotojų nedžiugina ir ateitis: nuo kitų metų keičiasi ES bananų importo tvarka.

Kiek daugiau nei prieš metus, Lietuvai tapus ES nare, šnekėta, kad bananų kaina gali šoktelėti iki 7 litų, tačiau tuo metu prognozės neišsipildė. Realybe tai tapo šiemet.

Maždaug prieš porą savaičių parduotuvėse šie populiarūs vaisiai kainavo beveik septynis litus.

Šiuo metu pamažu kaina krenta, tačiau bananai vis dar kainuoja daugiau nei 6 litus, turguje – kiek pigiau. Pavyzdžiui, vakar, pasak „VP Market” atstovės ryšiams su visuomene Viktorijos Jakubauskaitės, bendrovės valdomuose prekybos centruose bananai kainavo maždaug 6 litus 28 centus. Itin didelių nuostolių dėl to prekybininkai neturi.

„Bananai – toks produktas, kurį pirkėjai nuolat perka. Be abejo, kai kaina nukrenta, pardavimas padidėja, bet šis produktas turi pastovius pirkėjus, kurie perka tiek atpigusius, tiek pabrangusius bananus”, – aiškino V.Jakubauskaitė.
Jos tikinimu, brangimo priežastis geriausiai žino tiekėjai. Lietuvoje bananus importuoja dvi bendrovės – „Litbana” bei „Augma”.

Lėmė keletas priežasčių

Pasak nenorėjusio prisistatyti „Litbanos” bendrovės atstovo, bananų brangimą lėmė ne viena priežastis. Viena jų – šių vaisių trūkumas ES šalyse. Tam įtakos turėjo bananų augintojų šalyse vyravęs šiems vaisiams auginti nepalankus klimatas, įvairios politinės suirutės.

Pasak bendrovės atstovo, bananai ES dažniausiai perkami Ekvadore, Kolumbijoje, Kosta Rikoje. Į Baltijos šalis daugiausia įvežami Kosta Rikoje bei Ekvadore išauginti bananai. Pastarojoje šalyje, beje, įsigaliojo ir kvotos. Bananus gali eksportuoti tik tos kompanijos, kurios juos eksportavo tam tikru laikotarpiu. Kaip tai paveiks rinką, neaišku.

Be to, „Litbanos” atstovo teigimu, Lietuvos bananų importuotojai ES laikomi netradiciniais prekiautojais. Jiems kvotos skiriamos kas trys mėnesiai. „Litbanai” trims mėnesiams skiriama kvota yra 1500 bananų dėžių per savaitę. Vienoje dėžėje telpa apie 18,14 kilogramo bananų.

Kokia bananų kaina bus ateityje, priklausys nuo keleto priežasčių – nuo kvotų, nuo bananų paklausos.

„Greitai prasidės uogos – braškės, trešnės. Kas norės už bananų kilogramą mokėti daugiau kaip 6 litus, kai braškių bus galima nusipirkti už 2 litus? Manau, kaina turės nukristi. Tai sąlygoja rinkos dėsniai, tačiau kiek atpigs, neaišku”, – įsitikinęs „Litbanos” atstovas.

Ateitis neaiški

Bananų importuotojams nerimą kelia ir kiti metai. Nuo 2006-ųjų sausio 1 dienos turėtų keistis ES bananų importo tvarka. Šiuo metu iš Lotynų Amerikos šalių importuojamiems bananams yra nustatytos kvotos. Importo tarifas – 75 eurai už toną. Nuo kitų metų šį tarifą norima pakelti kelis kartus – iki 230 eurų už toną, tačiau panaikinti kvotas.

Bananams, į ES rinką įvežamiems iš Afrikos, Karibų jūros ir Ramiojo vandenyno regionų valstybių, kvotos netaikomos. Dauguma šių šalių yra buvusios kolonijos.
Iš Lotynų Amerikos vežami bananai yra gerokai pigesni ir užima daugiau nei pusę ES rinkos. Dėl kyla ir nesutarimų. Lotynų Amerikos šalys baiminasi, kad nebus įleidžiamos į ES rinką, o buvusios kolonijos – kad Europą užplūs gerokai pigesni bananai.

„Dauguma ES šalių bananus importuoja būtent iš Lotynų Amerikos šalių, nes taip pigiau”, – aiškino „Litbanos” atstovas.

Jo teigimu, į Prancūziją įvežama bananų iš buvusios kolonijos Martinikos, tačiau šių bananų savikaina yra net 18 eurų.

Kaip naujoji tvarka galėtų paveikti bananų rinką, „Litbanos” atstovas nenorėjo prognozuoti.

„Rinka bus laisva, bananus galės vežti, kas norės. Sunku pasakyti, kaip viskas bus”, – svarstė jis.

Bendrovės atstovo manymu, gali taip atsitikti, kad didžiosios kompanijos iš rinkos pradės stumti kitus. Šiuo metu ES per metus suvalgoma apie 4 mln. tonų bananų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.