Prezidento kritika privers valdininkus paplušėti

Naujoji vaistų kompensavimo tvarka bus tobulinama siekiant užkirsti kelią galimai korupcijai

Prezidentas pasiekė, kad naują vaistų kompensavimo tvarką reglamentuojantys teisės aktai būtų tobulinami. Tai jam pavyko padaryti pasitelkus į pagalbą Specialiųjų tyrimų tarnybą, kuri atliko antikorupcinį jų įvertinimą. Pagrindinis pakeitimas – Vyriausybės nutarime dėl ambulatoriniam gydymui skirtų vaistų, kompensuojamų iš PSDF biudžeto, bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos turi atsirasti aiškiai ir detaliai išdėstyti kriterijai bei procedūros, pagal kurias vaistai bus grupuojami. Tai padės užtikrinti proceso skaidrumą ir užkirsti kelią galimai korupcijai.

Reikalauja aiškių kriterijų

Prezidentas Valdas Adamkus nauja vaistų kompensavimo tvarka susirūpino dar birželio pabaigoje. Tuomet jis išsakė abejones dėl to, kad vaistų grupavimo kriterijai nebuvo įtraukti į rengiamą Vyriausybės nutarimą, kuris reglamentuos vaistų, kompensuojamų iš PSDF biudžeto, bazinių kainų apskaičiavimo tvarką.

Vaistų grupavimo kriterijus ir procedūras nustatyti buvo planuojama atskiru ministro įsakymu. Šį svarbų darbą norėta patikėti nedidelei grupelei ministerijos valdininkų – Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašo komisijai, vadovaujamai sveikatos apsaugos ministro patarėjo Eduardo Vaitkaus, tai galėjo sudaryti prielaidas korupciniams susitarimams su farmacijos kompanijomis.

Prezidentūra nusprendė kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą, kad ši įvertintų antikorupcinį minėto teisės akto įvertinimą. STT atliktas tyrimas patvirtino Prezidentui kilusias abejones dėl galimų prielaidų korupcijai, todėl V.Adamkus pakartotinai ragina ministeriją įvertinti STT pastabas bei pasiūlymus.

„Prezidentas reikalauja, kad sprendimai, susiję su vaistų kompensavimu iš valstybės lėšų, turi būti skaidrūs ir paremti aiškiais kriterijais. Taip pat svarbu, kad pacientai dėl to neturėtų papildomų išlaidų, nes pirmiausiai būtų nuskriausti ir taip mažas pajamas gaunantys pensininkai, sunkiomis ligomis sergantys žmonės”, – komentavo V.Adamkaus atstovė spaudai Rita Grumadaitė.

Vakar įvykusio Prezidento ir sveikatos apsaugos viceministro Rimanto Šadžiaus susitikimo metu pasiekta bendro susitarimo, kad parengti teisės aktai, susiję su nauja vaistų kompensavimo tvarka yra taisytini, nes turi ydų ir trūkumų.

Paneigė įtarimus

Prezidento nuomonė dėl to, kad vaistų grupavimo tvarka turi būti parengta ir nustatyta iš anksto bei įtraukta į Vyriausybės nutarimą, sutampa ne tik su STT rekomendacijomis. Šį klausimą jau ne vieną mėnesį kelia ir farmacijos kompanijos.

Farmacininkai siūlė kartu su Vyriausybės nutarimu parengti ir vaistų grupavimo tvarką.

Tačiau ministerija iki šiol nepaisė farmacininkų pageidavimų ir nė neketino jiems nusileisti. Tik įsikišus Prezidentui ministerijos vadovybės pozicija pasikeitė. Birželį jis buvo susitikęs su farmacininkų atstovais ir išklausė jų nuomonę.

Šiomis dienomis Prezidento adresu pasigirdo kaltinimų, neva jis ginąs farmacininkų interesus. R.Grumadaitė vakar kategoriškai paneigė tokias prielaidas: „Prezidentą domina ne farmacijos kompanijų siekiai, o tai, kad nenukentėtų žmonės. Jis nesikiša į vaistų grupavimo principus, tačiau reikalauja, kad kriterijai būtų aiškūs. Jis nori apginti mažas pajamas gaunančius žmones ir mažiausiai socialiai apgintas gyventojų grupes”.

Po susitikimo su V.Adamkumi sveikatos apsaugos viceministras R.Šadžius tikino esąs patenkintas jo rezultatais. „Tą teisės aktą, aplinkui kurį susidarė įvairūs vandens ratilai, turime pataisyti taip, kad jis nekeltų abejonių nė vienai pusei, neišskiriant ir Etinių farmacijos kompanijų”, – aiškino R.Šadžius.

Tobulins, bet esmės nekeis

Nauja vaistų kompensavimo tvarka turėjo būti teikiama svarstyti ministrų kabinetui šiandien, tačiau kol kas šie planai atidėti. Pasak viceministro, pakoreguoti Vyriausybės nutarimą tikimasi per savaitę. Kitą savaitę šį klausimą dar turės svarstyti Vyriausybės strateginio planavimo komitetas ir tik tuomet jis bus teikiamas Vyriausybės posėdžiui.

„Taisydami šį dokumentą atsižvelgsime į STT pastabas. Pagrindinis trūkumas, kurį nurodė STT – nutarime nėra išdėstyti kriterijai, pagal kuriuos bus grupuojami vaistai. Taip pat nėra išdėstyta procedūra, pagal kurią konkrečius vaistus bus galima jungti į vieną grupę. Mes planavome juos surašyti atskirame ministro įsakyme, tačiau dabar įtrauksime į Vyriausybės nutarimą”, – komentavo viceministras.

Jis akcentavo, kad naująja vaistų kompensavimo tvarka siekiama taupyti valstybės lėšas. Bazinės kompensuojamųjų vaistų kainos bus skaičiuojamos pagal šešių Europos Sąjungos šalių – Latvijos, Estijos, Čekijos, Slovakijos, Lenkijos bei Vengrijos kainų vidurkį. Jei Lietuvai siūloma vaisto kaina bus didesnė, jį pasirinkusiam pacientui teks daugiau už jį primokėti.

Tikimasi, kad tai skatins gamintojus mažinti vaistų kainas ir konkuruoti tarpusavyje. Tačiau tai reiškia, kad pigesnius vaistus pasirinkę ligoniai primokės mažiau, o brangesnius – daugiau. Priemokos kai kuriems vaistams gali išaugti keliais šimtais litų. Todėl nepasiturintys gyventojai bus pasmerkti gydytis pigiausiais vaistais, o efektyvūs, modernūs medikamentai taps prieinami tik turtingiesiems.

Be žalos ligoniams?

„Turtingieji valgo geresnį maistą, bet mes tuo nesipiktiname. Taip pat ir su vaistais”, – lygino viceministras. Jis tikino, kad ligoniai įvedus naują tvarką nenukentės, nes pigesni vaistai tokie pat efektyvūs.

Sutaupyti padės ir vaistų grupavimas. Tačiau grupuojami bus tik tie medikamentai, kuriuos galima vienus kitais pakeisti nepadarant žalos ligonio sveikatai. Pagrindiniai grupavimo principai – panašumas pagal cheminę sudėtį ir terapines savybes. Taip pat būtina numatyti kriterijus, kurie leis nuspręsti, ar toks mechaninis sugrupavimas nepadarys medicininės ir socialinės žalos pacientams.

„Kai kurių vaistų grupuoti negalime, nes tam tikrai grupei pacientų kiti preparatai netinka, o už šiuos reikėtų labai brangiai primokėti. Taip yra su kai kuriais psichikos ligoms gydyti skirtais medikamentais, todėl jie bus atskiroje eilutėje ir ligoniai nenukentės”, – aiškina viceministras. Tačiau jis nepaminėjo, kad šios pataisos atsirado tik po to, kai ligoniai ir specialistai ėmė kelti triukšmą.

Per metus vaistų kompensavimui valstybė išleidžia apie 500 mln. litų, dar 100 mln. sumoka patys pacientai. Ministerijos duomenimis, nauja vaistų kompensavimo tvarka padės sutaupyti net 35 mln. litų. Prezidentui buvo pateikti dar kiti skaičiai – neva valstybė sutaupys 16 mln. litų, o pacientų priemokos sumažės 7 mln. litų. Tačiau jam tai kelia abejones, mat šių skaičiavimų taip ir nesugebėta pagrįsti. R.Šadžius pripažino, kad „gal jie ir nėra labai tikslūs”.

Giedrė Budvytienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.