Žalioji oazė daugiabučio balkone

Tik ką atbudusios gamtos žiedai ypač džiugina, tačiau ne visada yra laiko ištrūkti į gamtą. Norintys visada randa išeitį ir nuostabiausių žiedų oazę gali susikurti savo namuose, kad ir paprastame daugiabučio namo balkone.

Aplinka

Jei balkoną įstiklinsite ir apšiltinsite, jame galėsite laikyti ir kambarines gėles. Jei „sodas“ balkone žaliuos visais metų laikais, tam dar reikės įrengti ventiliaciją ir apsaugą nuo tiesioginių saulės spindulių, o šaltuoju sezonu dar papildomai apšviesti ir šildyti. Papildoma šviesa turėtų įsižiebti automatiškai temstant ar apniukusią dieną. Balkonui apšildyti geriausiai tinka grindų ir konvencinio šildymo derinys. Grindis dar reikėtų apsaugoti nuo drėgmės.

Parinkite tinkamą stiklą ir vėdinimą

Kad balkonas primintų žiemos sodą, balkoną reikėtų įstiklinti nuo apačios iki viršaus. Dėl didelio stiklo ploto tokie balkonai labai greitai įšyla, tačiau lygiai taip ir atvėsta. Todėl labai svarbu parinkti tinkamą stiklą. Kai kurie stiklai, naudojami šilumai bute išlaikyti, nepraleidžia augalams augti būtinų saulės spindulių. Paprasčiau dėti mažiau šilumą sulaikančius stiklus, o kai šalta papildomai balkoną pašildyti, nei atėjus vasaros karščiams spręsti, kaip išvengti „dykumos“ sindromo ar džiunglių atmosferos. Kad vasarą augalai vešėtų, jiems būtina drėgmė bei geras vėdinimas. Šildomas oras visada kyla į viršų, o per apačią iš lauko skverbiasi vėsesnis, todėl viena vėdinimo anga turi būti įrengta viršuje prie lubų, o kita – arčiau grindų. Angų langeliai turėtų automatiškai atsidaryti temperatūrai pakilus aukščiau nei pasirinkta riba ir vėl užsidaryti, kai oro temperatūra neleidžia langų laikyti atidarytų.

Balkono sodui reikalingas ir pavėsis. Natūralų pavėsį gali atstoti lauke augantys medžiai ar aukštų gyvatvorių šešėlis. Viršutiniuose aukštuose tokią gyvatvorę gali sudaryti namo sienomis besivejančios laukinės vynuogės. Blogiausiu atveju galima sukurti papildomą pavėsį užuolaidomis.

Balkonas šiaurės ar pietų pusėje?

Žiūrint, kurioje namo pusėje yra balkonas, priklauso ir kokias gėles jame galėsite sodinti.

* Jei balkonas yra šiaurės pusėje, tai vasarą jis gaus pirmuosius ir paskutinius saulės spindulius, tačiau visą dieną bus šešėlyje. Tokio balkono sode vasarą bus vėsu ir jauku ilsėtis.

* Jei balkonas yra rytų pusėje, tai jį šildys ryto ir iš dalies vidurdienio saulė, vėliau namo šešėlis apsaugos jį nuo pernelyg didelės kaitros. Todėl tai – ideali vieta susėsti pusryčių.

* Jei balkonas yra pietų pusėje, tai jame įrengtas sodas gaus daugiausia šilumos, tačiau vasarą jį bus sunku saugoti nuo pernelyg aukštų temperatūrų. Tam reikės sukurti papildomą pavėsį ir dažnai vėdinti.

* Jei balkonas yra vakarų pusėje, tai jį šildys popietinė ir vakaro saulė, todėl vasarą naktį jame bus gana šilta, o rytą vėsu.

Pavėsyje ir nesaulėtuose balkonuose gerai auga begonijos, fuksijos, šliaužiojanti tramažolė, šilingė. Saulę mėgsta lakišiaus žolė, diascijos, paprastosios lobelijos, pelargonijos, skevolos.

Jei balkonas yra pietinėje ar pietvakarių pusėje, jame puikiai jausis petunijos, pelargonijos, verbenos, diascijos, sanvitalijos. Dailią žydinčią sienelę sudarys vijokliniai augalai: tunbergijos, ipomėjos, azalijos ir kt. Saulėtoje pietų, pietvakarių ir pietryčių pusėje esančiuose balkonuose sodinkite paprastąsias lobelijas, gulsčiąsias sanvitalijas, pajūrinį laibenį, Valero spriges, plaukuotąsias pluoštagėles, didžiažiedes portulakas, astralinę braschiskomę, triskiautę timofilę, rytinį ir aitrųjį šiloką, didžiąją nasturtą, hibridinę petuniją. Taip pat vijoklinius augalus: laipiojančią bobėją, pelėvirkštinį sukutį, parastąją ipomėją, kvapųjį pelėžirnį, raudonžiedę pupelę, didžiąją nasturtą. Šiaurinėje ir šiaurės rytų ar šiaurės vakarų pusėje geriausia auginti pavėsį mėgstančias gėles (fuksijas, lobelijas, hortenzijas, kabėjas). Pusiau pavėsinguose balkonuose esančiuose šiaurės rytų ir šiaurės vakarų pusėje auginkite paprastąsias lobelijas, hibridines petunijas, medetkas, našlaites, meksikinį žydrūnį, serenčius, visžalias begonijas, bei vijoklinius augalus: raudonžiedes pupeles, kvapiuosius pelėžirnius, sukučius, laipiojančias kabėjas. Pavėsinguose balkonuose, esančiuose šiaurinėje pusėje sodinkite gumbines begonijas, raktažoles, didžiąją žiemę, hibridines fuksijas.

Pasiruoškite priemonių apželdinimui

Prieš įsigydami augalus pasirūpinkite gėlių vazonais, loveliais ir atramomis. Augalams sodinti tinkamiausi keraminiai ar mediniai vazonai arba loveliai, nes juose augantys augalai geriausiai gali kvėpuoti. Tačiau dabar vis dažniau naudojami įvairių spalvų, formų ir dydžių lengvi plastikiniai loveliai arba pakabinami vazonai. Tokius lovelius galite tvirtinti išorinėje balkono pusėje. Juose žydinčios gėlės puoš ne tik butą, bet ir visą namą ar net gatvę. Prie palangės arba balkono atramos geriausia tvirtinti mažesnius 20-25 cm aukščio ir 18-20 cm pločio bei 50-60 cm ilgio lovelius. Stambesniems augalams šie turi būti didesni, plotis ne mažesnis kaip 30 cm, aukštis 40-45 cm. Lovelio ar dėžės dugne kas 20-30 cm daromos 10-15 mm skersmens skylutės vandens pertekliui nutekėti. Jei loveliai ar dėžės dedamos balkono viduje, tai jie nuo balkono grindų turi būti pakelti 1,5 -2 cm. Todėl loveliai statomi ant 2 cm aukščio trinkelių, arba jiems prikalamos kojelės (mediniams).

Jei balkonuose auginsite vijoklinius augalus, tai jiems reikės parūpinti atramų iš plonų kartelių, suvytų virvelių arba tvirtesnės specialios vielos, arba sodo ir daržo prekių parduotuvėse įsigyti specialių plastikinių grotelių. Atrama turi būti lengva, bet gana tvirta, kad išlaikytų augalo svorį ir (jei balkonas neįstiklintas) augalų neišverstų vėjas.

Kad balkonas būtų panašesnis į sodą, jame galima įkurti ir dirbtinį baseinėlį. Tam reikalinga apvali plastikinė statinaitė ar platus kibiras, dubuo. Į jį pripylę vandens galėsite sodinti tik vandenyje augančius augalus. Visi augalai, išskyrus plūduriuojančiuosius, sodinami į nedidelius ažūrinius krepšelius ir statomi į statinę. Jei balkonas didelis, tai tokiame pat inde galima ne augalus sodinti, o įsirengti ir dirbtinį fontanėlį. Tam reikės keletos nedidelių plytų, specialaus purkštuko ir elektrinio vandens siurblio vandeniui pumpuoti. Jei purkštukas ilgas ir iškelia vandenį gana aukštai, siurblį galima statyti vazono dugne, jei trumpas – per pusę jo aukščio ant plytų ar kito paaukštinimo. Aplink tokį dirbtinį fontanėlį sustatykite augalus, vijokliniais augalais apdengdami jo kraštus, taip, kad jų beveik nebūtų matyti.

Kaip pasirinkti ir derinti augalus

Balkonuose galima auginti labai įvairius augalus. Kartu į vieną vazoną ar lovelį galima sodinti tik tuos augalus, kurių augimo sąlygos panašios dirvos, šviesos ir drėgmės atžvilgiu. Perkant gėles, būtina atkreipti dėmesį į dekoratyvines jų savybes – žiedų ir lapų spalvas, aukštį, formą ir žydėjimo trukmę. Labai svarbus ir augalų aukštis. Jei augalus sodinsite į vazonus, tai į pastatomus vazonus geriau sodinti aukštesnius augalus ir vijoklius, o į lovelius – visus neaukštus vienmečius augalus, kurie žydi visą vasarą (nuo gegužės iki rugsėjo). Skoningai atrodo loveliai ir su vienos rūšies augalais (svyrančiomis petunijomis, fuksijomis). Tačiau pastaruoju metu vis dažniau viename lovelyje ar vazone komponuojami įvairių rūšių augalai (krūminės palergonijos, svyrančios lobelijos ir smulkiažiedės surfinijos). Jei tarp žydinčių gėlių įterpsime dar vieną kitą svyrantį puošniais lapais augalą, kad ir cimbžiedę ar notrelę, kurios augdamos uždengs lovelio ar vazono kraštus, gausite išties puikią kompoziciją. Aukštesnės gėlės sodinamos lovelio centre arba prie sienos. Žemos tinka aprėminti, kompozicijoms. Aukštesnių gėlių nedekoratyvius kotus pridengs žemesnės. Parenkant augalus balkonams, svarbu žinoti jų žydėjimo laiką ir trukmę.

Balkono gėles reikia prižiūrėti

Balkone loveliuose ir vazonuose augančius augalus reikia tinkamai prižiūrėti: purenti žemės paviršių, ravėti piktžoles, saikingai laistyti ir tręšti. Daugeliui augalų tinka neutrali žemė (pH 6,8-7). Žemę loveliuose patartina keisti kasmet. Gėles, kurių ilgas vegetacijos periodas, (petunijas, begonijas) reikia sodinti daigais. Daigus geriausia sodinti ūkanotą dieną arba vakare, o pasodinus gausiai palaistyti. Žemė lovelyje turi būti drėgna, bet ne šlapia. Geriausia laistyti anksti rytą, kartais pakanka augalus tik apipurkšti. Kad augalai vešliau augtų, gausiai žydėtų vasarą, juos reikia kelis kartus papildomai tręšti kas 1-2 savaites, geriausia kompleksinėmis trąšomis. Prieš tręšimą būtina palaistyti.

Reikia nuolat šalinti nužydėjusius žiedus (susiformuoja daugiau žiedinių pumpurų) ir gelstančius lapus, neleisti augalams nokinti sėklų. Kad žiedai būtų puošnūs, paaugusiems vijokliams galima nugnybti viršūnes – jie labiau šakosis, bus tankesni.

Savas sodas namuose tikrai padės pailsėti po sunkios darbo dienos.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Šeima ir namai su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

One Response to Žalioji oazė daugiabučio balkone

  1. Joris

    Smagu susikurti daugiabučio balkone gėlių oazę, kai balkono turėklai, tai leidžia. Jei balkono būklė nekokia, tai nieko ir nesukursi. 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.