Per artimiausius 10 metų iš Latvijos į užsienį dirbti išvyks apie 200 tūkst. žmonių, penktadienį pareiškė Baltijos Asamblėjos (BA) komisijos socialiniais klausimais vadovė Silva Bendratė Latvijoje, Siguldoje, vykstančioje Baltijos Asamblėjos konferencijoje „Žmogiškųjų išteklių plėtra darbo jėgos migracijos sąlygomis”.
Konferencijos, surengtos BA iniciatyva, dalyviai penktadienį dalijosi patirtimi, kaip skatinti į užsienį išvykusius savo šalies piliečius sugrįžti į gimtinę.
Remiantis atliktų tyrimų rezultatais, iš Latvijos ir toliau kasmet emigruos nuo 10 iki 16 tūkst. žmonių.
Latvijos atstovai pasakojo per konferenciją, jog jau dabar į Europos Sąjungos (ES) šalis mokytis arba dirbti išvažiavo apie 86 tūkst. latvių. Apklausos, atliktos tarp darbuotojų Airijoje, parodė, kad 10 proc. išvažiavusiųjų neketina grįžti į Latviją, 80 proc. svarsto tokią galimybę ir tik 10 proc. respondentų pasiryžę sugrįžti į gimtinę.
Pranešimus apie situaciją, susijusią su darbo jėgos migracija savo šalyse, konferencijoje pristatė Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas (Urmas Paet), Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas ir Latvijos užsienio reikalų ministras Artis Pabrikas.
Latvijos užsienio reikalų ministerijos vadovas pažymėjo, kad šalyje daugiausia trūksta mažai kvalifikuotos darbo jėgos.
Pasak U. Paeto, pagrindinės dvi Estijos problemos – atitinkamos kvalifikacijos darbuotojų trūkumas tam tikrose pramonės šakose ir neigiamas gimstamumo ir mirtingumo balansas, nors valstybė ir vykdo aktyvią šeimų palaikymo politiką.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas išsakė susirūpinimą dėl gyventojų skaičiaus mažėjimo ir emigracijos mastų šalyje. Pasak jo, tai reiškia Lietuvos intelektualinio potencialo mažėjimą, investicijų į žmones praradimą, technologinės pažangos, mokslo raidos ir ekonominės plėtros lėtėjimo grėsmę, darbo jėgos trūkumą tam tikruose ūkio sektoriuose.