Alfonso Žalio širdies prisiminimai sudėti į knygą

Klaipėdos miesto garbės pilietis, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo akto signataras, ilgametis Klaipėdos miesto vykdomojo komiteto pirmininkas, Klaipėdos universiteto garbės daktaras Alfonsas Žalys išleido savo prisiminimų ir apmąstymų knygą „Prisikėlimas”.

Pats autorius su žmona Eugenija Genute bei knygos leidėjas UAB „Eglės leidykla” redaktorius Antanas Stanevičius vakar pristatė memuarus Klaipėdos merui Rimantui Taraškevičiui ir žiniasklaidos atstovams.

„Ši knyga – tai mano širdies prisiminimai. Niekada negalvojau apie knygą, tačiau vos pradėjęs dirbti Klaipėdos vykdomojo komiteto pirmininku 1969 metais po truputį rašinėdavau savo apmąstymus, įvykius. Iš jų sudėliota ši knyga. Neįsivaizduoju, kaip kitaip reikėtų atsiminti tai, kas vyko prieš daugiau kaip dvidešimtį metų”, – sakė Alfonsas Žalys.

„Prisikėlimo” įžangoje autorius rašo: „Ši knyga – ne pasigyrimas. Ne. Tai pasakojimas apie sunkią, bet šventą pareigą dirbti žmonėms, miestui, savo Tautai. Ši knyga – tai raginimas išsaugoti tautiškumą, kuriant kultūrą. Tai dar vienas priminimas mūsų kai kuriems neramiems kaimynams, jog kiekviena tauta – ar ji didelė, ar maža – turi neginčijamą teisę į nacionalinį savarankiškumą, apsisprendimą. Tauta gali visiškai išreikšti save tik esant savai valstybei. Tai lyg ir konkretus atsakymas į dar kartais užduodamus klausimus. Ar prie ruso geriau buvo? Ne. Blogiau, nes visą laiką kiekviena okupuotos būties akimirka mums priminė esminį klausimą: išliksime ar neišliksime?”

Ši citata puikiai paaiškina, kodėl A. Žalio memuarus pradeda jo mintys iš 1991-ųjų sausio dienoraščio ir visas pirmasis knygos skyrius skirtas Sąjūdžiui. Tik mažas lašelytis A. Žalio atsiminimų, susijusių su jo asmeniniu gyvenimu, šeima, nes visas jo gyvenimas, jo paties žodžiais tariant, – Klaipėda. „Klaipėda – tai ir meilė, ir prisirišimas, ir atsidavimas, ir rūpestis, ir keli dešimtmečiai kasdienio darbo”.

Šią savo tezę Alfonsas Žalys pagrindžia 371 puslapio apimties nuoširdžiu, didžiulę istorinę vertę turinčiu ir gausiai fotografijomis iliustruotu pasakojimu apie sudėtingą Klaipėdos kultūrinimo bei lietuvinimo darbą, menininkų globojimą, Sąjūdį, Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo veiklą, muziejų ir paminklų statymą.

Jurga Petronytė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.