Lenkijos spaudoje šiomis dienomis pasirodė keistoki skelbimai: jais raginama tautiečius, kurie per pastaruosius ketverius metus buvo nuvykę į JAV ir nelegaliai dirbo koncerno „Wal-Mart” parduotuvėse, prisijungti prie teisminio ieškinio šiai firmai.
Naujajame Džersyje šį rudenį turi prasidėti teismo procesas dėl nelegalaus imigrantų įdarbinimo bei išnaudojimo.
„Wal-Mart” yra didžiausią parduotuvių tinklą visame pasaulyje turinti kompanija. Tokia iškaba puošia daugiau nei penkis tūkstančius parduotuvių.
Praėjusiais metais ši įmonė uždirbo 10,3 mlrd. dolerių grynojo pelno.
Kompanijos savininkai nuolat figūruoja turtingiausių pasaulio žmonių sąrašo viršūnėje.
Siūlo rašyti skundus
Kaip teigia bylą iškėlusios Naujojo Džersio advokatų kompanijos „Cohen, Weiss & Simon” atstovai, per ketverius metus „Wal-Mart” parduotuvėse Jungtinėse Valstijose buvo nelegaliai įdarbinta ir negailestingai išnaudota apie 10 tūkstančių imigrantų.
Teisininkai paskelbė specialų interneto adresą, kuriame anglų, lenkų, ispanų, rusų, čekų ir bulgarų kalbomis galima užpildyti skundo anketą.
„Cohen, Weiss & Simon” firma pažadėjo teismo pergalės atveju visiems iki lapkričio 30 d. skundus parašysiantiems ir jų interesus ginti paprašiusiems žmonėms pervesti po 12 tūkstančių JAV dolerių.
Šios kompanijos teisininkai neseniai laimėjo bylą, po kurios už neatlygintus viršvalandžius kompanijos „Pepsi Botling Group” darbuotojams buvo išmokėta 30 mln. dolerių.
Nukentėjo ir lietuviai
„Cohen, Weiss & Simon” pavedimu Lenkijoje „Wal-Mart” išnaudotų darbuotojų ieškančios firmos „R.A.Productions” direktorė Monika Borkowska „Lietuvos rytui” pareiškė žinanti, jog dalis nukentėjusių darbuotojų buvo atvykę ir iš Lietuvos.
Skundo formuliaras lietuviškai nebuvo paruoštas todėl, kad lietuvių nebuvo labai daug.
M.Borkowskos teigimu, lietuvių „Wal-Mart” parduotuvėse nelegaliai dirbo nuo keliolikos iki keliasdešimt, tuo tarpu lenkų – apie tūkstantį. Todėl nukentėję lietuviai pareiškimus dabar gali siųsti tik nurodytomis kitomis kalbomis.
Dirbo po 10 valandų
Beveik visi nukentėję lenkai yra kilę iš šalies pietuose esančio Podhalės regiono.
Dauguma jų į JAV išvyko turėdami turistines vizas, dalis nusigavo per Meksiką.
Dauguma nukentėjusiųjų toliau nelegaliai dirba JAV.
Lenkų spauda aprašė kai kuriuos tautiečių išnaudojimo atvejus. Vieno miestelio gyventojas Andrzejus K. pusmetį dirbo „Wal-Mart” prekybos centre Čikagoje. Leidimo dirbti neturėjusiam lenkui buvo pasiūlytos valytojo pareigos. Teko dirbti po 10 valandų per parą, atlyginimas siekė tik du dolerius už valandą.
Andrzejus K. sutiko su prastomis darbo sąlygomis, nes tikėjo pažadais, jog tai – tik bandomojo laikotarpio sunkumai, o po kelių mėnesių gaus po 10 dolerių už valandą.
Tačiau darbdaviai minimalaus atlyginimo nepakėlė ir po pusmečio, o Andrzejui K. ėmus reikalauti tesėti pažadą, atleido iš darbo net nesumokėję už paskutinę triūso savaitę.
Šis vyriškis prie ieškinio prisidėjo, kai „Cohen, Weiss & Simon” išsiderėjo iš JAV valdžios, kad liudytojai nebus traukiami atsakomybėn už imigracinių taisyklių pažeidimą.
Tačiau vyriškis abejoja, ar ryšis bylinėtis tie jo kolegos, kurie pasiliko nelegaliai gyventi JAV ir susirado gerai mokamus darbus.
Savininkams problemų nestinga
Varšuvoje žinia apie šį procesą beveik sutapo su informacija, kad „Wal-Mart” firma rudenį ruošiasi pradėti savo veiklą Lenkijoje.
Apžvalgininkai priminė, jog ši kompanija pastaruoju metu garsėja ne tiek didžiulėmis pajamomis, kiek teismo procesais.
Vašingtone jau visus metus nagrinėjama byla, kurioje milijono moterų interesams atstovaujantys advokatai nori išsireikalauti 5-10 mlrd. dolerių kompensaciją už vykdytą moterų diskriminaciją.
Prekybos centruose dirbusios moterys esą gaudavo mažesnius atlyginimus, neturėjo lygių karjeros galimybių ir buvo seksualiai išnaudojamos viršininkų vyriškių.
Netrukus po to paaiškėjo, kad kyla naujas teismo procesas, kuriame vienais pagrindinių nuskriaustųjų buvo ir imigrantai iš Lenkijos bei Lietuvos.
Eldoradas Butrimas